Hírvilág

A szívroham megnövekedett kockázata leselkedik a síturistákra

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Leesett az első hó a magas hegyekben. Az Alpokba látogató síelőkre és más téli sportok szerelmeseire az alacsony hőmérséklet, a nagy tengerszint feletti magasság és az intenzív fizikai megterhelésre való felkészületlenség következtében a szívroham magasabb kockázata leselkedik. A Tiroli Alpok turistáira összpontosító vizsgálatban az Innsbrucki Egyetem kardiológusai kimutatták, hogy a kockázat a vakáció első két napjában a legnagyobb. „Minden évben több millió turista érkezik a Tiroli Alpokba, hogy téli sportokat űzzön, amelyek egytől-egyig a baleset és a sérülés veszélyével járnak” – nyilatkozta az Európai Kardiológusok Társaságának sajtótájékoztatóján a tanulmány vezető szerzője, dr. Bernhard Metzler. „Korábban már kimutatták, hogy az osztrák Alpokba látogató, téli sportokat űző turistákat érő halálozás megdöbbentő 40 százalékát okozza hirtelen szívhalál, és ezen belül az akut szívroham az első számú ok.” Metzler és munkatársai 170 olyan páciens adatát vizsgálták, akik 2006 és 2010 között téli sportolás során szenvedtek szívrohamot. A betegek 56 százaléka az intenzív fizikai tevékenység megkezdését követő első két napban kapott szívrohamot, bár mindössze 19 százalékuknak volt ismert szívbetegsége. Vakációjuk előtt a páciensek több mint fele végzett kevesebb testmozgást, mint amit az Európai Kardiológusok Társasága minimálisan javasol. A tanulmány szerzői szerint a tengerszint feletti magasság is jelentős tényező lehet. A betegek szívrohama 1350 méteres átlagmagasságban következett be, szemben a 170 méteres átlagos tengerszint feletti magassággal, ahol élnek. Az is kiderült, hogy a páciensek körülbelül 70 százaléka rendelkezett a szívkoszorúér betegség legalább két kockázati tényezőjével, a dohányzást, a cukorbetegséget és a magas koleszterinszintet is beleértve. A kutatók szerint a téli sportolással töltött hegyvidéki vakációt tervezőknek rendszeres testedzéssel kell felkészülniük az utazásra. A síparadicsomban pedig fokozatosan kell növelniük a fizikai aktivitás intenzitását. A kutatók az Európai Kardiológusok Társaságának stockholmi kongresszusán tették közzé eredményeiket. Forrás: Medipress

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Kevesebb stressz: jobb egészség a szívnek és a vesének

Világszinten minden tizedik ember krónikus vesebetegséggel küzd, 13-ból 1 pedig szív- vagy keringési problémákkal. Egy 2018-as tanulmány szerint az emberek 74%-a érezte az adott évben, hogy nem képes megküzdeni egy adott élethelyzettel.

Klinikum

Korábbi thrombocytaaggregáció-gátlás hatása az endovascularis kezelésre akut ischaemiás stroke-ban

A stroke világszerte a halálozás és a rokkantság egyik vezető oka. A betegség egyik fontos rizikótényezője az életkor: az életkor előrehaladtával a stroke kockázata is egyre nő. Az akut stroke-ok mintegy 80-85%-a akut ischaemiás stroke (AIS). Az idős betegpopulációkra számos társbetegség együttes megjelenése és többféle gyógyszer együttes használata jellemző.

Gondolat

A tumor mint az alkotás forrása – Interjú Kiss Richárd projektvezetővel

KOVÁCS Sándor

C80 – A rák esztétikája? címmel kiállítás nyílt a SOTE Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetében. A kiállításon a daganatos megbetegedések által inspirált képzőművészeti alkotásokat tekinthetnek meg a látogatók május 31-ig.

Hírvilág

A szívelégtelenség világszerte 64 millió embert érint

A szívelégtelenség több embert érint, mint a tüdőgyulladás és a szívroham együttvéve. Világszerte legalább 64 millió, Magyarországon 250-300 ezer embert érint. Éves szinten 30-35 ezer főre tehető az újonnan diagnosztizáltak száma. Bár gyógymód egyelőre nem létezik, vannak kezelési lehetőségek, amelyek segíthetnek lassítani a betegség előrehaladását.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: jó dolog idegenekkel együtt élni?!

LAPSZEMLE eLitMed

A boldogság receptje: napi néhány perc kertészkedés, közösségi lakóház, mediterrán diéta, rózsaszín zaj, méltóság az élet végén is. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.