Hírvilág

Az apátlan egerek tovább élnek

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

A csak anyai géneket hordozó egerek tovább élnek, mint az apai és anyai géneket is hordozó társaik - állítják japán kutatók. Tomohiro Kono, a Tokyo University of Agriculture professzora és Manabu Kawahara, a Saga University professzora arra keresték a választ, hogyan befolyásolják az emlősök élettartamát az apától, illetve az anyától örökölt gének. Kérdéseik megválaszolásához a kutatók olyan egerek élettartamát vizsgálták, amelyeket hímivarsejt nélkül, két-két nőstény állatból száramzó oocytákból hoztak létre. Az oocytákból fejlődő embriókat egér pótanyák méhébe ültették. A megszületett egereknek tehát nem volt biológiai apja, genetikai állományuk két anyától származott. A kontroll egerek, amelyek természetes úton fogantak, genetikailag azonosak voltak a kétanyás egerekkel, eltekintve attól, hogy apai és anyai génjeik is voltak. A vizsgálatban szereplő 13 kétanyás és 13 kontroll egér élettartama között szignifikáns különbség mutatkozott: a kétanyás egerek átlagosan 841,5 napig éltek, ami csaknem 30%-kal hosszabb élettartamot jelent, mint a kontroll egereké (átlagosan 655,5 nap). A kétanyás egerek továbbá könnyebbek és kisebbek voltak, mint a kontroll állatok, és és úgy tűnt, hogy erősebb az immunrendszerük is, mivel eosinophil granulocytáik száma szignifikánsan nőtt. Mindkét egércsoportot azonos, fertőzésmentes környezetben tartották, ahol folyamatosan rendelkezésükre állt a táplálék, ezért nem valószínű, hogy valamilyen környezeti faktor volt felelős az élettartamban megfigyelt különbségért. A kutatók szerint a különbség legvalószínűbb oka olyan génekben keresendő, amelyeknek normális esetben csak az apai példánya expresszálódik, az anyai kromoszómán ki vannak kapcsolva (a jelenséget imprintingnek nevezik). A legesélyesebb jelöltnek a 9-es kromoszómán található Rasgrf1 gént tartják, amelyről ismert, hogy szerepe van a postnatalis növekedés szabályozásában, és a kétanyás egerekben szuppresszált. A kutatók szerint eredményeik azt sugallják, hogy emlősökben az apai gének kedvezőtlen hatással vannak az élettartamra. Szemlézte: eLitMed.hu, dr. Víg Julianna Forrás: Human Reproduction, doi:10.1093/humrep/dep400

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

Egymásra ható elmék

SZEMLE eLitMed

Az agyak közötti szinkronitás szintje – ami minél erősebb, annál nagyobb élvezettel jár – szociális állatoknál, így az embernél is, előre jelzi a kapcsolat minőségét, állítja a gyorsan növekvő új kutatási terület, a kollektív idegtudomány.

Klinikum

Másképp működik az infantilis agy

A csecsemőkori amnézia rejtélye azt sugallja, hogy a fejlődő agyban másképp működik a memória. Bármennyire is valóságosnak tűnnek, becsben őrzött legkorábbi emlékeink valószínűleg fényképek láttán vagy a szüleink elmesélése alapján alakultak ki, írja a Science folyóirat.

Klinikum

Gyógyítás öregedéslassítással

SZEMLE eLitMed

Az immunrendszer öregedése nagyban hozzájárul a szervek öregedéséhez. Elképzelhető, hogy az immunoszeneszcencia visszafordításával kontrollálhatjuk az öregedéssel összefüggő betegségeket.

Helyünk a világban

Alacsony ellenállóképesség jellemzi a magyar egészségügyet egy nemzetközi felmérés szerint

STATISZTIKA eLitMed

A Healthcare Readiness Index alapján Magyarország a 20. helyen áll Európában az egészségügyi kihívásokra való felkészültség tekintetében: nincs elég orvos és eszköz az ellátórendszerben, a magyar emberek pedig kevesebbet és egészségtelenebbül élnek, de van, amiben előrébb léptünk.

Hírvilág

Újabb tanösvény az egészségért

Az iszkaszentgyörgyi kastélyparkkal tovább bővült a Budapesti Szent Ferenc Kórház szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséért létrehozott „A Kórház Út az egészséghez” kardioösvény-programja. Az intézmény országosan kilenc helyszínen létesített egészségmegőrző és rehabilitációs célú túraösvényeket.