PharmaPraxis

Most sincs hamis gyógyszer a hazai patikákban

2014. DECEMBER 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Alig több mint három év van vissza addig, amíg az Európai Parlament által 2011 februárjában elfogadott gyógyszer hamisítási direktívának megfelelően a közösség országaiban valamennyi receptköteles gyógyszer nyomon követhetővé válik a gyártástól egészen a fogyasztóig. Míg a patikusok aggódnak amiatt, hogy az előírás miatt tovább sokasodnak az adminisztrációs terheik, Molnár Márk Péter egészségügyi közgazdász, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója úgy véli, az előírás a tára mögött állók számára mindössze a vonalkód lecsipogtatását jelenti majd, ellenben a kormánynak mihamarább foglalkoznia kellene a kérdéssel. Nincsenek hiteles becslések arra vonatkozóan, hogy mennyi lehet a hamis gyógyszerek forgalma hazánkban, de a szakértő leszögezi: a tradicionálisan zárt rendszerű gyógyszerforgalmazás miatt teljesen kizárt, hogy a beteg a patikában jusson hamis medicinához. Az ilyen készítmények internetes rendelést követően, postai úton, külföldről kerülnek be az országba – jellemzően a fogyasztószerek, potencianövelők, altatók, és szívgyógyszerek származnak ellenőrizetlen forrásból –, ezek kontrollja, így forgalmuk becslése szinte lehetetlen, de nemzetközi összevetésben – leginkább az internetes gyógyszervásárlók tradicionálisan csekély számából következtetve – alacsonynak mondható. A kódex előírásai az országok költségvetésére és kormányaira rónak első sorban többletterheket, mert a dobozok követésének folyamata komoly informatikai fejlesztéseket igényel. Molnár Márk szerint ennek előkészítő munkálatait már most ajánlott lenne megkezdeni, mert az országos bevezetést pilotprogramnak és tesztüzemnek kellene megelőznie, hogy 2018-ban teljes biztonsággal indulhasson el a rendszer. Azonban a gyógyszerek nyomon követhetőségének csak egyik aspektusa a hamisítás elleni védekezés, gyógyszerbiztonsági szempontból a szabályozásnak számos előnye lehet – véli a szakember. Az egyes készítmények gyártási hibából, vagy nem megfelelő tárolásból eredő probléma esetén ugyanis sokkal könnyebben visszahívhatók a piacról, így növelve a gyógyszer- és betegbiztonságot. eLitMed.hu, T.O. 2014-12-15

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

PharmaPraxis

Modern kötszerek tudatos választása és alkalmazása a gyógyszertárban

LÉGRÁDI Péter

A megfelelő kötszer kiválasztásának alapja és fő célja, hogy az gyors és optimális sebgyógyulást eredményezzen, csökkentse a fájdalmat, kontrollálja a seb bakteriális állapotát, védjen az infekció ellen, abszorbeálja a sebváladékot, a lehető legkevésbé zavarja a beteget és javítsa az életminőséget. Az alábbi cikkben a modern sebtisztítás, -fertőtlenítés és -kötözés metódusát és eszközeit ismertetjük.

PharmaPraxis

Antimikrobás szerek a patikai gyakorlatban

TÓSAKI Árpád

A baktériumfertőzés esetén alkalmazható készítmények széles tárháza áll a gyógyítók rendelkezésére. Egyes csoportjaik eltérő hatásmechanizmussal pusztítják el a kórokozókat. Jelen cikkben a baktériumok sejtfalszintézisére ható gyógyszerekkel ismerkedünk meg részletesebben.

PharmaPraxis

D vitamin és kálcium pótlás polycisztás ovárium szindrómában szenvedők betegek esetében

D-vitamin és kálcium pótlással kiegészített kezelés hatékonyan csökkenti a hyperandrogenizmus tüneteit, jótékonyan hat a menstruációs ciklus zavarait és eredményesen csökkenti testtömegindexet.

PharmaPraxis

Elavult a gyógyszertári asszisztensek oktatása

A szakmai szervezet több ízben jelezte a mindenkori kormányzat és szaktárca felé, hogy a képzést meghaladta a kor gyógyszergyártási és gyógyszertári gyakorlata, és javasolták, hogy ehhez igazítva szervezzék át az oktatást, ám a döntéshozóknál egyelőre nem sikerült eredményt elérniük.

PharmaPraxis

Gyógyszerész-beteg kapcsolat

A tudományos életet a gyógyszeriparra, az ott kivívott vezetői pozícióját pedig alkalmazott gyógyszerészi státuszra cserélte dr. Kádár Tibor gyógyszertárvezető gyógyszerész. Ma már egy kis budai patika vezetője és résztulajdonosa, de nem csak az adminisztrációval foglalkozik. A gyógyszertár törzsvásárlói gyakorta találkoznak vele a tára mögött.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Van, ahová hajnali 3-kor érkeztek a revizorok

KUN J Viktória

A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobilegység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.

Egészségpolitika

Alapvetően alakulhat át a gyógyszerhozzáférés - Interjú Molnár Márkkal

KUN J Viktória

„A beteg egyre gyakrabban találkozik majd azzal, hogy amikor a támogatott, és eddig viszonylag olcsó készítményéért bemegy a patikába, a korábbi óriási választékból csak egy-kettő maradt, aztán már egy sem. Az utóbbi egy évben jelentősen megnőtt az ellátási problémák száma és súlyossága, és az is érezhető, hogy a háttérben meghúzódó okok tendenciózusak” – nyilatkozta az eLitMednek Molnár Márk egészségügyi közgazdász, gyógyszerpiaci szakértő, aki beszélt a gyógyszerellátás múltjáról, jelenéről és jövőjéről is.

Idegtudományok

Hogyan csökkenthetnénk a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát?

SZEMLE eLitMed

A magányosság 1,4-szeresre növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg számos gyógyszer szedése csökkenti, még több gyógyszer pedig növeli incidenciáját.

Egészségpolitika

Nihil faciendum?

KAPÓCS Gábor

A közelmúltban elképesztő képek jelentek meg a hazai sajtóban egy határszéli szociális otthon ágyipoloska-fertőzöttségét bemutatva. A tudósítások egyöntetűen arról szóltak, hogy az elmúlt időszakban az ágyipoloskák az otthon különböző épületeiben, lakószobáiban általánosan elterjedtek, így a bemutatott jelenség valójában több száz ott élő (és dolgozó) ember életét keseríti meg, és már huzamosabb ideje. Nem csupán megkeseríti mindennapjaikat, hanem egészségüket is veszélyezteti. Mert az ágyi poloska (Cimex lectularius) a vérszívó poloskák családjába tartozva elsősorban emberek vérével táplálkozik, így súlyos betegségek terjesztője is lehet.

Egészségpolitika

Az egészségügy vergődik a túlzott centralizáció és a pénzhiány miatt

Interjú Sinkó Eszterrel, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ egészségügyi közgazdászával. Meglátása szerint az egészségügy jelenleg „betegelhárító üzemmódban” dolgozik, zajlik az összeomlása.