Hírvilág

Jobban megviseli a nőket a stressz

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Stressz hatására a nőknél nagyobb valószínűséggel alakulnak ki olyan betegségek, mint depresszió, vagy poszttraumás stressz (PTSD), mint a férfiaknál. Egy patkányokon végzett kísérlet során a kutatók megtudták, hogy mi ennek az oka. A kutatócsoport bizonyítékot talált arra, hogy a hím példányoknál egy fehérje szabályozza, és lecsökkenti az agyba jutó stressz-jeleket - ez a fehérje viszont a nőstényekben nem található meg. Arra is rájöttek, hogy egy másik fehérje, ami a stressz-jelzéseket felerősíti, a nőstény egyedekben sokkal hatékonyabb. Ezt az eltérést, amiről a Molecular Psychiatry című online folyóirat június 15-i számában számoltak be, eddig még csak patkányokon mutatták ki. Debra Bangasser, a Philadelphiai Gyermekkórház munkatársa és kollégái szerint, ha ezt a különbséget emberi szervezetben is kimutatják, olyan gyógyszeres kezelés alakítható ki, ami a nemek közti molekuláris stresszfolyamatok különbségeire koncentrál. A kiadó által szervezett sajtótájékoztatón a tanulmány szerzői ismertették, hogy a beazonosított fehérjekülönbségek oka az, hogy a hím és a nőstény patkányok agyában különbözőképpen választódik ki az úgynevezett kortikotropin-felszabadító hormon (CRF). A CRF az a hormon, amivel a szervezet a stressz hatására válaszol. Amikor a patkányokba CFR-t fecskendeztek, a nőstényeknél ugyanakkora adag nagyobb izgalmat váltott ki, mint a hímeknél. A szerzők szerint ennek oka egy fehérje, mely mindkét nemnél jelen van, de a nőstény egyedeknél a CFR-t jobban megköti. Ez okozhatja, hogy a nőstények érzékenyebbek a stresszel szemben. Továbbá a hím patkányok azért is kezelik jobban a stresszt, mert szervezetükben egy másik fehérje is jelen van, ami a nőstényekből viszont hiányzik. Ez a fehérje a hímeknél visszaszorítja azoknak a sejtmembrán receptoroknak a számát, amik a CRF-t megkötik, így nem csökkentik a CFR jótékony hatását a stresszel szemben. Forrás: Medipress

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

Egymásra ható elmék

SZEMLE eLitMed

Az agyak közötti szinkronitás szintje – ami minél erősebb, annál nagyobb élvezettel jár – szociális állatoknál, így az embernél is, előre jelzi a kapcsolat minőségét, állítja a gyorsan növekvő új kutatási terület, a kollektív idegtudomány.

Hírvilág

Test és lélek kapcsolata

Kónya Ilona klinikai szakpszichológus a daganatos megbetegedések, köztük az emlődaganat kialakulásának lélektani vonatkozásait, pszichológiai hatásait és az onkopszichológiai tudományág feladatait vizsgálja.

Klinikum

Mindenki számára ajánlott gyógymód

A légzőgyakorlatokat könnyű megtanulni, és hatékonyak a vérnyomáscsökkentésben, javítják a diabetest, csökkentik a stresszt és a depressziót.

Egészségpolitika

Őrségváltás a MOK élén

Kapócs Gábor interjúja Álmos Péterrel, a MOK frissen megválasztott és a leköszönt elnökével, Kincses Gyulával. A MOK két vezetője beszél a kamara elmúlt 4 évéről, a sikerekről és kudarcokról. Beszámolnak a vezetőség előtt álló feladatokról, a társkamarákkal való kapcsolatokról, a közeljövő terveiről és feladatairól. Az interjúban szóba kerül a kormányzattal való viszony is.

Gondolat

A filmek gyógyító ereje

Az ember számára olykor fontosabb, hogy meg tudja élni érzelmeit, mint hogy azonnal csökkentse, vagy elviselhetőbbé tegye azokat. Ebben a folyamatban sok esetben egy film is segíthet. Kapitány-Fövény Máté pszichiáter, az „Ember a filmben” videók alkotója a filmek pszichológiájáról mesélt.