Gondolat

Kenderáztatás ökoturistáknak

2013. DECEMBER 26.

Szöveg nagyítása:

-
+

A hagyományos mosást és a kendervászon készítését bemutató tanösvények kiépítésével fűzi szorosabbra testvér-települési kapcsolatát a világörökségi palóc falu, Hollókő és a felvidéki Kalonda. Közös, határon átnyúló pályázatuk olyan beruházásokat tesz lehetővé, amelyek mindkét falu környezetét javítják, és vonzóak lehetnek az ökoturisták számára. Erdélyi Erzsébet hozzátette: Kalondán már az ünnep előtt elkezdődtek a munkálatok azzal, hogy az illegális hulladéklerakóként használt régi kenderáztatót kitakarították. Közölte: az Ipoly menti falu határában lévő vizenyős területen voltak a kenderültetvények és itt áztatták, tilolták a kendervászon alapanyagát, sőt mosni is ide jártak a faluból. A tavat az állatok itatására még a nyolcvanas években is használták, majd az állattartás csökkenésével a funkcióját vesztett kenderáztatót feltöltötték. A visszaállításra és az ökoturisztikai terveik megvalósítására Hollókővel közösen 131 ezer eurót nyert a település. Papp Andrea, a határon átnyúló program menedzsere elmondta: a Hollókő-Szécsény-Ipolytarnóc turisztikai tengely meghosszabbításában kínálnak a jövőben újabb látnivalót az ökoturisták számára a kenderáztatás folyamatának bemutatásával. A kenderáztató mellett egy színpadot és egy fedett színt is építenek, kiállítják a már elbontott vízimalom makettjét és ötven őshonos fát ültetnek a kenderáztató partjára. Péter Hunor, Kalonda testvértelepülése, Hollókő projektmenedzsere közölte: közös pályázatuk révén a világörökségi faluban is bemutatják a régi kenderáztatót és egy úgynevezett „mosóutat” nyitnak a patak mentén, a vár alatti régi „parasztfürdőt” pedig szalamandra-szaporodó hellyé alakítják át. Hangsúlyozta: mind a Kalondával szomszédos Ipolytarnóc világörökségi címre pályázó őslábnyomos területe, mind pedig Hollókő, a Bükki Nemzeti Park felügyelete alatt áll. A 2014. szeptemberére elkészülő közös ökoturisztikai fejlesztéseik így a nemzeti park kínálatát is gazdagítják. 2013. december 26., csütörtök

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok