PharmaPraxis

A közvetlen lakossági gyógyszerellátásban dolgozó gyógyszerészek és a kontinenciaellátás

SZEMLE eLitMed

2024. JÚNIUS 17.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az inkontinenciában szenvedők számára a tájékoztatás és a tanácsadás a legfontosabb, a gyógyszertár pedig ideális helyszín erre és a máshol nem jelentkező, kontinenciaproblémákkal küzdő betegek azonosítására. A patikus hozzáférést biztosíthat a meglévő kontinenciaellátási utakhoz, valamint tanácsot adhat a kontinenciatermékek kiválasztásával és az inkontinencia azon tüneteivel kapcsolatban, amelyek gyógyszermellékhatások lehetnek.

A vizelet- és/vagy széklet-inkontinenciával való együttélés, különösen, ha nem megfelelően kezelik, jelentős érzelmi, pszichológiai és fizikális következményekkel jár az életminőségre nézve. Az inkontinenciában szenvedők szégyent, szorongást és depressziót élnek át, szociálisan még elszigeteltebbé válnak, csökken az önbecsülésük, és szexuális zavarokat tapasztalhatnak. Az állapotról, annak kezeléséről és a szolgáltatások elérhetőségéről való általános tájékozottsághiány miatt téves feltételezések uralkodnak, mint például, hogy az állapot az életkor előrehaladtával vagy a szülést követően elkerülhetetlen, és hogy javulás vagy gyógyulás nem valószínű. Ez annak ellenére van így, hogy hatékony, konzervatív, bizonyítékokon alapuló kezelési stratégiák állnak rendelkezésre, amik közé tartozik az életmód-tanácsadás és a medencefenéki izmok edzése.

Ha az állapotot felismerik és jól kezelik, a betegek képessé válhatnak arra, hogy kontrollálják a tüneteiket, önsegítő stratégiákat alkalmazzanak és megelőzzék a hosszú távú állapotromlást. Míg az abszorbens termékek/pelenkák „kezelhetik” a tüneteket, szükség van a kiváltó okok kezelésére; a megelőzés és az oktatás kulcsfontosságú ahhoz, hogy minél több ember hatékony kezelése váljon lehetővé.

A közvetlen lakossági gyógyszerellátásban dolgozó gyógyszerészek, amennyiben rendelkeznek privát konzultációs helyiségekkel, jó helyzetben vannak ahhoz, hogy kapcsolatba lépjenek az ügyfelekkel és az informális gondozókkal, kezelést ajánljanak, önsegítő stratégiákat oktassanak, valamint szükség esetén speciális szolgáltatókhoz irányítsák a beteget. A vizelet- és/vagy széklet-inkontinenciában szenvedők számára a tájékoztatás és a tanácsadás a legfontosabb. A gyógyszertár ideális helyszín lehetne e tanácsadás nyújtására, és a máshol nem jelentkező, kontinenciaproblémákkal küzdő betegek azonosítására. A patikus hozzáférést biztosíthat a meglévő kontinenciaellátási utakhoz, valamint tanácsot adhat a kontinenciatermékek kiválasztásával és az inkontinencia azon tüneteivel kapcsolatban, amelyek gyógyszermellékhatások lehetnek.

A közvetlen lakossági gyógyszerellátásban dolgozó gyógyszerészek szerepe – szakirodalmi áttekintés

Az Uren és munkatársai által írt szisztematikus áttekintés célja az volt, hogy feltárja a patikákban végzett kontinenciaintervenció hatékonyságát és biztonságosságát, továbbá feltárja ezen intervenciók elfogadhatóságát és tapasztalatait a betegek, a gondozók és az egészségügyi szakemberek körében, valamint azonosítsa a kontinenciaellátás gyógyszertári környezetben történő előmozdításának legfontosabb akadályait és elősegítőit. A fő hatékonysági és elfogadhatósági kimenetek közé tartoztak a klinikai eredmények, például az inkontinencia tüneteinek és az életminőségnek a javulása, a húgyúti fertőzés csökkenése, a költséghatékonyság, a fogyasztók és a személyzet bizalma/tudása. Az áttekintésből kizárták azokat a vizsgálatokat, amikben gyermekek vagy olyan összetett szükségletű betegek vettek részt, akik inkontinenciáját neurológiai állapotok, agyi/gerincvelői sérülések, anatómiai problémák (fistula) okozták.

A négy bevont tanulmányban (egy-egy ausztrál és holland, valamint két kanadai vizsgálat) azonosított releváns kontinenciaintervenciók közé tartozott az egészségfejlesztés és felvilágosítás, a megelőzés (oktatás, útmutatás az önsegítésre és a szakszolgálatokhoz való irányítás) és a kezelés (hólyagtréning, hólyagkontroll-stratégiák, medencefenék-izomtréning megtanítása, folyadék- és diétás kezelés).

Volt némi bizonyíték a gyógyszertári kontinenciaellátási beavatkozások hatékonyságára, ami a személyzet kontinenciatanácsadással és önsegítő anyagok terjesztésével kapcsolatos ismereteinek és bizalmának növekedését, valamint a más szolgáltatókhoz történő beutalások számának növekedését illeti.

Az új kontinenciaszolgáltatással kapcsolatban a patikusok általában pozitív hozzáállásról számoltak be. Frusztrációként kiemelték a költségtérítési eljárásokkal, az időkorlátokkal és a más kontinenciaszolgáltatókkal való kommunikációval kapcsolatos problémákat. A betegek többsége a gyógyszertárat kényelmes helynek ítélte a kontinenciával kapcsolatos szükségletek megbeszélésére, és csak egy kisebbség számolt be arról, hogy zavarba jött, amikor a gyógyszerésszel beszélt.

A gyógyszertár-alapú kontinenciaszolgáltatás elősegítői közé tartozott a beavatkozás megfelelő költségtérítése, valamint magas színvonalú önsegítő anyagok, például plakátok és szórólapok biztosítása. A személyzet képzési programját pozitívan fogadták, és növelte az inkontinenciával és annak kezelésével kapcsolatos ismereteket. A más szolgáltatókról való több tudás növelte a beutalásokat. A gyógyszertár-alapú kontinenciaszolgáltatás sikerének lehetséges akadályaként az időhiányt jelölték meg.

Végezetül a szerzők megállapították, hogy a bevonható tanulmányok kis száma korlátozta a többi kutatási célra vonatkozó, kontinenciaspecifikus bizonyítékokat, és hozzátették: tekintettel a vizelet- és székletinkontinencia globális elterjedtségére, a közvetlen lakossági gyógyszerellátásban dolgozó gyógyszerészek lehetőségei a kontinencia kezelésében kihasználatlanok.

szemlézte: dr. Kazai Anita

Eredeti közlemény:

Alan Uren, Shoba Dawson, Nikki Cotterill, Ade Williams, Hugh McLeod, David Chandler, Margaret Watson. The role of community pharmacy in the promotion of continence care: A systematic review. Res Social Adm Pharm 20246:S1551-7411(24)00124-4.

https://doi.org/10.1016/j.sapharm.2024.04.010

 

A rovat további cikkei

PharmaPraxis

Modern kötszerek tudatos választása és alkalmazása a gyógyszertárban

LÉGRÁDI Péter

A megfelelő kötszer kiválasztásának alapja és fő célja, hogy az gyors és optimális sebgyógyulást eredményezzen, csökkentse a fájdalmat, kontrollálja a seb bakteriális állapotát, védjen az infekció ellen, abszorbeálja a sebváladékot, a lehető legkevésbé zavarja a beteget és javítsa az életminőséget. Az alábbi cikkben a modern sebtisztítás, -fertőtlenítés és -kötözés metódusát és eszközeit ismertetjük.

PharmaPraxis

Antimikrobás szerek a patikai gyakorlatban

TÓSAKI Árpád

A baktériumfertőzés esetén alkalmazható készítmények széles tárháza áll a gyógyítók rendelkezésére. Egyes csoportjaik eltérő hatásmechanizmussal pusztítják el a kórokozókat. Jelen cikkben a baktériumok sejtfalszintézisére ható gyógyszerekkel ismerkedünk meg részletesebben.

PharmaPraxis

D vitamin és kálcium pótlás polycisztás ovárium szindrómában szenvedők betegek esetében

D-vitamin és kálcium pótlással kiegészített kezelés hatékonyan csökkenti a hyperandrogenizmus tüneteit, jótékonyan hat a menstruációs ciklus zavarait és eredményesen csökkenti testtömegindexet.

PharmaPraxis

Elavult a gyógyszertári asszisztensek oktatása

A szakmai szervezet több ízben jelezte a mindenkori kormányzat és szaktárca felé, hogy a képzést meghaladta a kor gyógyszergyártási és gyógyszertári gyakorlata, és javasolták, hogy ehhez igazítva szervezzék át az oktatást, ám a döntéshozóknál egyelőre nem sikerült eredményt elérniük.

PharmaPraxis

Gyógyszerész-beteg kapcsolat

A tudományos életet a gyógyszeriparra, az ott kivívott vezetői pozícióját pedig alkalmazott gyógyszerészi státuszra cserélte dr. Kádár Tibor gyógyszertárvezető gyógyszerész. Ma már egy kis budai patika vezetője és résztulajdonosa, de nem csak az adminisztrációval foglalkozik. A gyógyszertár törzsvásárlói gyakorta találkoznak vele a tára mögött.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Közegészségügyi figyelemfelhívó kampány hatása a páciensek gyógyszerészi szolgáltatással kapcsolatos tudására

Még egy mérsékelt intenzitású kampány is elősegíti, hogy a cukorbetegek igénybe akarják venni a közvetlen lakossági gyógyszerellátásban dolgozó gyógyszerészek által nyújtott terápiamenedzsment-szolgáltatást.

PharmaPraxis

Kétoldalú információcsere a patikák és a többi egészségügyi szolgáltató között

SZEMLE eLitMed

Amikor a közvetlen lakossági gyógyszerellátásban dolgozó gyógyszerészek az egészségügyi információcserén keresztül hozzáférnek a betegadatokhoz, képesek növelni a betegellátás színvonalát.

PharmaPraxis

A ChatGPT a gyógyszertári gyakorlatban

Keresztmetszeti vizsgálat a patikusok percepciójáról, praxisáról és véleményéről: a Journal of Pharmaceutical Policy and Practice tanulmányának célja az volt, hogy kiderítse, mennyit tudnak a jordániai közvetlen lakossági gyógyszerellátásban dolgozó gyógyszerészek a ChatGPT-ről, és hogyan használják azt munkájukban.