Gondolat

A nagypapa növeli az átlagéletkort?

2014. OKTÓBER 29.

Szöveg nagyítása:

-
+

Csalódást kell okozzak azoknak az olvasóknak, akik az élet meghosszabbításának újabb eszközét várják, esetleg beszámolót „brit tudósok” újabb felismeréséről. Csak egyszerű matematika, és némi fogalmi tisztázás. Tehát adott egy emberpár, 28 és 32 évesek. Az ő átlagéletkoruk 28+32=60 osztva kettővel, az 30. Ha egy nagycsoportos óvodás gyermekük is van, aki 6 éves, akkor a családban az átlagéletkor csökken, 28+32+6=66 osztva hárommal, az 22. Növekedés érhető el viszont, ha a nagypapa (66 éves) is hozzájuk költözik: 28+32+6+66=132, osztva néggyel az már 33 év. És így tovább. Tehát az átlag matematikailag a tagok összege osztva az elemek számával. Manapság még tudományos igénnyel íródott közleményekben is gyakran találkozom azzal a hibával, hogy a várható élettartam helyett használják az átlagéletkor kifejezést. A nagyobb átlagéletkor egyszerűen azt jelenti, hogy az adott csoport átlagosan idősebb, mint a másik. Semmit nem mond el arról, hogy a tagok mennyi ideig fognak élni. A példaként említett családra sem igaz az, hogy bárki meghalna közülük 33 éves korában (ennél, ugye a 66 éves nagypapa már jóval idősebb). A várható élettartam az, ami tükrözi a populáció életkilátásait, függ az életmódtól, a gazdasági fejlettségtől, az egészségügyi ellátás színvonalától. Az átlagéletkor növekedése egy populációban nem örvendetes, hiszen azt jelenti, hogy viszonylag egyre több az idősebb, tehát kevesebb a fiatal egyed, azaz csökken a születések száma. A várható élettartam emelkedése viszont jó hír, mert tovább, és remélhetően hosszabb ideig egészségesen élünk. A „várható élettartam” és az „átlagéletkor” között mindössze két szótagnyi (plusz egy szóköz) a különbség, bár kétségtelenül az „átlagéletkor” a rövidebb. De talán megéri mégis helyesen használni a fogalmakat. dr. Lipták Judit 2014. október 29.

KULCSSZAVAK

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

Hogyan csökkenthetnénk a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát?

SZEMLE eLitMed

A magányosság 1,4-szeresre növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg számos gyógyszer szedése csökkenti, még több gyógyszer pedig növeli incidenciáját.

Klinikum

COPD-ben kockázatos a gabapentinoidok használata

A gabapentinoidok használata növeli a súlyos COPD-exacerbáció valószínűségét, állapította meg egy Annals of Internal Medicine-ben megjelent populációs kohorszvizsgálat.

Klinikum

Légszennyezettség és stroke

Évente körülbelül 5 millióan halnak meg stroke miatt, és bár korábbi vizsgálatok már kimutatták: a légszennyezettségnek való hosszú távú kitettség növeli az ischaemiás stroke előfordulását, a rövid távú expozíció hatása eddig kevésbé volt egyértelmű, írják tanulmányukban Ahmad Toubasi és munkatársai.

Klinikum

Növeli-e a túlélést a klinikai vizsgálati részvétel?

SZEMLE eLitMed

És milyen haszna van a kísérleti rákgyógyszereknek a betegek számára? A Science cikke bemutatja két tanulmány igencsak meglepő eredményeit.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: a hőség növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket

LAPSZEMLE eLitMed

Hőhullámok okozta társadalmi egyenlőtlenségek, gyógyfűvekkel gyógyító csimpánzok, új eredmények az Alzheimer kutatásában; elszegényedő magyar társadalom és egy katartikus színdarab Karsai Dánielről. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.