Hírvilág

Dengue-láz elleni oltóanyagot fejlesztenek

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


Kifejlesztettek egy oltóanyagot a dengue-láz ellen thai kutatók, és további kísérleteket végeznek, hogy egy évtizeden belül forgalomba lehessen hozni a vakcinát. A szúnyogcsípés útján terjedő betegség elleni oltóanyagot a thai Chiang Mai Egyetem, a Mahidol Egyetem és az Országos Génmérnöki és Biotechnológiai Központ kutatói közösen fejlesztették ki. „Ez az első olyan alkalom Thaiföldön, hogy olyan prototípus vakcinát sikerült kifejlesztenünk, amely az általunk kívánt összes tulajdonsággal rendelkezik” – nyilatkozta Nopporn Sithisombat, a Chiang Mai egyetem docense. „Célunk az, hogy létrehozzunk egy védőoltást a dengue-láz ellen gyermekek számára.” Az oltóanyagot egereken és majmokon tesztelik. A következő szakasz a humán kísérlet lesz. A dengue súlyos influenzaszerű tüneteket okoz a fertőzöttek többségében, ami körülbelül egy hétig tart. A vírus négy törzsét ismerjük, melyek egyike akár halált is okozhat. A thai kutatócsoport közölte, hogy egy olyan hibrid dengue vírust hoztak létre, amely mind a négy típus génjeit hordozza. A fejlesztők licensz szerződést kötöttek a thai BioNet-Asia biotechnológiai vállalattal, és a tervek szerint továbbfejlesztik a vakcinát, hogy tíz éven belül kereskedelmi forgalomba lehessen hozni. Más kutatók már előrébb tartanak a versenyben: a Sanofi Pasteur, a francia Sanofi-Aventis gyógyszergyár vakcinagyártó részlege novemberben bejelentette, hogy dengue elleni oltóanyaga a klinikai fejlesztés utolsó szakaszában tart. Thaiföldön tavaly több mint 115 ezer ember fertőződött és 141 ember vesztette életét dengue-láz következtében. Az érintettek nagy része fiatal. Forrás: Medipress Kapcsolódó anyagok: Rovar vektorok elpusztítása saját közreműködésükkel

Aggályos a a génmanipulált szúnyogokkal tervezett kísérlet

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

Hogyan csökkenthetnénk a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát?

SZEMLE eLitMed

A magányosság 1,4-szeresre növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg számos gyógyszer szedése csökkenti, még több gyógyszer pedig növeli incidenciáját.

Klinikum

Autológ haematopoeticus őssejt-transzplantáció NMOSD-ben

A neuromyelitis optica spektrumbetegség (NMOSD) a központi idegrendszert érintő autoimmun betegség. Az NMOSD-t visszatérő opticus neuritisek, hosszú gerincvelői szakaszt érintő transzverz myelitis (LETM), agytörzsi és diencephalont érintő eltérések, kontrollálhatatlan hányás és csuklás, valamint narcolepsia jellemzik.

Hírvilág

Karikó Katalin és a végjátékot megváltoztató mRNS-oltás

A Nobel Alapítvány bejelentette, hogy ez évben Karikó Katalinnak és Drew Weissmannek ítéli az idei orvosi és fiziológiai Nobel-díjat, a Covid-oltásokat megalapozó módosított mRNS-technológia kifejlesztéséért.

PharmaPraxis

A thalidomid rehabilitációja

2023. december 12-én az Európai Bizottság és a gyógyszerek felügyeletére és engedélyezésére szakosodott szerve, az Európai Gyógyszerügynökség első alkalommal hozta nyilvánosságra a kritikus gyógyszerlistáját. A lista célja, hogy az ellátási láncuk megerősítését célzó uniós szintű intézkedésekkel előnyben részesíti a kritikus gyógyszereket, és minden erőfeszítést megtesznek az ellátás biztosítása és a hatóanyagok hiányának elkerülése érdekében.

Ember és környezet

Az antibiotikum-rezisztencia mérsékléséhez meg kell haladnunk az emberközpontúságot

Az antibiotikum-rezisztenciát gyakran keretezik az „Egy Egészség koncepción” keresztül – azaz olyan problémaként, amely az ember, más állatok és a környezet egészségének az egységével kapcsolatos.