Magunkra szabadítjuk a vektorok által terjesztett betegségeket
SZEMLE eLitMed
2024. AUGUSZTUS 02.
SZEMLE eLitMed
2024. AUGUSZTUS 02.
Szöveg nagyítása:
Dengue-től a Chikungunya-lázig, maláriától a kullancsencephalitiszig a vektorok által terjesztett betegségek emberek tömegeinek az életét keserítik, vagy akár rövidítik meg. E betegségek terjedése azonban igen jelentős részben saját magunknak köszönhető.
A vektorok – fertőző ágenst hordozó, annak átvitelét megvalósító élőlények – által terjesztett betegségek nagyjából 300 millió embert érintenek évente, és 700 000 haláleset kötődik hozzájuk. Az éghajlatváltozás, az időjárás és további emberi tényezők (földhasználat, mobilitás és viselkedés) mind jelentős hatást gyakorolnak e betegségekre. Ezek a hatások ráadásul igen összetettek és helyzettől, helytől, fajtól függően nagyban eltérhetnek. A Nature Reviews Microbiology szaklapban idén közöltek egy tanulmányt, amely ezt a kérdéskört igyekszik tisztázni.
A vektorok által terjesztett betegségek terjesztésében a különféle vérszívó ízeltlábúak jelentősége óriási. Több csoportjuk is lehet vektor: a klasszikusan ismert (csípő)szúnyogokon és kullancsokon túl például a rablópoloskák és a púposszúnyogok egyes fajai is említhetők. Maguk a kórokozók lehetnek baktériumok, gombák és vírusok is. A hírhedt vektorok terjesztette betegségek közé tartozik a malária és a Dengue-láz, e két betegség a legjelentősebb ma a világon. További hasonló betegségek a nyugat-nílusi láz, a Lyme-kór, a kullancs okozta agyhártyagyulladás, és a sor még tovább folytatható.
Az éghajlatváltozás vektorok által terjesztett betegségekre gyakorolt hatásával kapcsolatban nincs erős konszenzus jelenleg, van azonban, ami kirajzolódik. A vektorok földrajzi elterjedése várhatóan átalakul, és kiterjed a vektorok által terjesztett betegségekkel érintett terület (ezek ma főleg a szubtrópusi és trópusi területekre jellemzőek). Ezáltal immunológiailag naiv emberek tömege találkozhat e betegségekkel, és ezt tovább fokozza, hogy az újonnan meghódított területeken ezekre felkészületlenek az egészségügyi rendszerek. A hőmérsékletemelkedés hatásának összetettségét pedig jól mutatja, hogy a Dengue-vírusnak ugyan kedvezhet, a maláriának viszont a visszaszorulásával is járhat. Az ezzel összecsengő megfigyelt jelenségek mögött társadalmi-gazdasági okok is állhatnak, az azonban biztos, hogy az ehhez hasonló, betegségek jelentőségével kapcsolatos változások a védekezési stratégiák újragondolását is szükségessé teszik. A szélsőséges időjárási események, a változékonyság fokozódása szintén komplex hatásokkal jár, befolyásolja például a szaporodóhelyek elérhetőségét.
A földhasználattal összefüggő kérdések a mezőgazdasághoz, a különböző anyagok kinyeréséhez (például bányászat), valamint az emberi létesítmények, burkolt felszínek gyarapodásához kapcsolódnak. Mindezek befolyásolják a gazdák és a vektorok közösségeit, valamint a vektorok ragadozóit, a vektorok lárváinak és kifejlett egyedeinek élőhelyeit, a vektorok és betegségek számára kedvező mikroklíma létét, illetve a vektor-gazda érintkezéseket és ezek kombinációit. Az erdőirtások hatásai megint csak összetettek és kontextusfüggőek. Általánosságban az erdőirtás az ember okozta változásokkal szemben toleránsabb vektoroknak kedvez, köztük olyanoknak is, amelyek állatról emberre „átugró” betegségeket (azaz zoonózisokat) terjeszthetnek.
A mezőgazdaság, benne az állattartás szintén nagy jelentőségű. A nagy kép az, hogy a mezőgazdaság kiterjedése fokozza a vektorok által terjesztett betegségeket. A rizstermesztéshez kötődő öntözőrendszerek számos betegség kockázatát fokozzák (malária, Dengue-láz, japán encephalitis). A tartott állatok nagy mennyiségű táplálékforrást nyújtanak a vérszívóknak, felerősíthetik a betegségek jelenlétét, azonban bizonyos esetekben arra is van példa, hogy a vektorok a tartott állatokat támadják inkább az emberek helyett.
A városiasodás szintén a vektorokhoz kötődő betegségek fokozódásával jár, különösen néhány szúnyogcsoport terjedésének következtében. A városi ökoszisztémák sajátos biofizikai, társadalmi-gazdasági, kulturális és intézményi tulajdonságokkal rendelkeznek, melyek nagyban meghatározzák a vektor-terjesztette betegségek kockázatát. A szúnyogok városi sikere részben a vízi élőhelyek széles körére (akár hulladékban, illetve tárolókban felgyűlő csapadékvíz) és az alacsonyabb mértékű predációra (itt kevesebb szúnyogot esznek meg mások) vezethető vissza. A városi hőszigethatás szintén fontos tényező, és egyes kutatások a városi élőhelyek alacsony biodiverzitását is összefüggésbe hozzák az emberi szemszögből igen problémás betegségterjesztő szúnyogokkal. Egy ellentétesen ható tényező az, hogy a városi népesség jellemzően jobban hozzáfér az egészségügyhöz.
A közlekedés és az áruszállítás hasonlóan meghatározó: egyértelműen a vektorok és a kapcsolódó betegségek terjesztésével járnak. A légiközlekedés például ismerten hozzájárult a Chikungunya-vírus és a Zika-vírus, illetve a Dengue-vírus új változatainak behurcolásához és terjesztéséhez. A légi- és földi közlekedés fokozódása a vektorok által terjesztett betegségek terjedését is fokozza; a patogének messzebbre és gyorsabban utazhatnak, mint bármikor korábban.
A szerzők számos javaslatot is tesznek a probléma mérséklésére. Ezek között kiemelik, hogy az egészségügyhöz való hozzáférés egyenlőtlenségeinek csökkentése elengedhetetlen, illetve hogy rendkívül fontos a különböző betegségek kiterjedt monitorozása. Az áttekintésből is kiderül, hogy mennyire sok nyitott kérdés van még a területen, épp ezért a további kutatások megvalósítása szintén alapvető.
szemlézte: Pribéli Levente Eredeti közlemény: de Souza, WM, Weaver SC. Effects of climate change and human activities on vector-borne diseases. Nature Reviews Microbiology 2024;22,476-91. |
Ember és környezet
A szerző ökológus, a hazai környezet-, és természetvédelem ismert szakembere és a fenntartható fejlődés fáradhatatlan kutatója és propagátora. Gyulai Iván e kötetében a fenntartható fejlődés koncepcióját mutatja be. Nagyon világosan, közérthetően, rendszerszemléletben. Onnan indul el, hogy a megközelítésmód fókuszában nem az emberi igények, hanem a szükségletek kielégítésének biztosítása áll. Ez a kérdéskör magyar irodalmában gyakran összekeveredik.
Ember és környezet
A kötet alapján teljes bizonyossággal látható, hogy a klíma változása, a tiszta ivóvíz hiánya, a lecsökkent biológiai sokféleség rengeteg viszontagságot hoz még az emberiség számára.
Ember és környezet
Az SZVT Kutatási és Fejlesztési Központ székházában került sor arra az interaktív konferenciára, melynek témája Gyulai Iván „Fenntartható fejlődés” tanulmányának három fejezete volt. Az egyes fejezetekhez korreferátumok hangzottak el Gyulai Iván rövid ismertetőit követően, majd a hallgatóság oszthatta meg észrevételeit...
Az Asteraceae család, azaz a fészkesvirágzatúak a világ egyik legszélesebb elterjedésű és legfajgazdagabb növénycsaládja. Olyan növényeket sorolunk ide, mint a pongyola pitypang, a saláta, a cikória, a kamilla és az articsóka. E taxon egészségügyi jelentőségét vizsgálták a The Plants of the Asteraceae Family as Agents in the Protection of Human Health című tanulmány szerzői. Nagy diverzitásuk ellenére a legtöbb faj kémiai összetétele alapjaiban hasonló, a prebiotikus tulajdonságú inulinnak mindegyikük jó forrása. Emellett erős antioxidáns, gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, vizelethajtó és sebgyógyító hatást is kifejtenek.
Ember és környezet
A klímaváltozással foglalkozó szakirodalom áttekintését is elvégző közleményben Luke Kemp és munkatársai (amerikai, kínai, brit, holland és német kutatók) kifejtik: bár a kulcsfontosságú Torontói Deklaráció már 1988-ban megállapította, hogy a klímaváltozás lehetséges következményeinél csak egy globális nukleáris háború következményei lehetnek rosszabbak...
A 21. század kezdete óta exponenciálisan nő a ketogén diétával foglalkozó publikációk száma. A ketózis neurológiai betegségeket javító hatása már randomizált vizsgálatokban is bizonyítást nyert.
Klinikum
Az immunrendszer öregedése nagyban hozzájárul a szervek öregedéséhez. Elképzelhető, hogy az immunoszeneszcencia visszafordításával kontrollálhatjuk az öregedéssel összefüggő betegségeket.
Helyünk a világban
2021-ben az európai lakosság kétharmada keringési zavarokban, rákbetegségben vagy koronavírus által hunyt el. Ez utóbbiban Magyarország az éllovasok között állt.
C80 – A rák esztétikája? címmel kiállítás nyílt a SOTE Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetében. A kiállításon a daganatos megbetegedések által inspirált képzőművészeti alkotásokat tekinthetnek meg a látogatók május 31-ig.
Ember és környezet
A kullancsok által terjesztett betegségek egyre több embert érintenek Európában. Milyen tényezők befolyásolják a kullancs, illetve a rajta keresztül embereket megfertőző kórokozók jelenlétét?
Hőség és egészség
Mitől függ a fertőzéseket terjesztő kullancsok jelenléte? – egy franciaországi kutatás tanulságai
1.
2.
3.
4.
5.
Egészségpolitika
Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”1.
Helyünk a világban
A felzárkózás kudarca – 5+1 súlyos megállapítás Orosz Éva tanulmányából2.
3.
Idegtudományok
Neurofeedback: az ADHD-val küzdő gyerekek fejlesztéséhez is használható módszert oktatnak Vácon4.
5.
Orvoslás és társadalom
Országos férfiegészség-kampány és PSA-szűrés indul a prosztatarák ellen