Hírvilág

Hétvégi lapszemle: a hőség növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket

LAPSZEMLE eLitMed

2024. JÚNIUS 22.

Szöveg nagyítása:

-
+

Amerikai kutatások egész sora jutott arra a megállapításra, hogy az egyre gyakoribbá váló hőhullámok különböző élettani hatásokon keresztül végső soron a társadalmi egyenlőtlenségek növekedését eredményezik; érdemes a csimpánzok gyógyító praktikáit követni az új gyógyszerek felfedezéséhez; Magyarország lakosságának pedig lassan már a közel egyharmada tekinthető szegénynek. Hétvégi lapszemle.

A The Guardian számol be egy friss kutatásról, melyben 53 millió, 1993 és 2017 közötti, nagyvárosi területeken lezajlott szülést vettek górcső alá az Egyesült Államokban. A kutatók megállapították, hogy négy egymást követő hőségnap esetén a 37. hét előtt bekövetkezett koraszülések aránya 2 százalékkal, az ezutáni, de még idő előtti szülések aránya 1 százalékkal növekedett. Az egyes népességcsoportokat vizsgálva viszont az is egyértelműen kirajzolódott, hogy a fekete és spanyolajkú lakosság körében ennél is magasabbak voltak az arányok, a kutatók pedig ennek okát abban látják, hogy ezek a csoportok szocioökonómiai helyzetüknél fogva kevésbé tudják csökkenteni a hőhullámok hatását, például légkondicionálók használatával. És mivel a koraszülés az újszülöttek hosszú távú egészségi állapotára is hatással lehet, végső soron ez a későbbiekben újabb szociális és egészségügyi egyenlőtlenségeket fog generálni.

Hasonló összefüggésekre hívja fel a figyelmet a The New York Times cikke, amely a hőség kognitív képességekre gyakorolt hatását járja körül. Az egyik idézett vizsgálat megállapította, hogy már négy fokos hőmérséklet-emelkedés átlagosan 10 százalékos teljesítménycsökkenéshez vezet a memóriát, a reakcióidőt és a végrehajtó funkciókat vizsgáló teszteken, míg egy másik kutatás szerint minél több, az átlagosnál melegebb nap van egy tanév során, annál rosszabbul teljesítenek a diákok a szabványosított teszteken. Utóbbi különösen az alacsonyabb társadalmi státuszú diákok esetében figyelhető meg, a kutatók szerint azért, mert ezek a diákok sokkal kisebb arányban tanulnak légkondicionált lakásokban és iskolákban.

Egy kolumbiai család génjei új nyomot szolgáltatnak az Alzheimer-kór kialakulásának késleltetésével kapcsolatban – írja az euronews. Egy korai Alzheimer-kórban szenvedő családtagot és annak tág értelemben vett (majdnem 1000 rokont magába foglaló) családját tanulmányozó tudósok megállapították, hogy egyesek olyan genetikai mutációt hordozhatnak, amely akár évtizedekkel is késleltetheti a kezdeti tüneteket. A remények szerint ez segíthet a kutatóknak új utakat találni a neurodegeneratív betegség megállítására, amennyiben sikerül kideríteniük, hogy a nagyon ritka génváltozat egy példánya pontosan milyen védelmet és milyen módon nyújt.

A csimpánzok is használnak gyógynövényeket! A BBC számol be egy kutatásról, melyben felfedezték, hogy a vadon élő csimpánzok fájdalomcsillapító és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkező növényeket esznek, hogy meggyógyítsák magukat – ezáltal pedig közvetetten akár újfajta gyógyszerek kifejlesztéséhez is hozzájárulhatnak, hiszen ezen növények gyógyító hatása mindeddig többnyire ismeretlen volt számunkra.

Forrás: BBC [Elodie Freymann]

„A válaszadók 45 százaléka – családi vagy házastársi támogatás nélkül – nem tudja biztosítani a szűkös megélhetéshez szükséges anyagi feltételeket” – írja az Egyensúly Intézet a legfrissebb szegénységkutatásában, amit a 444.hu idéz. A kutatásból kiderül, hogy kb. 2,5-3 millió magyar tekinthető szegénynek, és csak a lakosság 45-50 százalékáról mondható el, hogy kijön a jövedelméből, és képes kiegyensúlyozott életvitelt fenntartani; a lakosság kétharmadának problémát jelent a kiadások fedezése; egyharmada pedig nem tudna megbirkózni egy váratlan, 100 ezer forintos kiadással.

Bemutatták a Hatszín Teátrumban a halálos betegséggel küzdő Karsai Dániel alkotmányjogász darabját, az Egy tökéletes nap – Az életről, a halálról és más démonokról című drámát. „A premieren a tapsrend idején a közönség tagjai egyszer csak felálltak és Karsai Dániel felé fordultak. Őt ünnepelték, így vált ez a színházi este sokkal többé, mint egy új kortárs darab bemutatójává” – írja a Népszava az előadásról.

Forrás: 6szin.hu

 

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Hogyan csökkenthető a szegények stroke-halálozása?

Világviszonylatban a stroke a harmadik vezető halálozási és rokkantsági ok. Korábbi vizsgálatok szerint az alacsony társadalmi-gazdasági státusz (TGS) – függetlenül attól, hogy azt országok között vagy országokon belül mérik – összefüggésbe hozható a stroke fokozott kockázatával, a súlyosabb stroke-kal és a rossz kimenetellel, beleértve a magasabb halálozást és a súlyosabb rokkantságot.

Helyünk a világban

Több mint egymillió magyar él súlyos nélkülözésben

STATISZTIKA eLitMed

Az EUROSTAT legfrissebb adatai szerint az uniós tagállamokat tekintve ennél csak három országban rosszabb a helyzet, ráadásul hazánkban jelentősen romlott az adat a 2022-es évhez képest.

Helyünk a világban

A magyarok tizenöt százaléka nem jut megfelelő ételhez

STATISZTIKA eLitMed

Az EUROSTAT legfrissebb jelentése szerint hazánkban 100-ból 15 embernek nincsen pénze arra, hogy minden második nap tápanyagdús ételhez jusson – a medián jövedelem alatt még drámaibb a helyzet.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: ne szégyelljünk aludni hétvégén!

LAPSZEMLE eLitMed

A hétvégi alvás jótékony hatásai, tinédzsereket védő korlátozások a YouTube-nál, rémisztő magánpszichiátria az USA-ban; nehéz helyzetbe került veseátültetettek Budapesten. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Kapócs Gábor interjúja Karsai Dániel alkotmányjogásszal 1. rész