Ökológia

Nem csak a szakértők szava számít, amikor az egészség és a környezet kapcsolata a kérdés

2023. ÁPRILIS 26.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az elmúlt években egyre szélesebb körben került elő az Egy Egészség (One Health) koncepció, amely a nem emberi élőlények, ökológiai rendszerek és emberek egészségének egységét hangsúlyozza. Az integratív törekvésekben egyre többen alkalmazzák a társadalmi-ökológiai rendszerek megközelítést, azonban egy, a Frontiers in Public Health folyóiratban megjelent tanulmány rámutat: egy kulcsfogalom, a reziliencia keretezésének problémája komoly akadályt jelent mind a kutatók, mind a gyakorlatban érintettek számára, amikor az alkalmazásról van szó. A “Health in” and “Health of” Social-Ecological Systems: A Practical Framework for the Management of Healthy and Resilient Agricultural and Natural Ecosystems című publikáció megkülönbözteti a társadalmi-ökológiai rendszereken belüli egységeknek, valamint maguknak a rendszereknek az egészségét. A szerzők bemutatnak egy részvételiségre alapuló, az egészség kérdésének összetettségére reflektáló keretrendszert, amely segítheti az ideálisabb beavatkozások megvalósítását, amikor felmerül egy probléma.

 

A „Health within”, azaz a társadalmi-ökológiai rendszereken belüli egészség az e rendszerekbe ágyazott dolgok (élőlények, például növények, emberek) egészségére fókuszál, szem előtt tartva ezek társadalmi és ökológiai kontextusát. A „Health of” kérdéskörnél fontos kiindulópont a társadalmi és ökológiai rendszerek összekapcsoltsága. Ezen egységet alkotó rendszerek egészségét a rezilienciával, vagyis a rugalmas ellenálló képességgel hozzák összefüggésbe. Az előzőnél holisztikusabb megközelítésről van szó, nagyobb idő- és térléptékekkel is foglalkozik, valamint az érintettek szélesebb körével dolgozik, mindehhez pedig elengedhetetlen a transzdiszciplinaritás. Bár az egyes konkrét koncepciók között akadnak olyanok, amelyek mindkét kategóriába illenek (például az Ecosystem Health), hasznos ez a különbségtétel.

 

A szerzők kiemelik, hogy az egészség egy társadalmi konstrukció, tehát nem egy olyan valami, amit szakértők pusztán objektíven, számszerűsíthető indikátorok alapján elértnek nyilváníthatnak. Ez egyben azt is jelenti, hogy a társadalmi részvétel rendkívül fontos, amikor az érintett csoportok számára releváns problémák azonosításáról és a megfelelő megoldások kereséséről van szó. Hogy ez milyen módon valósulhat meg, arra felvázolnak egy hat lépésből álló folyamatot, majd konkrét, délkelet-ázsiai állattartási rendszerekkel kapcsolatos példákon keresztül is bemutatják ezt.

 

Az első lépés egy konkrét beavatkozás (például egy új mezőgazdasági gyakorlat vagy egy oltás bevezetése) azonosítása. A második a releváns társadalmi-ökológiai rendszer határainak megállapítása és az érintettek feltérképezése. Harmadikként a társadalmi-ökológiai rendszer egészségmodelljének közös, részvételi kialakítása következik. Ezek után a negyedik a megfelelő indikátorok megvitatása, illetve annak a meghatározása, hogy mi az az intervallum, amin belül még elfogadható az eredmény. Az ötödik lépés a beavatkozás megvalósítása és figyelemmel kísérése, az utolsó pedig a felülvizsgálat és az esetleges újabb beavatkozás felvetése. Külön kiemelendő az indikátorok kérdése: kvantitatív és kvalitatív indikátorokra egyaránt szükség van.

 

A tanulmány egyik meghatározó vonása, hogy az egészség fogalmát nem magától értetődően létező dolognak, hanem társadalmi konstrukciónak tekinti: valami olyannak, ami mélyen az adott társadalmi csoport kultúrájában, történelmében és normáiban gyökerezik, és amelyet az ökoszisztémák alakítanak. Az egészséges ökoszisztémák meghatározása így egy helyhez kötött folyamat, amelyben valószínűleg transzdiszciplináris módon tudományterületek szakértői (például orvosok, állatorvosok, ökológusok), döntéshozók, helyi közösségek és érintettek egyaránt részt vesznek. Egy ilyen részvételi meghatározás számításba veszi és megérti a helyi emberi, környezeti és spirituális aspektusokat, amelyeket jellemzően figyelmen kívül hagynak az egészség értékelésének bevett, standard folyamataiban. Így az alternatív megközelítésnek köszönhetően erősebb konszenzusra épülhet az egészséges ökoszisztémák meghatározása, és egyúttal arra ösztönözheti a szereplőket, hogy vegyenek részt az egészségük és környezetük alakításában, kezelésében. Mindemellett az egészséget és a környezetet érintő problémák tipikusan összetett kapcsolatrendszerbe ágyazódnak, és gyakran olyan bonyolult, makacs problémák (wicked/messy problems), amelyekben magasak a tétek és nagy a bizonytalanság, ráadásul nincsenek abszolút megoldásaik. Számítanak a hatalmi viszonyok és egyenlőtlenségek, a politika és a tényekhez való viszonyulás is. Az egészség kérdése tehát messze túlmutat az egyes szakértők hatáskörén.

 

Szemlézte: 

Pribéli Levente

 

Eredeti közlemény:

De Garine-Wichatitsky, M., Binot, A., Ward, J., Caron, A., Perrotton, A., Ross, H., ... & Echaubard, P. (2021). “Health in” and “Health of” social-ecological systems: A practical framework for the management of healthy and resilient agricultural and natural ecosystems. Frontiers in Public Health, 8, 616328.

A rovat további cikkei

Ökológia

Túlfogyasztás és lelki kiteljesedés – Gyulai Iván új kötetéről

A szerző ökológus, a hazai környezet-, és természetvédelem ismert szakembere és a fenntartható fejlődés fáradhatatlan kutatója és propagátora. Gyulai Iván e kötetében a fenntartható fejlődés koncepcióját mutatja be. Nagyon világosan, közérthetően, rendszerszemléletben. Onnan indul el, hogy a megközelítésmód fókuszában nem az emberi igények, hanem a szükségletek kielégítésének biztosítása áll. Ez a kérdéskör magyar irodalmában gyakran összekeveredik.

Ökológia

Minamata kór – Valami új a nap alatt

A kötet alapján teljes bizonyossággal látható, hogy a klíma változása, a tiszta ivóvíz hiánya, a lecsökkent biológiai sokféleség rengeteg viszontagságot hoz még az emberiség számára.

Ökológia

Mennyi az elég?

Az SZVT Kutatási és Fejlesztési Központ székházában került sor arra az interaktív konferenciára, melynek témája Gyulai Iván „Fenntartható fejlődés” tanulmányának három fejezete volt. Az egyes fejezetekhez korreferátumok hangzottak el Gyulai Iván rövid ismertetőit követően, majd a hallgatóság oszthatta meg észrevételeit...

Ökológia

A katasztrofikus klímaváltozási szcenáriók kutatása

A klímaváltozással foglalkozó szakirodalom áttekintését is elvégző közleményben Luke Kemp és munkatársai (amerikai, kínai, brit, holland és német kutatók) kifejtik: bár a kulcsfontosságú Torontói Deklaráció már 1988-ban megállapította, hogy a klímaváltozás lehetséges következményeinél csak egy globális nukleáris háború következményei lehetnek rosszabbak...

Ökológia

A fészkesvirágzatú növények (Asteraceae) szerepe az emberi egészség védelmében

Az Asteraceae család, azaz a fészkesvirágzatúak a világ egyik legszélesebb elterjedésű és legfajgazdagabb növénycsaládja. Olyan növényeket sorolunk ide, mint a pongyola pitypang, a saláta, a cikória, a kamilla és az articsóka. E taxon egészségügyi jelentőségét vizsgálták a The Plants of the Asteraceae Family as Agents in the Protection of Human Health című tanulmány szerzői. Nagy diverzitásuk ellenére a legtöbb faj kémiai összetétele alapjaiban hasonló, a prebiotikus tulajdonságú inulinnak mindegyikük jó forrása. Emellett erős antioxidáns, gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, vizelethajtó és sebgyógyító hatást is kifejtenek.

Kapcsolódó anyagok

Gondolat

SeriousFun-táborok növelik a rezilienciát

Az értékelés megmutatja, hogy a SeriousFun-táborokban megfigyelhető dinamizmusok – például az új barátságok, a támogató közösség, a javuló társas készségek – mind növelik a táborozók ellenálló képességét, komoly pszichológiai és szociális segítséget biztosítanak a gyerekeknek, amely növeli a rezilienciát és ezzel segíti őket a betegségükkel szembeni küzdelemben.

Egészségpolitika

Van, ahová hajnali 3-kor érkeztek a revizorok

KUN J Viktória

A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobil egység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.

COVID-19

Enyhe tünetmentes, SARS-CoV-2-fertőzött járóbetegeknél észlelt íz- és szagérzékelési változások

A Covid-19-ről szóló beszámolók a betegség súlyosságától függően, tünetileg leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor a szerzők tudomása szerint eddig csak egy tanulmány foglalkozott Covid-19 fertőzötteknél a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokkal, és 34%-os prevalenciát állapítottak meg a kórházban kezeltek körében. Viszont a tanulmány nem közölt adatot a megváltozott érzékelés idejéről és a többi tünethez való viszonyáról.

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.