Gondolat

Mattis Teutsch János kései művei

2012. JÚLIUS 08.

Szöveg nagyítása:

-
+

A győri Széchenyi István Egyetem rektorhelyettese és felesége képzőművészeti magángyűjteményéből nyílik vasárnaptól augusztus végéig látogatható kiállítás a helyi Városi Művészeti Múzeumban. Eredeti neve Mattis. A Teutsch nevet a mostohaapja iránti tiszteletből vette fel. Apja magyar, anyja szász volt. Miután faipari szakiskolát végzett Brassóban, Budapesten és Münchenben tanult, majd két évig főleg Párizsban tartózkodott. Fokozatosan eltávolodott a látvány-hű ábrázolástól. Első szín- és vonalritmusból komponált expresszionista akvarelljei 1908 és 1915 között készültek. Mattis Teutsch János az 1910-es és az 1920-as években igen aktív és termékeny volt, kiállított 1921-ben Paul Klee-vel, Archipenkóval és Marc Chagallal Berlinben a Der Sturm Galériájában. 1923-24-ben Rómában, Berlinben és Chicagóban is bemutatkozott. 1925-ben Párizsban volt egyéni kiállítása. 1928-ban részt vett a berlini absztrakt kiállításon. 1928-tól nyaranként gyakran a nagybányai művésztelepen dolgozott. 1931-ben fametszeteivel illusztrált formatant adott ki Kunstideologie címen. Művei sohasem váltak teljesen geometrikussá, de foglalkoztatta a geometrikus absztrakció. Idős korában művészetszervezéssel foglalkozott, monumentális freskóterveket készített és szürrealisztikus, allegorikus kompozíciós képeket festett. Grászli Bernadett múzeumigazgató elmondta: Rechnitzer János és felesége a nyolcvanas évek végén alapozta meg mára jelentősre gyarapodott kollekcióját, amelyből 20. századi műveket állítanak ki, három tematikai tengely mentén. A tárlat első szakasza a 20. század harmincas éveiben alkotott festőművésznőkre koncentrál. Járitz Józsa, Barta Mária, Muzslai Kampis Margit és társaik a frissességet, a lendületet és a megújítást képviselik műveikben. A kiállítás másik metszetét Mattis Teutsch János kései művei alkotják: e nagyméretű, demonstratív táblaképek egy új világot mutatnak be a festőiség minden finomságával és látványosságával együtt. A gyűjtemény harmadik dimenziója a Párizsban élő magyar származású alkotók műveiből áll. Ezek az alkotások azt jelenítik meg, miként lehet a művészet egyszerre magyar és nemzetközi. A kollekció befejező része napjainkhoz kapcsolódik: a számos hazai és külföldi művészt felsorakoztató geometrikus és konstruktivista alkotások a szerkezetek rejtélyét, egyben játékosságát is felvillantják. MTI 2012 07.6.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: bajnokok reggelije

LAPSZEMLE eLitMed

Kései ébredés és palacsinta reggelire; többéves várólisták a hazai idősotthonoknál; megrendítő írás arról, mennyivel különb egy rákbeteg fogadtatása, mint egy mentális betegé. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.