Hírvilág

Balog: a jó kormányzás nélkülözhetetlen építőköve a tudományos teljesítmény

2016. JÚNIUS 08.

Szöveg nagyítása:

-
+

Balog Zoltán a megállapodással összefüggésben úgy fogalmazott: a jó kormányzás nélkülözhetetlen építőköve a tudományos teljesítmény. A miniszter kiemelte a köz szolgálatának fontosságát. Mint mondta, ha ezt komolyan gondolják, akkor nem mondhatnak le az Akadémia tudományos teljesítményéről, az ott folyó kutatásokról és stratégiai gondolkodásról. A kormány kötelessége minden olyan eredményt, értéket használni, beépíteni munkájába, amely előreviszi az ország és a nemzet ügyét. Ez egyúttal lehetőség is - hangoztatta a miniszter. Ugyanakkor jelezte: nem a nulláról indulnak, nagyon sok közös vállalkozásuk van, nagyon sok területen tudtak már eddig is együtt dolgozni. Az egyetemek világának együttműködése az akadémiai szférával kulcskérdés a tudományos teljesítmény és kutatás szempontjából, a megállapodás az eddigi együttműködést még hatékonyabbá teszi - fogalmazott Balog Zoltán. A miniszter kitért többek között a nemzeti kiválóság programra, amelybe szeretnék az akadémia kutatóit is fokozottan bevonni. Lovász László rámutatott: egy olyan megállapodást írnak alá, amelyet az egyébként szokásosnál sokkal alaposabb előkészítés előzött meg, és a kutatóintézetek, egyetemi intézetek által felvetett szempontokat is tartalmazza. Lényegesen előmozdítja majd az együttműködést - állapította meg. Az elnök kiemelte: az Akadémia a nemzet közös tulajdona, szolgálnia kell a tudománnyal foglalkozó más intézményeket is, elsősorban az egyetemeket. Az együttműködés kiterjed a képzés, a kutatás és a kutatási infrastruktúra közös használatára a kiemelkedő kutatási eredmények elérése és a kapacitások jobb kihasználása érdekében - tette hozzá. A felek együttműködnek a közös kutatócsoportok számának növelése érdekében, az MTA Lendület program támogatásainak növeléséért és kiterjesztéséért. Biztosítják az MTA részvételét a Nemzeti Kiválóság Programban, bevonják az akadémia kutatóit a felsőoktatási képzésbe, a doktorandusz konzultációba. Kutatási ösztöndíjat biztosítanak felsőoktatási oktatóknak az MTA kutatóintézeteiben, felülvizsgálják a kutatói előmenetel módszertanát, és szorosabban együttműködnek a tudományos teljesítmények elemzésében - olvasható a szaktárca háttéranyagában. Forrás: MTI MTI 2016. június 2., csütörtök 9:16

KULCSSZAVAK

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

XXII. Szekszárdi Kardiológiai Napok

2024. március 22–23-án rendezik meg a XXII. Szekszárdi Kardiológiai Napokat. A rendezvénynek a Babits Mihály Kulturális Központ ad helyt. A konferencia a kardiológia aktuális tudományos kérdéseit járja körül, a szakma jeles képviselőinek részvételével. A részvétel díjtalan, vizsgával zárul. A szabadon választható kongresszust az OFTEX 12 pontra akkreditálta.

Hírvilág

„Y” – egy betű, ami emberi sorsokat borított meg pár nap leforgása alatt

KUN J Viktória

Talán az olimpiák történetének legsúlyosabb és legméltatlanabb botrányát eredményezte két bokszoló ügye. A küzdőtéren a sportolók helyett az orvostudomány, a különböző kultúrák, a sportetika és leginkább a politika összecsapása zajlik. Megkérdeztük dr. Melegh Béla genetikus professzort és dr. Sándor Judit bioetikust, mit gondolnak ők a rendkívüli helyzetről, illetve az egész probléma tudományos hátteréről.

Hírvilág

Március 15 - Az alvás világnapja

Az alvás nemzetközi világnapja 2024-ben március 15-e. Magyarországon a nemzeti ünnep miatt március 13-án került sor az eseményre, tudományos nemzetközi konferencia keretében, a Magyar Tudományos Akadémián.

Gondolat

A művészet gyógyító erejét már az ókorban ismerték – ma tudományos bizonyítékai is vannak

Art&Health címen adott ki egy 3500 tanulmányt, kutatások és analízisek sorát összesítő metaanalízist a WHO, amely ezek alapján tudományos bizonyítékok alapján mutatja be a művészet gyógyító erejét nagyszámú betegség esetében. Terápiás hatása mellett közösségteremtő és emberközpontúbb gyógyító világot teremt.

Hírvilág

„Prof. Dr. Romics László Akadémikus Emlékére”

A „Prof. Dr. Romics László Akadémikus Emlékére” alapítványt ifj. dr. Romics László, az alapítvány névadójának fia alapította 2015-ben. Szándéka, hogy ápolja Romics professzor emlékét úgy, hogy a Magyarországon dolgozó, magyar állampolgárságú, 40 éven aluli orvosokat és kutatókat támogatja. A pályázat célja a klinikai gyógyítás, vagy orvosi tudományos kutatás területén dolgozók kiemelkedő tudományos tevékenységének elismerése.