Hírvilág

Szükségletre korrigált egészségügyi ellátás igénybevételének egyenlőtlenségei Magyarországon

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az egynapos ellátás igénybevételében és finanszírozásában egyaránt nagy kistérségi egyenlőtlenségek mutathatók ki Magyarországon - ez derült ki az EgészségMonitornak az Egészségbiztosítási Felügyelet felkérésére készített legfrissebb tanulmányából. Igazolták, hogy az egyenlőtlenségek nem magyarázhatók a lakosság ellátási szükségletének kistérségi eltéréseivel. Ennek alapján, ha a többletköltséget okozó tényezők kiküszöbölésével csökkentenék a finanszírozás egyenlőtlenségeit, újabb erőforrások bevonása nélkül is javulna az egészségügy hatékonysága. Ez nemcsak a társadalmi igazságosságot, hanem a társadalmi kiadásokkal való takarékosságot is szolgálná. Ehhez a szükségletet figyelembe véve elemezni kellene az ellátások igénybevételét, a kapacitások földrajzi eloszlását és az azokhoz való hozzáférést. Az elemzés szerint az egynapos ellátásokat igénybevevő betegek aránya 2007-ben a Mórahalomi kistérségben volt legnagyobb (1000 lakosonként 27), ami 9-szerese volt a legkisebb, Sopron-Fertőrákosi arányhoz képest (1000 lakosonként 3). De nemcsak az ellátott betegek aránya különbözik erősen kistérségenként, hanem az egy betegre jutó költségek is jelentősen eltérnek az ország különböző vidékein. Az egynapos ellátás egy betegre jutó finanszírozása például az Ózdi kistérségben 8-szor meghaladta a Kecskemétit. De amikor statisztikai módszerekkel kiküszöbölték a kistérségek lakosságának életkori, nemi összetételében valamint halandóságában és egészségében tapasztalt különbségeit, a 8-szoros egyenlőtlenség továbbra is fennmaradt, vagyis az egyenlőtlenségek egy részét nem a lakosság ellátási szükségleteinek különbözősége okozta. A finanszírozási egyenlőtlenségek betegcsoportonként eltérőek voltak: a daganatos betegek egynapos ellátásában a legkisebb és a legnagyobb átlagos kistérségi költség aránya másfélszeres volt, míg a keringési betegeknél ez az arány elérte a hétszerest is. Az egyenlőtlenséget jól jelzi, hogy ez utóbbi betegcsoportban a lakosság felére jutott a kifizetések 65%-a, míg a másik felére csupán a 35%-a. Míg finanszírozás kistérségi eltérései a daganatos betegeknél inkább a lakóhelyi környezet szociális és gazdasági jellegzetességeivel, addig a keringési betegeknél a kistérségi egészségügyi szolgáltatások elérhetőségével mutatott összefüggést. Az aktív fekvőbeteg-ellátásban az egynapos ellátásokhoz hasonló összefüggéseket, de jóval kisebb mértékű egyenlőtlenségeket lehetett kimutatni. A kutatás további eredményeiről a csatolt mellékletben, vagy a www.egeszsegmonitor.hu oldalon olvashat. Forrás: Egészségmonitor Publikációk

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Alapvetően alakulhat át a gyógyszerhozzáférés - Interjú Molnár Márkkal

KUN J Viktória

„A beteg egyre gyakrabban találkozik majd azzal, hogy amikor a támogatott, és eddig viszonylag olcsó készítményéért bemegy a patikába, a korábbi óriási választékból csak egy-kettő maradt, aztán már egy sem. Az utóbbi egy évben jelentősen megnőtt az ellátási problémák száma és súlyossága, és az is érezhető, hogy a háttérben meghúzódó okok tendenciózusak” – nyilatkozta az eLitMednek Molnár Márk egészségügyi közgazdász, gyógyszerpiaci szakértő, aki beszélt a gyógyszerellátás múltjáról, jelenéről és jövőjéről is.

Egészségpolitika

Az egészségügy vergődik a túlzott centralizáció és a pénzhiány miatt

Interjú Sinkó Eszterrel, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ egészségügyi közgazdászával. Meglátása szerint az egészségügy jelenleg „betegelhárító üzemmódban” dolgozik, zajlik az összeomlása.

Egészségpolitika

A béremelés későn jött, és reálértéken nem hozott többletet

Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke szerint a most megvalósult béremelés túl későn történt, éves kihatása kevés, az idei év így reálkereset-csökkenést hozott a szakdolgozóknak. Interjúnkban beszélt a bérfeszültségekről, víziókról, a következő két év várakozásairól is.

Egészségpolitika

Elkerülhetetlennek látszik az egészségügy összeomlása – vagy már meg is történt?

KUN J Viktória

Amikor már az akut stroke-ellátás is szünetel egy megyei kórházban – az eLitMednek nyilatkozó szakemberek szerint valójában már 3-4-5 éve szükségállapot van, a kormányzati intézkedések is ezt mutatják.

Egészségpolitika

A politika érdemben nem foglalkozik az egészségüggyel, helyi szinten ugyanakkor nagyon is

KUN J Viktória

Hogyan lehet szétverni egy régió egészségügyi „fellegvárait” néhány év alatt? – interjú prof. dr. Barkai Lászlóval.