Ideggyógyászati Szemle Proceedings

Bemutatkozik a Horányi Béla Klinikai Idegtudományi Társaság

FOLYOVICH András

2022. OKTÓBER 20.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings - 2022;7(Jubileumi ülés)

Szöveg nagyítása:

-
+

Dr. Folyovich András PhD előadása.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A kiadvány további cikkei

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

„A 75 éves Ideggyógyászati Szemle ünnepi ülése a Magyar Tudományos Akadémián” 2022. október 20.

TAJTI János

A Clinical Neuroscience/Ideggyógyászati Szemle kilenc tulajdonostársaság értékes szakmaspecifikus folyóirata. A lap kiadása 75. évfolyamához érkezett. Ezt az ünnepi eseményt a Szerzők magas színvonalú munkája, a Lektorok odaadása, az Olvasók kitartó figyelme, a Szerkesztőbizottság, a Szerkesztők és a Kiadó évtizedeken át tartó töretlen lendülete tette lehetővé.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

Az agyi elzáródások kezelésének forradalma

SZAPÁRY László

Magyar Stroke Társaság
Dr. habil Szapáry László, elnök

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

Főszerkesztői visszatekintés

RAJNA Péter

Prof. Dr. Rajna Péter , az Ideggyógyászati Szemle korábbi főszerkesztője a jövőbe (is) mutató előadásában szintén a folyóirat fontos szerepét hangsúlyozta a magyar nyelvű publikációk között, valamint a „leggyakoribb, illetve legjelentősebb kórképek új eredményeinek ismertetésében a hazai klinikai gyakorlat minőségének biztosítása, javítása céljából”. Felvetette továbbá, hogy most, mikor a szakma művelői létszám- és időhiánnyal küszködnek, és egyre inkább specializálódnak, az ISZ-nek „erősítenie kell a klinikai idegtudományok tényleges interdiszciplináris és (ellátási) szintek közötti szerepét”. Rajna professzor a rendezvényen életműdíjat vett át, amelyet a szakfolyóiratért egy emberöltőn át végzett munkája elismeréseként ítélt oda számára a szerkesztőbizottság és a kiadó.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

A Clinical Neuroscience/Ideggyógyászati Szemle impakt faktora – történeti áttekintés

BERECZKI Dániel

A tudományos folyóiratok általános rangsorát számos tényező alapján mérhetjük. Ezen tényezők közé tartozhat például a nyomtatásban megjelenő folyóirat példányszáma, az előfizetések száma, az éves oldalszám, az évente megjelenő közlemények száma, az egyes földrészek és országok képviselete a szerkesztőbizottságban, az interneten olvasható elektronikus folyóiratoknál az évenkénti felkeresések („hozzáférések”) száma, a folyóiratban megjelent közleményekre adott éves hivatkozások száma stb. Egy folyóirat tudományos súlyának mérése („scientometria”) is több szempont alapján történhet.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

Parkinson-kór és a magyar kutatások

KOVÁCS Norbert

Magyar Tudományos Parkinson Társaság
Prof. Dr. Kovács Norbert PhD, elnök

Lapszám összes cikke

Kapcsolódó anyagok

Lege Artis Medicinae

Őrségváltás – Interjú Álmos Péterrel, a MOK frissen megválasztott és a leköszönt elnökével, Kincses Gyulával

KAPÓCS Gábor

Kapócs Gábor a LAM főszerkesztőjeként beszélgetett a MOK újonnan megválasztott és a minap le­köszönt elnökével az előző ciklus tapasztalatairól és a MOK új vezetése előtt álló új kihívásokról, a kitűzött célokról.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

A Magyar Neuroimmunológiai Társaság szakmai ajánlása – A sclerosis multiplex diagnosztikájáról és kezeléséről

CSÉPÁNY Tünde, RÓZSA Csilla, DEME István, MIKE Andrea, BENCSIK Krisztina, BERECZKI Dániel, BÍRÓ Zita, ILLÉS Zsolt, JAKAB Gábor, JOBBÁGY Zita, KOMOLY Sámuel, LOVAS Gábor, MÁTYÁS Klotild, RAJDA Cecilia, SIMÓ Magdolna, VÉCSEI László

Az irányelv összefoglalja a betegség jellegzetességeit, kezelésének indikációit, valamint a kezelés alkalmazásának szakmai és szervezeti feltételeit. Az irányelv célja, hogy a benne megfogalmazott ajánlások alkalmazása által a Magyarországon kezelt SM-betegek ellátása egységes legyen, hogy az a nemzetközi standardoknak és kritériumnak megfeleljen.

Nővér

Szimuláció az ápolók gyakorlati képzésében

VIZVÁRI László

Az egészségügy területe folyamatosan fejlődik, és az ápolók szerepe kiemelkedő fontosságú a betegek optimális ellátásában és gyógyításában. Az ápolók gyakorlati oktatása elengedhetetlen ahhoz, hogy megszerezzék a szükséges készségeket és ismereteket a betegek komplex egészségügyi ellátásához.

Ideggyógyászati Szemle

A fájdalom intenzitását mérő skálák összehasonlítása ágyéki gerincfájdalommal élők körében

NAGY Zoltán, KISS Nóra, SZIGETI Mátyás, ÁFRA Judit, LEKKA Norbert, MISIK Ferenc, MUCSI István, BANCZEROWSKI Péter

A fájdalomkutatás leggyakrabban tanulmányozott aspektusa klinikai vizsgálatokban a fájdalomintenzitás. Ennek mérése az ágyéki gerincbeteg populációban legtöbb esetben a numerikus skála és a vizuális analóg skála (VAS) segítségével történik. A betegek általános életminősége és a skálák közötti kapcsolat kiszámításával meghatározzuk a klinikailag relevánsabb információval rendelkező mérőeszközt.

Lege Artis Medicinae

Beszámoló az MTA Orvostudományi és a Biológiai Osztályai közös szervezésében megrendezett A mesterséges intelligencia (MI/AI) alkalmazása és perspektívája a biológiában és az orvostudományban. Tények és kérdőjelek című 2023. novemberi konferenciáról

BALKÁNYI László

Az elmúlt hónapokban sokat és sokszor hallunk a mesterséges intelligenciáról, itt, a LAM Mes­terséges intelligencia rovatában is. A terület fontosságát mutatja, hogy az MTA két (számunkra releváns) tudományos osztálya, akadémikus el­nö­keik, Ádám Vera és Lénárd László vezetésével 2023 novemberében konferenciát szervezett, ahol a hazai kutatásokról, gyakorlati eredményekről hallottunk érdekesebb beszámolókat.