Ideggyógyászati Szemle Proceedings

„A 75 éves Ideggyógyászati Szemle ünnepi ülése a Magyar Tudományos Akadémián” 2022. október 20.

TAJTI János

2022. OKTÓBER 20.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings - 2022;7(Jubileumi ülés)

Szöveg nagyítása:

-
+

A Clinical Neuroscience/Ideggyógyászati Szemle kilenc tulajdonostársaság értékes szakmaspecifikus folyóirata. A lap kiadása 75. évfolyamához érkezett. Ezt az ünnepi eseményt a Szerzők magas színvonalú munkája, a Lektorok odaadása, az Olvasók kitartó figyelme, a Szerkesztőbizottság, a Szerkesztők és a Kiadó évtizedeken át tartó töretlen lendülete tette lehetővé. A Szemle biztosítja a klinikai idegtudományi publikációk magyar nyelvű közlését, mellyel igyekszik megőrizni a szakmai anyanyelv megmaradását, továbbfejlődését mind a hazai, mind a külhoni szerzők számára. Emellett az angol nyelvű közlemények a nemzetközi tudományos életbe való integrációt segítik.
A lap célja a klinikai idegtudományok legszélesebb aspektusának megjelenítése, a legmagasabb szakmai publikációs tér megteremtése. A különböző kórképek új szemléletű bemutatásával vagy azok evidenciákon alapuló terápiájának ismertetésével a jó orvoslás gyakorlatát („good clinical practice”) kívánja szolgálni. Teret ad jelentős („cutting-edge findings”) preklinikai, experimentális munkák bemutatására, elsődleges közlésére. A fentiekkel a lap a klinikai idegtudomány keretei között a legmagasabb szintű fórumot kívánja biztosítani a Szerzők és az Olvasók közötti tudományos, szakmai együttműködésnek, együttgondolkodásnak.
A jelenkori Szerkesztők, a Szerkesztőbizottság és a Kiadó együttesen úgy vélik, hogy az elődök iránti méltó tiszteletet leginkább úgy tudják kifejezni, ha a korábbi évtizedek eredményeit megőrzik és kijelölik, meghatározzák a sikeres jövő felé vezető teendők fő útvonalait. Ebben a szellemiségben digitalizáltuk a Szemle megalapítása óta megjelent összes lapszámot, amely tudománytörténeti szempontból is jelentős, hiszen PDF-ben az eredeti formájában látható, emellett kereshető a cikkek szerzőiben, címében, absztraktjában is.
Az ünnepi esemény szakmai szimpóziuma keretében a kilenc tulajdonostársaság és meghívottként, tizedikként a Magyar Tudományos Parkinson Társaság előadásai a megalakulásuk időbeli sorrendjében hangzottak el. Az előadók összefoglalták a Társaság és a Szemle közötti történelmi kapcsolatokat, a legkiemelkedőbb eseményeket, a hazai és a nemzetközi tudományos életben mérföldkőnek számító, meghatározó jelentőségű eredményeket.
A társasági beszámolók kronológiai sorrendje az alábbi volt: Magyar Neurológiai Társaság – prof. dr. Csiba László elnök A PubMed és az Ideggyógyászati Szemle témaspektrum-változása 2002–2022 között Magyar Klinikai Neurofiziológiai Társaság – prof. dr. Kamondi Anita elnök Klinikai neurofiziológia: múlt – jelen – jövő Magyar Idegsebészeti Társaság – dr. habil. Erőss Loránd volt elnök Idegsebészet az alpha-generáció korában Magyar Gyermekneurológiai Társaság – prof. dr. Hollódy Katalin elnök Múlt nélkül nincs jövő – a társaság megalakulásának és működésének története Horányi Béla Klinikai Idegtudományi Társaság – dr. Folyovich András PhD, elnök A Horányi Béla Klinikai Idegtudományi Társaság története Magyar Neuroradiológiai Társaság – prof. dr. Barsi Péter pénztáros Neuroradiológia 1947–2022, MNRT 1989–2022 Magyar Stroke Társaság – dr. habil. Szapáry László elnök Az agyi érelzáródások kezelésének forradalma Magyar Idegtudományi Társaság – dr. Kittel Ágnes, az MTA doktora Egy akarattal a sokféleség felfedezésében Magyar Epilepszia Liga – prof. dr. Janszky József elnök A Magyar Epilepszia Liga története Magyar Tudományos Parkinson Társaság – prof. dr. Kovács Norbert elnök Parkinson-kór és a magyar kutatások
Hisszük, hogy az elkötelezett olvasóinkkal együtt biztosítani tudjuk az Ideggyógyászati Szemle fennmaradását és töretlen fejlődését.
Szeged, 2022. november 9.
Prof. dr. Tajti János főszerkesztő

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A kiadvány további cikkei

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

Az agyi elzáródások kezelésének forradalma

SZAPÁRY László

Magyar Stroke Társaság
Dr. habil Szapáry László, elnök

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

A Clinical Neuroscience/Ideggyógyászati Szemle impakt faktora – történeti áttekintés

BERECZKI Dániel

A tudományos folyóiratok általános rangsorát számos tényező alapján mérhetjük. Ezen tényezők közé tartozhat például a nyomtatásban megjelenő folyóirat példányszáma, az előfizetések száma, az éves oldalszám, az évente megjelenő közlemények száma, az egyes földrészek és országok képviselete a szerkesztőbizottságban, az interneten olvasható elektronikus folyóiratoknál az évenkénti felkeresések („hozzáférések”) száma, a folyóiratban megjelent közleményekre adott éves hivatkozások száma stb. Egy folyóirat tudományos súlyának mérése („scientometria”) is több szempont alapján történhet.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

Főszerkesztői visszatekintés

RAJNA Péter

Prof. Dr. Rajna Péter , az Ideggyógyászati Szemle korábbi főszerkesztője a jövőbe (is) mutató előadásában szintén a folyóirat fontos szerepét hangsúlyozta a magyar nyelvű publikációk között, valamint a „leggyakoribb, illetve legjelentősebb kórképek új eredményeinek ismertetésében a hazai klinikai gyakorlat minőségének biztosítása, javítása céljából”. Felvetette továbbá, hogy most, mikor a szakma művelői létszám- és időhiánnyal küszködnek, és egyre inkább specializálódnak, az ISZ-nek „erősítenie kell a klinikai idegtudományok tényleges interdiszciplináris és (ellátási) szintek közötti szerepét”. Rajna professzor a rendezvényen életműdíjat vett át, amelyet a szakfolyóiratért egy emberöltőn át végzett munkája elismeréseként ítélt oda számára a szerkesztőbizottság és a kiadó.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

Parkinson-kór és a magyar kutatások

KOVÁCS Norbert

Magyar Tudományos Parkinson Társaság
Prof. Dr. Kovács Norbert PhD, elnök

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

Az Ideggyógyászati Szemle 75. évfordulója alkalmából rendezett jubileumi ülés hivatalos megnyitója

FREUND Tamás

Az ünnepi ülés fővédnöke Prof. Dr. Freund Tamás, az MTA elnöke, aki beszédében a magyar kutatók számára elérhető publikációs lehetőség fontosságát hangsúlyozta, amelyet az Ideggyógyászati Szemle továbbra is megteremt a magyar szakmai nyelv megmaradásához és további fejlődéséhez, mindemellett az angol nyelvű közleményeken és a nagy tudományos adatbázisokban való megjelenésen keresztül a hazai szakemberek nemzetközi tudományos életbe való integrációjának előmozdításához.

Lapszám összes cikke

Kapcsolódó anyagok

Lege Artis Medicinae

Mégis, kinek az élete? Kényszerű karácsonyi töprengések

KAPÓCS Gábor

Ilyenkor, karácsony előtt, az év végén szokás egyfajta számadást készíteni, visszanézni az elmúlóban lévő év történéseire és előretekinteni az elkövetkező esztendő várható kihívásaira. Persze, jó volna, ha ez szép, méltó, békés, előremutató stb. lenne...

Lege Artis Medicinae

Ujjak teremtése

KOVÁCS Sándor

A részt vevő orvosok ismeretei szerint még soha nem végeztek Magyarországon Apert-szindrómás egypetéjű ikerpáron kézrekonstrukciós műtétet, amelynek során mindkét kéz összes ujján szétválasztották és kialakították az összenőtt ujjaikat. A több évig tartó operációsorozat Hetthéssy Judit kézsebész, és dr. Kassai Tamás kézsebész, a dr. Manninger Jenő Baleseti Központ osztályvezető főorvosa vezetésével zajlott.

Lege Artis Medicinae

Szép új világ? Avagy miért (lenne) fontos a gyermekek igazi védelme...

KAPÓCS Gábor

Beköszöntött a még mindig kissé korai tavasz, és vele együtt egy szép (?) új világ is. A patikus nélküli patikák, az orvos nélküli orvosi ügyeletek és a központi kórházi patikagólem/behemót világa.

Lege Artis Medicinae

„A rólam elnevezett kórházi szárnyat már nem fogom látni...” – Interjú dr. Karsai Dániel alkotmányjogásszal

KAPÓCS Gábor

Dr. Karsai Dániel 2022 nyarán szembesült halálos diagnózisával. Tavaly ősszel az Emberi Jogok Európai Bíróságához adta be kérelmét az aktív eutanázia magyarországi engedélyezéséről. A fiatal alkotmányjogász szinte celeb lett Magyarországon, aki nem csak magáért küzd. Kapócs Gábor, a LAM alapító főszerkesztője készített vele interjút aktuális jogi, etikai, orvosi kérdésekről, amelyben több, eddig máshol nem hallott témáról is beszél.

Lege Artis Medicinae

Lelkek sodrásban a Szajna partján. Nicolas Philibert: Az Adamanton

BENKE Attila

Díjnyertes dokumentumfilm került 2023 őszén a magyar mozikba Az Adamanton címmel, amelynek izgalmas a témája: egy olyan pszichiátriai központról szól, ami Párizsban, a Szajna partján „sodródik az árral”, ugyanis egy kikötött hajóról van szó.