Gondolat

Az áldozatok pszichikai sérülést is szenvednek

2012. MÁRCIUS 28.

Szöveg nagyítása:

-
+

Nem sikerült lényegesen csökkenteni a családon belüli erőszakot Csehországban, különböző formáit a nők mintegy 40 százaléka éli meg - derült ki abból az országos felmérésből, amelynek eredményeiről a Mladá Fronta Dnes című cseh napilap számolt be szerdán. A prágai proFem társaság által készített felmérésből kiderült, hogy az erőszakos esetek mintegy 20 százalékát a rendőrség is vizsgálta, de bíróság elé csak mintegy három százalékuk került. A nőjogi kérdésekkel és projektekkel foglalkozó társaság aktivistái több mint 3000 nőt kérdeztek ki idén februárban. "Általában hosszan tartó jelenségekről van szó, sohasem egyetlen incidensről" - nyilatkozta a lapnak Kamil Kunc szociológus. Csehországban a családon belüli erőszak áldozatait 90 százalékban nők, tíz százalékban férfiak és gyerekek teszik ki - derült ki a felmérésből. Az esetek egynegyedét különböző megaláztatások teszik ki, míg ötödét fizikai erőszak. Szociológusok azt is kiderítették, hogy az áldozatok kétharmadának orvosilag kimutatható pszichés problémái vannak. Fizikai sérülések - például csonttörések - az áldozatok négy százalékánál vannak. Felmérésük szerint a családi erőszak által érintett nők 63 százaléka beszél problémáiról a barátaival, míg egynegyedük hallgat a problémáiról. "Ezen a téren fejlődés van. Tíz éve ez az arány még fordított volt" - mondta Jindriska Krpálková, a családon belüli erőszak megelőzésével foglalkozó kormánybizottság elnöke. Elismerte: a problémákat nehéz orvosolni, mert az esetek többségében az érintettek nem akarják, hogy bárki is beavatkozzon életükbe. Krpálková szerint ennek következménye, hogy csak az esetek 20 százaléka kerül rendőrséghez, s csak három százalék jut el bírósági szakaszba. Problémák vannak az erőszakos cselekedetek, viselkedés bizonyításával is. A cseh kormány tavaly áprilisban foglalkozott a problémával, s 2014-ig szóló nemzeti akciótervet fogadott el a családon belüli erőszak megelőzésére. A tavalyi év folyamán majdnem 4000 rendőr speciális kiképzést kapott, s hasonló tanfolyamot terveznek az ügyészek és a bírák számára is. A hatályos törvények lehetővé teszik, hogy az erőszakoskodót a rendőrség 24 órára kitiltsa a családból. 2010-ben 1058 ilyen intézkedés történt, ami rekordnak számít. A tavalyi számok még nem ismeretesek. MTI 2012. március 28., szerda

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Február 4 - Nemzetközi Rákellenes világnap

A rákellenes világnapot 24 éve tartják, február 4-én. A Nemzetközi Rákellenes Unió központi kampánytémája ez évben az esélyegyenlőség a daganatos betegek ellátásában, valamint a betegséget túlélők köre.

Gondolat

Amikor egy elítélt nagyobb segítség, mint a pszichológusod – Helyreállító igazságszolgáltatás Franciaországban

FILMKRITIKA eLitMed

Jeanne Herry Az arcuk mindig előttem lesz című filmje feltérképezi, hogy traumatizált áldozatok és szorongó elítéltek hogyan segíthetik egymás továbblépését a mediáció segítségével. A 2023-ban készült filmet június 6-tól játsszák a magyar mozikban.

Egészségpolitika

Soros elnökség: célkeresztben a nők szív- és érrendszeri betegségei

LAPSZEMLE eLitMed

A magyar soros uniós elnökség a szív- és érrendszeri betegségek kapcsán tapasztalt nemek közötti egyenlőtlenségekkel is foglalkozni fog: eltérő tünetek, növekvő esetszám, alacsony részvételi arányok a klinikai kutatásokban.

Hírvilág

Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

Ahhoz képest, mennyire gyakori betegség a szívelégtelenség, rengeteg hiedelem és félelem övezi. Az alábbiakban összegyűjtött néhány fontos tévhit megcáfolásával mindezt elkerülhetjük.

Hírvilág

Visszafordítható-e a szívelégtelenség?

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

A szívelégtelenség egy olyan egészségi állapot, amely mintegy 64 millió embert érint világszerte , mégis sokan nem is tudják, mit jelent valójában. De vajon visszafordítható-e, és mi mit tehetünk ennek érdekében?