Hírvilág

Miért mossunk kezet?

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az Amerikai Egyesült Államok-beli Michigan and Columbia Egyetem kutatói arra keresték a választ, hogy a lakosság körében a kézmosás valóban csökkenti-e a gastrointestinalis és a légúti fertőzések gyakoriságát, és hogy vajon az alkoholalapú kézfertőtlenítő szerek, a hagyományos szappan vagy az antibakteriális szappan a jobb? Az ezzel foglalkozó több mint 5000 vizsgálatból csak 30-at találtak, amelyek megfeleltek a beválasztási feltételeknek, ezek közül 19-ben csak az 5 éven aluli gyermekek kézhigiéniéjével foglalkoztak. Az összesített eredmények szerint a kézhigiénés oktatás szignifikánsan csökkentette a gastrointestinalis és a légúti betegségek kockázatát (31%-kal, illetve 14%-kal). Az oktatás és a hagyományos (nem antibakteriális) szappan alkalmazása – hét ezzel foglalkozó vizsgálatban – e betegségek kockázatát majdnem a felére csökkentette a kontrollcsoporthoz képest, azonban két másik tanulmányban, amelyekben e két végpontot összesítve értékelték, nem okozott szignifikáns változást. Két vizsgálat eredményei szerint az antibakteriális szappan használata nem volt alkalmas egyik betegségcsoport megelőzésére sem. Az alkoholalapú kézfertőtlenítő szerek az oktatással együtt 21%-kal csökkentették a gastrointestinalis és a légúti betegségek összesített kockázatát. Két vizsgálatban tanulmányoztak benzalkónium-kloridos kézfertőtlenítőt, amely 40%-kal csökkentette e két betegségcsoport kockázatát. Ez a metaanalízis értékes adatokkal szolgál a betegek felvilágosításához, ugyanis a fenti eredmények otthoni (és nem kórházi) körülmények között születtek. A közlemény szerzőinek a véleménye szerint a legfontosabb a betegek oktatása: A szerzők idézik egy Amerikai Egyesült Államok-beli vizsgálat eredményeit, amelyben a résztvevőknek csak a 67%-a nyilatkozta, hogy kezet mos a nyilvános WC használata után. Megnyugtató eredmény az is, hogy az egyszerű szappan ugyanolyan jó, mint az antibakteriális, ugyanis az utóbbival kapcsolatban felmerültek aggályok, hogy esetleg elősegítheti az antibiotikumrezisztens baktériumtörzsek kialakulását. Idézet: Am J Public Health 2008 Aug; 98:1372. Szemlézte: dr.Kern Dávid

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

PharmaPraxis

A gyógyszerészek szerepe az oszteoartritiszes betegek fájdalmának csökkentésében

Az osteoarthritis az egyik legelterjedtebb krónikus betegség világszerte – minden hatodik-hetedik ember érintett és a rokkantság egyik vezető oka. A kórképre a porc fokozatos pusztulása jellemző, amit fájdalom, mozgásképtelenség, izomgyengeség és a mindennapi életvitel tevékenységeinek csökkent képessége kísér.

Klinikum

Másképp működik az infantilis agy

A csecsemőkori amnézia rejtélye azt sugallja, hogy a fejlődő agyban másképp működik a memória. Bármennyire is valóságosnak tűnnek, becsben őrzött legkorábbi emlékeink valószínűleg fényképek láttán vagy a szüleink elmesélése alapján alakultak ki, írja a Science folyóirat.

Gondolat

Kétpetéjű ikrekből egypetéjű ikrek – Elcserélt fivérek Kolumbiában

FILMKRITIKA eLitMed

A Netflixen streamelhető Véletlen szülte ikrek (The Accidental Twins) című dokumentumfilm bemutatja Jorge, Carlos, William és Wilber történetét, akik 25 évesen jöttek rá, hogy egy bogotai kórházban történt hiba miatt nem saját ikertestvérükkel nőttek fel, hanem valaki máséval.

Hírvilág

Miért vagyunk boldogabbak, ha nyaralunk?

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

A szokatlan és új dolgok megtapasztalása elindítja a dopamin áramlást. Az új élmények, a pozitív környezet stimulálják a jutalmazási rendszert az agyban, emelkedik a szerotonin szintje. De hogyan tehetjük még teljesebbé az élményt?