Hírvilág

Májsejtek bőr őssejtből

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Brit kutatók májsejteket állítottak elő emberi bőr őssejtekből, ami újabb reményt ad arra, hogy egészséges sejtek beültetésével helyreállíthatók lesznek a májzsugorodás vagy a rák okozta károsodások. A Cambridge Egyetem kutatói hét, különféle örökletes májbetegségekben szenvedő betegen és három egészséges emberen végeztek bőrbiopsziát, és a bőrszövetminták „átprogramozásával” őssejteket hoztak létre, amelyek a szervezet bármely szövetévé képesek továbbfejlődni. A Journal of Clinical Investigation szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerzői arról számoltak be, hogy első alkalommal sikerült ilyen sejtekkel leutánozni többféle májbetegséget. A májsejtek laboratóriumi tenyésztése különösen nehéz. A beteg májban lévő ilyen sejtek lemásolásával, valamint a kontroll csoport tagjaiból származó egészséges sejtek másolásával a kutatók nem csak azt tudják pontosan meghatározni, mi zajlik a beteg sejtben, hanem a betegségek kezelésére szolgáló új terápiák hatékonyságát is tesztelhetik. A kutatást vezető Ludovic Vallier szerint az eredmény fontos lépésnek számít az őssejtek klinikai alkalmazásának megvalósulása felé. Az ilyen típusú genetikai mérnökség célzott és személyre szabott terápiák kifejlesztéséhez vezethet, és miután a beteg sejteket kezelik, végül lehetővé teheti azt is, hogy egészséges májsejteket ültessenek a betegek károsodott májába. A tanulmány szerzői szerint az eljárás révén hasonló modelleket lehet létrehozni, amelyeket más szervekben is fel lehet használni, ehhez azonban további kutatásokra lesz szükség. Nem sokkal a brit sikert megelőzően az Egyesült Államokban heves vitát váltott ki a bíróság hétfői ítélete, amely felfüggesztette az embrionális őssejtkutatás szövetségi pénzügyi támogatását. A keresztény szervezetek szerint a szövetségi támogatást olyan kutatásokra fordítják, amelyek az emberi embrió elpusztításával járnak, ami megszegi az 1996-ban meghozott hatályos törvényt. Ezzel szemben sok kutató úgy véli, hogy az embrionális őssejtek kulcsfontosságúak az orvoskutatásban, mert egyedi képességgel rendelkeznek arra, hogy a szervezet szinte bármely sejtjévé átalakuljanak. „A donorszervek – ez esetben a máj – hiányát figyelembe véve sürgető valamilyen alternatíva kifejlesztése” – nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője, Tamir Rashid. „Kutatásunk az ilyen alternatívák kidolgozásának lehetőségét veti fel azzal, hogy új kezelések, vagy egy sejtterápiás megközelítés kifejlesztéséhez vezet”. A kutatás háttérinformációi között az olvasható, hogy a májbetegség az ötödik leggyakoribb haláloknak számít a fejlett országokban. Forrás: Medipress Kapcsolódó link: Journal of Clinical Investigation

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Nihil faciendum?

KAPÓCS Gábor

A közelmúltban elképesztő képek jelentek meg a hazai sajtóban egy határszéli szociális otthon ágyipoloska-fertőzöttségét bemutatva. A tudósítások egyöntetűen arról szóltak, hogy az elmúlt időszakban az ágyipoloskák az otthon különböző épületeiben, lakószobáiban általánosan elterjedtek, így a bemutatott jelenség valójában több száz ott élő (és dolgozó) ember életét keseríti meg, és már huzamosabb ideje. Nem csupán megkeseríti mindennapjaikat, hanem egészségüket is veszélyezteti. Mert az ágyi poloska (Cimex lectularius) a vérszívó poloskák családjába tartozva elsősorban emberek vérével táplálkozik, így súlyos betegségek terjesztője is lehet.

Egészségpolitika

Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”

KUN J Viktória

„Ez egy veszélyes irány” – az eLitMednek nyilatkozó szakértőkkel értékeltük a jelenlegi helyzetet, illetve a most elfogadott salátatörvény részleteit.

Egészségpolitika

Őrségváltás a MOK élén

Kapócs Gábor interjúja Álmos Péterrel, a MOK frissen megválasztott és a leköszönt elnökével, Kincses Gyulával. A MOK két vezetője beszél a kamara elmúlt 4 évéről, a sikerekről és kudarcokról. Beszámolnak a vezetőség előtt álló feladatokról, a társkamarákkal való kapcsolatokról, a közeljövő terveiről és feladatairól. Az interjúban szóba kerül a kormányzattal való viszony is.

Hírvilág

XXII. Szekszárdi Kardiológiai Napok

2024. március 22–23-án rendezik meg a XXII. Szekszárdi Kardiológiai Napokat. A rendezvénynek a Babits Mihály Kulturális Központ ad helyt. A konferencia a kardiológia aktuális tudományos kérdéseit járja körül, a szakma jeles képviselőinek részvételével. A részvétel díjtalan, vizsgával zárul. A szabadon választható kongresszust az OFTEX 12 pontra akkreditálta.

Egészségpolitika

A politika érdemben nem foglalkozik az egészségüggyel, helyi szinten ugyanakkor nagyon is

KUN J Viktória

Hogyan lehet szétverni egy régió egészségügyi „fellegvárait” néhány év alatt? – interjú prof. dr. Barkai Lászlóval.