Hírvilág

„Prof. Dr. Romics László Akadémikus Emlékére”

2023. SZEPTEMBER 28.

Szöveg nagyítása:

-
+

A beérkezett pályaművek között 2019 óta kiosztásra kerül egy LAM-különdíj is. Büszkék vagyunk rá, hogy ezt a díjat 2023-ban dr. Varga Ádám, a Pécsi Tudományegyetem Sebészeti Klinikájának tanársegéde nyerte el. A beadott pályamunkája egy saját fejlesztésű, alacsony költségvetésű indocianin-zöld kamera alkalmazásáról szól, amelyet a sebészeti kórképekben használnak.  

A 34 éves orvos diplomájának megszerzése után főállású PhD-hallgatóként dolgozott az egyetemen. 2020-ban szakvizsgázott sebészetből, azóta a Klinikán dolgozik. Általános sebészettel foglalkozik, ezen belül fő érdeklődési területe a szervátültetés és a máj- hasnyálmirigy sebészet.

 

– Volt orvos a családjában?

Nem orvos környezetben nőttem fel, gyerekkori álmom volt, hogy orvos legyek. Már általános iskolában is a biológia, kémia, fizika érdekelt. Akkor még gyermekorvosként képzeltem el a jövőmet, mert jó gyerekorvosom volt, aki pozitív példát jelentett számomra. Később nagyon megtetszett a sebészet és már harmadéves koromban Szakály Péter mentorálásával TDK-ztam transzplantációs témában. A PhD-met is a Klinikán írtam a veseátültetés utáni szív-ér rendszeri betegségek megelőzéséről. Transzplantált beteganyagról szól, de belgyógyász szemmel.

 

– A LAM-díj egy konkrét eszköz „feltalálásáról”, elkészítéséről és orvosi használatáról szól. Bemutatná nekünk?

Az indocianin-zöld anyagot már nagyon régóta használják a sebészetben, gyakorlatilag egy festékről van szó. Semmilyen káros hatása nincs, úgy kell elképzelni, mint egy kontrasztanyagot, vagy egy sima sóoldatot. Viszont sok nagyon pozitív tulajdonsága van. Először a szemészetben használták, ahol megfesti az érhálózatot, majd kiderült, hogy más orvosi területen is hasznos. Viszont a használatához szükség van egy infravörösközeli tartományban dolgozó kamerára, így az egész „torony” 10-20 millió forintba kerül. Sok kórházban működik ilyen eszköz itthon is, de nagyon drága.

Mi kézműves módszerrel felépítettünk egy olcsó műszert. Az Alibabáról, E-bayről rendeltünk filtereket, beleástuk magunkat az optikába. Átalakítottunk egy sima webkamerát, az infravörös szűrőt kicseréltük a mi szűrőnkre, szereztünk olyan LED-et, ami a kívánt fényt bocsátja ki, gyakorlatilag összeraktunk egy kísérleti eszközt.

 

– Mi a felhasználási területe?

A Klinikán nyitott műtétekhez használjuk több területen. Komoly szerepe van például májsebészetben, mert a májtumorokat megfesti. Ott nagyon fontos, hogy az orvos lássa, hol a tumor határa. Általánosságban pedig úgy használható, mint egy érfestés. Bélelhalásnál szemmel nem mindig egyértelmű, hogy egy terület már rossz keringésű, a műszert használva viszont hajszálpontosan kirajzolódik. Használható az emlősebészetben is, itt a nyirokcsomók megfestése a feladat. Ami újdonság, hogy a mellékpajzsmirigyek elváltozásának kimutatására is kiváló. 

 

– Mik a továbblépés irányai?

A jövő nagy lépése éppen ez, egy mellékpajzsmirigy-specifikus kamera, ami világújdonság lenne. Ma ugyanis a mellékpajzsmirigynél a berendezés úgy működik, hogy csak egy pillanatra villan fel a megfestett terület, utána az egész pajzsmirigy festődik. Vagyis az operáló orvosnak minimális ideje van ezt detektálni, ha azt elmulasztja, akkor már késő. Mi most azon dolgozunk, hogy hosszan lehessen látni a kívánt területet. A projektben együttműködünk biofizikussal, fizikussal is. Az első eredmények nagyon biztatóak. Ha ezzel ki tudunk jönni a piacra, az komoly áttörés lenne. És ez a berendezés egymillió forint alatt kivitelezhető.

 

– Az eszközön túllépve szakmailag merre orientálódik?

A vese-, illetve hasnyálmirigy-transzplantációval szeretnék foglalkozni, ebből európai szakvizsgát tenni. Szintén érdekel a máj, epeutak sebészete. Szeretnék minél több külföldi klinikára eljutni, ahol a laparoszkópos műtétekben tudok továbbfejlődni. Ebből a szempontból a közeli Ausztria, Olaszország, Németország nagyon elöl járnak. Ők a műtétek nagy részét már laparoszkóposan végzik. Ilyen a robotsebészet is, ami ezekben az országokban a mindennapok szerves része.

 

A PROF. DR. ROMICS LÁSZLÓ AKADÉMIKUS EMLÉKÉRE ALAPÍTVÁNY PÁLYÁZAT 2023. ÉVI DÍJAZOTTJAI: 

I. helyezett:
dr. Boussoussou Melinda
Szív-CT-alapú frakcionált áramlási rezerv prognosztikus értékének vizsgálata ST-elevációs myocardialis infarktuson átesett betegekben.

II. helyezett:
dr. Fagyas Miklós

ACE-gátló gyógyszerek hatása a sarcoidosis laboratóriumi diagnosztikájára

III. helyezett
dr. Brenner Gábor
A hypercholesterinaemia okozta myocardialis diszfunkció lipidomikai vizsgálata és kezelése

Akadémiai Kiadó különdíjában részesült:
Szabó Adrienn
Zavart hypothalamus-hypophysis-pajzsmirigy tengely működés az Alzheimer-kór tripla transzgén egér modelljében

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Richter Témapályázat 2020 – Pályázati felhívás

A Richter Gedeon Nyrt. kétfordulós pályázati felhívást tesz közzé, már megkezdett és korai eredményeket is felmutatni képes tudományos kutatási tevékenységek támogatására. A pályázat első körben nyílt jellegű, míg a második fordulóban meghívásos és pénzdíjazott.

Egészségpolitika

BETA—a beteg, az orvos, a hivatal és a hatóság találkozója

Információk első kézből - egyedülálló kezdeményezés az a tudásbörze, ahol a betegszervezetek egy egész napot tölthettek az egészségügy meghatározó képviselőivel, döntéshozóival. Megismerhették az EESZT részleteit, a betegjogok védelmének alakulását, az orvos szervezetek nyitottságát, vagy az OGYEI betegszervezetekkel való együttműködésének fontosságáról. A BETA (Betegszervezetek Akadémiája), az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete által létrehozott börze, szakmai támogatója az NBF (Nemzeti Betegfórum) és a BEMOSZ (Betegszervezetek Magyarországi Szövetsége). A legfőbb célja, hogy könnyebbé és hatékonyabbá tegye az orvos-beteg kommunikációt.

Egészségpolitika

A gyógyszergyár és az egyetem összefogása – ahol a tudás és a tőke találkozik

Magyarország tudásban és innovációban is a világ orvostudományának élvonalában van. Ezt szeretné erősíteni az a stratégiai megállapodás is, amit ma írt alá a Richter Gedeon Nyrt.-vel a Semmelweis Egyetem. Közép-Kelet Európa egyik legnagyobb, magyar gyógyszergyára és a hírű orvosi egyetem összefogását erősíti a most kötött megállapodás, amely elsődleges célja nemcsak a fiatalok motiválása, itthon tartása, de az is, hogy olyan kutatások indulhassanak, amelyet a nemrégiben törzskönyvezett skizofrénia gyógyszere már igazolt. Hogy a legmagasabb szintű tudás és az anyagi források találkozása nagyon komoly erő lehet.

Hírvilág

Élbolyban a klinikai gyógyszerkutatásban

Meg kell őrizni a magyar versenyelőnyt

PharmaPraxis

Klinikai gyógyszervizsgálatok: központosítva

Nem rontanak neki, de centralizálnák a diagnosztikát is. A következő négy-hat hónapban választ kell adni arra, az államosítás vagy a kiszervezés legyen az egészségügyben megszabott irány. Döntés egyelőre a klinikai vizsgálatok központosításáról született, a diagnosztikai rendszerekkel kapcsolatban még csak stratégiaalkotás folyik.