Hírvilág

Orvosi-élettani Nobel-díj a mikro-RNS és szabályozó szerepének felfedezéséért

FALUS András

2024. OKTÓBER 16.

Szöveg nagyítása:

-
+

2024. október 7-én a svéd királyi Akadémia döntése alapján a Fiziológiai és Orvostudományi Nobel díjat két amerikai kutató, Victor Ambros (fejlődésbiológus kutató) és Gary Ruvkun (genetikus, molekuláris biológus) kapta a mikro-RNS-k (miR) felfedezéséért és szerepük tisztázásáért a poszttranszkripciós génszabályozásban.

A Karolinska Intézet Nobel-bizottságának indoklása szerint a két kutatónak a C. elegans nevű apró fonálféregben tett úttörő felfedezése a génszabályozás egy teljesen új elvét tárta fel. Kiderült, a miR-ek biológiai jelentősége univerzális, gyakorlatilag az egész élővilágra érvényes, nélkülözhetetlen a többsejtű szervezetek, így az emberek számára is. A miR-ek alapvető fontosságúnak bizonyulnak a szervezetek fejlődése és működése szempontjából.

A miR-ek rövid, mintegy ~18-25 nukleotidot tartalmazó egyláncú RNS molekulák. Az emlősgenomok jellemzően több ezer különböző miR-t kódoló gént tartalmaznak, amelyek közül nagyon sok evolúciósan erősen konzervált, azaz távoli, illetve nem rokon fajok között is egyformák vagy hasonló szerkezetűek. Időnként több miR-változat vagy „isomiR” is keletkezik ugyanabból a lókuszból. 

A miR génekből történő átírás után, a Drosha nevű nukleáz közreműködésével jellegzetes kétszálú szárhurok szerkezet (premiR) jön létre, majd a sejtmagból a citoplazmába szállítás (exportin) után a Dicer ribonukleáz megfelelő feldolgozását követően kialakul a megfelelő mRNS-hez kötődni képes érett egyszálú miR. A miR-ek a sejt citoplazmájában a megfelelő nukleotidszekvenciát tartalmazó cél-hírvivő (messenger) RNS-ekhez (mRNS) kötődnek. A miR-ek 5'-végeiken található szakaszok hibridizálnak (azaz szekvencia specifikusan kapcsolódnak) a messenger RNS-ekben (mRNS) lévő 3'-nem transzlált régiókban (UTR) lévő komplementer szekvenciákkal. Ez a koncepció ma már kissé meghaladott, mert időközben bizonyították, hogy a miR-ek az mRNS kódoló részeihez is kötődhetnek. A miR-mRNS nonkovalens heterodimer kialakulása gátolja a fehérjeszintézist akár az mRNS destabilizálásával, bontásával (főleg növényekben) vagy az mRNS transzlációjának gátlásával (elsősorban állatvilágban). Becslések és részletes nyílt miR adatbázisok (pl. miRTarBase, starBase, DIANA-TarBase, miRWalk, miRanda, Targetscan) alapján emberekben több ezer miR szabályozza az emberi gének több mint 60%-át, és részt vesz a sejtnövekedés, differenciálódás és a sejthalál sejttevékenységének minden aspektusában. Az elmúlt évtized során számos tanulmány tárta fel a miR-ek szabályozó szerepét az összetett emberi betegségek, például a rák kialakulásában. Mindez arra utal, hogy a miR-ek felelősek az alapvető sejttevékenységek és az emberi betegségek finomhangolásáért. 

A miR-ek nemcsak a sejteken belül, hanem vérben, anyatejben, cerebrospinális folyadékban, vizeletben, székletben, nagyrészt extracelluláris vezikulákhoz kötött formában is megtalálhatóak.
A miR funkcionális vizsgálata nagymértékben függ a miR-mRNS szabályozó kölcsönhatások megbízható azonosításától. A legtöbb korszerű számítási előrejelzési módszert miR adatbázisokra alapozva, prediktív céllal hozták létre, hogy megkeressék a megfelelő miR-rel komplementer nukleotidszekvenciákat tartalmazó mRNS-eket. Másszóval, hogy megtudják, mely mRNS-ek gátlásán át mely fehérjék, és ezáltal mely funkciók gátlása történik/történhet meg.

Ez a próbálkozás a miR-kötés összetettsége miatt nem váltotta be az előzetes reményeket, mivel meggyőző bizonyítékok a miR-mRNS kölcsönhatások sztochasztikus természetét is mutatják. Emellett több miR kötődhet ugyanahhoz az mRNS-szekvenciához vagy ugyanazon transzkriptum különböző másolataihoz. 

Ebből is következik, hogy a miR alapú poszttranszkripciós szabályozás hálózatos formában történik. Bebizonyosodott, hogy olyan alapvető sejtbiológiai folyamatot, mint a glikolízist/glukoneogenezist több miR szimbiotikus módon regulálja, de hasonló eredmények láttak napvilágot vese-, máj-, tüdő- és méhrákban. 

Itt nem részletezzük, hogy több egyéb RNS szintű kölcsönhatás (hosszú, nem kódoló RNS-ek, cirkuláris RNS-ek is versenghet kompetitív módon ugyanahhoz a mRNS-hez való kapcsolódásért.
Más tényezők, köztük a genetikai mutációk, RNS-kötő fehérjék, valamint a miR és mRNS expressziója szintén befolyásolhatják az állapotot.

Ezen mechanizmusok mindegyike más-más perspektívából hatnak a miR szabályozásra és sokuk hatása csak bizonyos fenotípusokhoz vagy fejlődési szakaszokhoz kötődnek. 

Hasonlóképpen, a génexpresszió miR általi szabályozásában más fontos génszabályozó tényezőket is figyelembe kell venni, mint például a kópiaszám-variációt és az epigenetikai hatások által regulált DNS-metilációt. 

A miR szabályozás komplexitására az is utal, hogy több miR képes egy funkcionálisan releváns teljes génkészletet szabályozni Arról van szó, hogy egy miR nem csak egy gént, hanem több esetben kooperatív módon, egyidejűleg több funkcionálisan rokon gént szabályoz. Bár a kooperatív miR szabályozással kapcsolatos ismereteink még korlátozottak, úgy gondoljuk, hogy az evolúció évmilliók alatt azt is kialakította, hogy a miR-ek poszttranszkripcionális szabályozása funkcionálisan összetartozó (pl. embrionális fejlődés és sejtdifferenciálódás) folyamatokban komplex koregulációra is alkalmas.

Összefoglalva: a miR-ek a génműködés szabályozásának egy újonnan felismert, univerzális érvényű mechanizmusát képviselik.

(A szerző a LAM szerkesztőségének tagja.)

A cikk eredeti megjelenési helye: mta.hu

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Karikó Katalin és a végjátékot megváltoztató mRNS-oltás

A Nobel Alapítvány bejelentette, hogy ez évben Karikó Katalinnak és Drew Weissmannek ítéli az idei orvosi és fiziológiai Nobel-díjat, a Covid-oltásokat megalapozó módosított mRNS-technológia kifejlesztéséért.

Mesterséges intelligencia

Nobel-díjak a mesterséges intelligencia korában

BALKÁNYI László

A 2024-es fizikai és kémiai Nobel-díjakat is olyan tudósoknak ítélték oda, akik úttörő módon járultak hozzá a mesterséges intelligencia területéhez, különösen a neurális hálózatok és a fehérjeszerkezet-előrejelzés területén. 

Egészségpolitika

Őrségváltás a MOK élén

Kapócs Gábor interjúja Álmos Péterrel, a MOK frissen megválasztott és a leköszönt elnökével, Kincses Gyulával. A MOK két vezetője beszél a kamara elmúlt 4 évéről, a sikerekről és kudarcokról. Beszámolnak a vezetőség előtt álló feladatokról, a társkamarákkal való kapcsolatokról, a közeljövő terveiről és feladatairól. Az interjúban szóba kerül a kormányzattal való viszony is.