Hírvilág

Sugárbiztonság - ionizációs sugárzás

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az ionizációs sugárzás mindig része volt az emberi környezetnek. A természetes radioaktív források mellett az emberi tevékenységek is hozzájárulnak a sugár-expozícióhoz. Az atomfegyverek, atomhulladék, nukleáris katasztrófák, valamint a radioaktív források szállítása, helytelen használata, tárolása mind hozzájárul a környezet sugárszennyezettségéhez. Ugyanakkor vitathatatlan a nukleáris eszközök nagy előnye az orvoslásban, az iparban és a tudományban. A WHO nukleáris programja azt célozza, hogy ezek az előnyök messze meghaladják a rizikókat. A WHO Sugár- és Környezet-egészségügyi Programja (Radiaton and Environmental Health Programme) arra törekszik, hogy olyan megoldásokat találjon, amellyel megvédhető az ember egészsége a sugárzás okozta veszélyektől. Ennek egyik eszköze a lakosság figyelmének felhívása a rizikókra és rizikó-forrásokra, valamint a sugárzással kapcsolatos biztonságos eljárások fontosságára. A WHO ösztönzi a nukleáris katasztrófák és terrorista cselekmények következtében létrejövő egészségügyi sugárveszélyre vonatkozó kutatásokat és ajánlásokat tesz a nemzeti kormányoknak abban a reményben, hogy ezzel támogatja az országok és helyi közösségek egészségügyi szerveit egy hatékony ellátásban. A program stratégiája: • megalapozott bizonyítékokra építés • ajánlások a sugárbiztonság standardjaira és védekezési eszközeire • támogatás nukleáris balesetek esetére • a nemzeti erőforrások fejlesztése • információ-átadás és képzés Forrás: WHO Szemlézte: Házijogorvos , dr. Szatmári Marianna

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

A szakértők háromszintű védekezést javasolnak a bőrrák ellen

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

A bőrrák elleni küzdelem bizonyítottan hatékony eszközeit és szakmai ajánlásait összefogó új, háromszintű prevenciós stratégiát javasol a Magyar Dermatológiai Társulat.