Gondolat

A fiatalok itthon tartása a legnagyobb gond! - Interjú dr. Oláh Attilával

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


A sebészeti beavatkozások jelentős részét centralizálni lehet és kell. Elsősorban az onkológiai jellegű, radikális műtétek esetében célszerű ez a szabályozás – mondta dr. Oláh Attila, a szakmai kollégium általános sebészet tagozatvezetője. - Hogyan látja szakmája helyzetét, melyek a legégetőbb megoldandó feladatok? Magyarországon a sebészet hihetetlenül alulfinanszírozott. A szakma minden problémája alapvetően ebből fakad, amelyet tovább tetéz a TVK által meghatározott és limitált műtéti szám. Elfogadhatatlan, hogy a kuratív, a beteg számára a teljes gyógyulás esélyét kínáló műtéti beavatkozások során mindennapos és filléres gondokkal kell küzdenünk, míg ugyanezen betegségek palliatív, onkológiai kezelésére havonta milliós nagyságrendű összeget fizet ki az OEP. A súlyos alulfinanszírozottság következménye, hogy gyakorlatilag minden intézményben, legyen az kisvárosi kórház, regionális megyei centrum, vagy egyetemi klinika, a sebészet a legveszteségesebb szakma, amely emiatt a gazdasági vezetés állandó céltáblája – mondta dr. Oláh Attila, a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház Sebészeti Centrumának vezető főorvosa. A fiatalok elvándorlása, külföldi munkavállalása a sebészetben is óriási probléma. Ha nem következik be egy-két éven belül valamilyen drámai változás, egy teljes generáció fog kiesni a sebészképzésből. A sebészet mint szakma már ma sem vonzó a fiatalok számára, a vezetői állásokra alig akad jelentkező. Ha ez a tendencia folytatódik, utánpótlás híján számos sebészeti osztály válik működésképtelenné. A fiatalok motiválása, itthon tartása tehát az egyik legnagyobb kihívást jelentő probléma.

Oláh Attila


A sebészeti beavatkozások jelentős részét centralizálni lehet, és kell. Elsősorban az onkológiai jellegű, radikális műtétek esetében célszerű ez a szabályozás. Dániában például, amelynek lakossága fele a magyarországinak, ez már évekkel korábban megtörtént. Az eredménye nem csupán gazdasági szempontból volt pozitív; a különböző daganatos kórképek műtéti halálozása és hosszútávú túlélése is szignifikáns mértékben javult. - Kérem, ismertesse szakmai életútját! A Győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház Sebészeti Centrumának vezető főorvosa vagyok. Egyetemi tanár, az MTA doktora. 2011-től a Magyar Sebész Társaság elnöke, a Magyar Sebészet című folyóirat főszerkesztője. Érdeklődési köröm elsősorban a hasnyálmirigy és máj sebészete. eLitMed Kapcsolódó anyagok: LAM (Lege Artis Medicinæ) - 2008;18(2) Hibák a gyakorló sebész szempontjából Hibák és szövődmények a hasi sebészetben

LAM (Lege Artis Medicinæ) - 2006;16(6) Az akut pancreatitis szeptikus szövődményeinek megelőzési lehetőségei

LAM (Lege Artis Medicinæ) - 2011;21(05)Megharcolni önbecsülésünkért is!

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Alapvetően alakulhat át a gyógyszerhozzáférés - Interjú Molnár Márkkal

KUN J Viktória

„A beteg egyre gyakrabban találkozik majd azzal, hogy amikor a támogatott, és eddig viszonylag olcsó készítményéért bemegy a patikába, a korábbi óriási választékból csak egy-kettő maradt, aztán már egy sem. Az utóbbi egy évben jelentősen megnőtt az ellátási problémák száma és súlyossága, és az is érezhető, hogy a háttérben meghúzódó okok tendenciózusak” – nyilatkozta az eLitMednek Molnár Márk egészségügyi közgazdász, gyógyszerpiaci szakértő, aki beszélt a gyógyszerellátás múltjáról, jelenéről és jövőjéről is.

Idegtudományok

Hogyan csökkenthetnénk a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát?

SZEMLE eLitMed

A magányosság 1,4-szeresre növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg számos gyógyszer szedése csökkenti, még több gyógyszer pedig növeli incidenciáját.

Egészségpolitika

Nihil faciendum?

KAPÓCS Gábor

A közelmúltban elképesztő képek jelentek meg a hazai sajtóban egy határszéli szociális otthon ágyipoloska-fertőzöttségét bemutatva. A tudósítások egyöntetűen arról szóltak, hogy az elmúlt időszakban az ágyipoloskák az otthon különböző épületeiben, lakószobáiban általánosan elterjedtek, így a bemutatott jelenség valójában több száz ott élő (és dolgozó) ember életét keseríti meg, és már huzamosabb ideje. Nem csupán megkeseríti mindennapjaikat, hanem egészségüket is veszélyezteti. Mert az ágyi poloska (Cimex lectularius) a vérszívó poloskák családjába tartozva elsősorban emberek vérével táplálkozik, így súlyos betegségek terjesztője is lehet.

Egészségpolitika

Az egészségügy vergődik a túlzott centralizáció és a pénzhiány miatt

Interjú Sinkó Eszterrel, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ egészségügyi közgazdászával. Meglátása szerint az egészségügy jelenleg „betegelhárító üzemmódban” dolgozik, zajlik az összeomlása.

Egészségpolitika

Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”

KUN J Viktória

„Ez egy veszélyes irány” – az eLitMednek nyilatkozó szakértőkkel értékeltük a jelenlegi helyzetet, illetve a most elfogadott salátatörvény részleteit.