Egészségpolitika

Ma dönt a kormány, ki lesz a fenntartó

2011. SZEPTEMBER 14.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az elmúlt hetek nagy kérdésére születhet válasz a mai kormányülésen: ki kapja a fenntartói jogokat a kórházak és a járóbeteg-ellátók felett. Ezt Kovács József, a Parlament egészségügyi bizottságának elnöke jelentette be a grémium tegnap délutáni ülésén, ahol a 2010-es év zárszámadását is meghallgatták a képviselők, míg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a tavalyi költségvetés végrehajtásáról készített beszámolót. Míg kezdetekben csupán a fekvőbeteg intézmények állami gondoskodás alá vételéről beszélt az ágazati vezetés, később az integráltan működő rendelők is központi irányítása is evidenciaként került szóba, egészen Lázár János múlt heti bejelentéséig, amikor a frakcióvezető arról számolt be, hogy a Fidesz-KDNP egyhangúan támogatja, hogy a fekvőbeteg-ellátók és a szakrendelők felügyelete egyaránt állami feladat legyen a jövőben. Ezzel eldőlni látszott a vita, ám Kovács József bizottsági elnök a tegnapi ülésen úgy fogalmazott: a frakció állásfoglalása nem döntés, mert az a mai kormányülésen várható, így a jövőben kerül a Parlament elé az államosítás kérdése is. Amint aktuális lesz, a bizottság is napirendjére tűzi az ágazatot érintő átalakítást. Mindez Kovács Tibor (MSZP) felvetésére került szóba, aki szerint a hajdúszoboszlói, kihelyezett frakcióülésen az egészségügyről elhangzó döntésekről a parlamenti bizottságnak is tárgyalnia kellene. Bírósághoz fordul, mert hiába kérte, nem kapta meg az egészségügyi szakállamtitkárságtól a kórházak adósságállományának adatait – jelentette be az ülésen Garai István Levente (MSZP). A képviselő szerint az adósságállomány közérdekű adat, így a Fővárosi Bíróságot arra kérte, kötelezze a szaktárcát annak kiadására. Az Állami Számvevőszék beszámolójából kiderült, hogy a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésükhöz használt adatok megbízhatóságát nagymértékben csökkentette a minisztériumok tavalyi átszervezése, de súlyos hibákra a vizsgálatok során nem bukkantak, a kisebb hiányosságokat pedig már az analizálás időszakában korrigálták az érintett szervek. eLitMed.hu, T.O. 2011-09-14

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Egészségpolitika

Van, ahová hajnali 3-kor érkeztek a revizorok

KUN J Viktória

A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobilegység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.

Egészségpolitika

Módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény

Mindenképpen módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény – állították egybehangzóan munkajogász szakértők egy, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényről szervezett videókonferencián. Ahogy elfogadhatatlan ennyire méltatlan, elkapkodott, kidolgozatlan és indokolatlanul nehéz körülményeket teremteni, és ilyen választásra kényszeríteni valakit az élethivatását illetően.

Egészségpolitika

Már a csecsemőknél is diagnosztizálható a lelki zavar

Szülés körüli depresszió, az újszülött alvási, étkezési, figyelem zavara, a sok sírás, megannyi jelzés, amivel foglalkozni kell. A korábbi teóriákkal szemben nemcsak két éves kor után, hanem már egészen korai időszakban is figyelni kell és diagnózis is felállítható a kisbaba lelki problémájáról. A témában először rendeztek a napokban nemzetközi konferenciát Magyarországon, ahol több mint 240 előadást tartottak az érintett területek neves szakemberei.

Egészségpolitika

Gyerekek és gyermekeket várók, tervezők – szabad-e oltani?

Úgy tűnik ebben a hazai álláspont egyértelmű, de számos országban már kismamákat oltanak. A jelenlegi szakértői vélemények szerint az mRNS-oltások nem veszélyesek a terhes kismamákra, de klinikai kísérletek hiányában ezt mégsem lehet százszázalékos biztonsággal állítani. Magyarországon éppen ezért nem ajánlják az oltást várandósoknak, de az Egyesült Államokban, Izraelben, vagy Angliában a kismamákra bízzák a döntést. Gyermekeknek egyelőre sehol sem adnak vakcinát.

Egészségpolitika

Szakmai javaslat a Covid-19-járvány okozta tömeges megbetegedések és halálozások csökkentése érdekében hozandó intézkedésekre a negyedik hullámban

Tisztában vagyunk azzal, hogy a járvány elleni védekezésbe már mindenki belefáradt. Mégis, egészségügyi szakemberként tudjuk, hogy a Covid-19-járvány 4. hulláma során sem lesznek elkerülhetők a racionális korlátozó intézkedések. Hazánk jelenlegi átoltottsági szintjén a nyájimmunitás kialakulásával egyelőre nem számolhatunk, az ismét erősödő járvány a következő hónapokban több ezer áldozattal jár majd, elsősorban az oltatlanok között. Le kell számolnunk azzal a tévhittel is, hogy a beoltottság önmagában teljes biztonságot jelent! A hamis biztonságérzet az oltottak körében, a kiegészítő védelmi szabályok sutba dobása a járvány fellángolásának a melegágyát képezi az átoltottság mai szintje mellett.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Van, ahová hajnali 3-kor érkeztek a revizorok

KUN J Viktória

A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobilegység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.

Egészségpolitika

Alapvetően alakulhat át a gyógyszerhozzáférés - Interjú Molnár Márkkal

KUN J Viktória

„A beteg egyre gyakrabban találkozik majd azzal, hogy amikor a támogatott, és eddig viszonylag olcsó készítményéért bemegy a patikába, a korábbi óriási választékból csak egy-kettő maradt, aztán már egy sem. Az utóbbi egy évben jelentősen megnőtt az ellátási problémák száma és súlyossága, és az is érezhető, hogy a háttérben meghúzódó okok tendenciózusak” – nyilatkozta az eLitMednek Molnár Márk egészségügyi közgazdász, gyógyszerpiaci szakértő, aki beszélt a gyógyszerellátás múltjáról, jelenéről és jövőjéről is.

Egészségpolitika

Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”

KUN J Viktória

„Ez egy veszélyes irány” – az eLitMednek nyilatkozó szakértőkkel értékeltük a jelenlegi helyzetet, illetve a most elfogadott salátatörvény részleteit.

Hírvilág

Test és lélek kapcsolata

Kónya Ilona klinikai szakpszichológus a daganatos megbetegedések, köztük az emlődaganat kialakulásának lélektani vonatkozásait, pszichológiai hatásait és az onkopszichológiai tudományág feladatait vizsgálja.

Egészségpolitika

Őrségváltás a MOK élén

Kapócs Gábor interjúja Álmos Péterrel, a MOK frissen megválasztott és a leköszönt elnökével, Kincses Gyulával. A MOK két vezetője beszél a kamara elmúlt 4 évéről, a sikerekről és kudarcokról. Beszámolnak a vezetőség előtt álló feladatokról, a társkamarákkal való kapcsolatokról, a közeljövő terveiről és feladatairól. Az interjúban szóba kerül a kormányzattal való viszony is.