Ember és környezet

A városiasodás és a növényi inváziók fokozódásával egyre allergénebbé válnak a gyepek

2022. DECEMBER 30.

Szöveg nagyítása:

-
+

A városok a pollenallergiák melegágyai. A különféle emberi környezetmódosító hatások, a melegebb klíma, a betelepített idegenhonos fajok magas aránya és a légszennyezés a városokban fednek át a legnagyobb mértékben. Az allergiás rhinitis prevalenciája a városokban magasabb és gyorsabban emelkedik, mint a vidéki területeken. Ezt részben a higiénia- vagy más néven biodiverzitás-hipotézissel magyarázzák: városokban kevesebb féle mikrobával és más allergénnel találkoznak az emberek az életük során, ami kedvez az allergiák kialakulásának. A légszennyezettség a tüdő szenzitivitásának növelésével és a pollenrészecskék allergenitásának növelésével fokozza a problémát, a városi hőszigethatás pedig tovább rontja a helyzetet. Van azonban még egy nagy különbség: egész más a növényközösségek összetétele a városiasabb, mint a természetközelibb élőhelyeken.

Az Ambio tudományos folyóiratban megjelent Grassland allergenicity increases with urbanisation and plant invasions című tanulmány szerzői azt vizsgálták, hogy a gyepek allergenitása hogyan függ a városias környezettől és az inváziós növényfajok jelenlététől. A kutatók Berlin környékén végezték a vizsgálatokat, többek között figyelembe vették az adott terület beépítettségét, az ott előforduló őshonos, régóta behurcolt (archeofiton) és újonnan megjelent fajok (neofitonok) előfordulását, illetve szakirodalmi ismeretek alapján az egyes növények és így a különböző növényközösségek allergenitását is megbecsülték.

A kutatásból kiderült, hogy az urbanizáció növekedésével a gyepek egyre allergénebbé válnak, mind az allergének diverzitása, mind pedig az allergén növények borítása szempontjából. Másrészt, hogy ez a növekedés jelentős részben összefügg az idegenhonos növényfajokkal. A behurcolt növények, elsősorban a neofitonok jellemzően az őshonos flóráénál nagyobb mértékben növelik az allergéncsaládok változatosságát. Mivel e növények gyakran késői virágzásúak, az elözönlött és városiasabb gyepek allergizáló időszakát jobban kitolják az őszbe, így meghosszabbítva az allergiás szezont. Az erősen városi környezetben található és neofitonok által nagymértékben elözönlött gyepek rendelkeztek a legmagasabb potenciális allergénértékkel. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ezekben a gyepekben nem maguk a neofitonok voltak allergénebbek – inkább indikátorai voltak bizonyos élőhelyi sajátosságoknak, mint például az emberi zavarások nagyobb mértéke. Ezek a jellegzetességek elősegítik az olyan új növényközösségek létrejöttét, amelyek mind őshonos, mind behurcolt allergén hatású fajokban gazdagok.

Ahhoz, hogy az allergia szempontjából is kedvezőbb növénytársulások alakuljanak ki, fontos lenne az antropogén zavarások (talajbolygatás, intenzív kaszálás) csökkentése, illetve a szukcesszió elősegítése. Így a ruderális pionír, valamint az intenzíven kezelt pázsitok átalakulhatnának változatos, féltermészetes gyepekké. A kedvező kezelési gyakorlat a kaszálások éves számának csökkentése lenne, ami segíti a változatos növénytakaró fenntartását, a szukcessziós folyamatok során pedig a ruderális neofiton gyomok helyét bizonyos őshonos fajok vehetik át.

A városi allergiaproblémát tágabb kontextusba helyezve úgy tűnik, hogy a Berlinben megfigyelhető növekvő gyepi allergén diverzitás kevésbé aggasztó jelenség, mint a biodiverz városi zöldterületek általános csökkenése a városközpontban. Az allergiák súlyosbodását okozó tényezők, mint a légszennyezés és a hőszigethatás csökkentése fontosabb lehet, mint az allergén fajok eltüntetése. Ezek mérsékelhetők a városi zöldterületek kiterjedésének és komplexitásának növelésével, ami tehát egy több szempontból kedvező irány lenne.

Szemlézte:

Pribéli Levente

Eredeti közlemény:

Bernard-Verdier, M., Seitz, B., Buchholz, S., Kowarik, I., Lasunción Mejía, S., & Jeschke, J. M. (2022). Grassland allergenicity increases with urbanisation and plant invasions. Ambio, 1-17.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Ember és környezet

Túlfogyasztás és lelki kiteljesedés – Gyulai Iván új kötetéről

A szerző ökológus, a hazai környezet-, és természetvédelem ismert szakembere és a fenntartható fejlődés fáradhatatlan kutatója és propagátora. Gyulai Iván e kötetében a fenntartható fejlődés koncepcióját mutatja be. Nagyon világosan, közérthetően, rendszerszemléletben. Onnan indul el, hogy a megközelítésmód fókuszában nem az emberi igények, hanem a szükségletek kielégítésének biztosítása áll. Ez a kérdéskör magyar irodalmában gyakran összekeveredik.

Ember és környezet

Minamata kór – Valami új a nap alatt

A kötet alapján teljes bizonyossággal látható, hogy a klíma változása, a tiszta ivóvíz hiánya, a lecsökkent biológiai sokféleség rengeteg viszontagságot hoz még az emberiség számára.

Ember és környezet

Mennyi az elég?

Az SZVT Kutatási és Fejlesztési Központ székházában került sor arra az interaktív konferenciára, melynek témája Gyulai Iván „Fenntartható fejlődés” tanulmányának három fejezete volt. Az egyes fejezetekhez korreferátumok hangzottak el Gyulai Iván rövid ismertetőit követően, majd a hallgatóság oszthatta meg észrevételeit...

Ember és környezet

A fészkesvirágzatú növények (Asteraceae) szerepe az emberi egészség védelmében

Az Asteraceae család, azaz a fészkesvirágzatúak a világ egyik legszélesebb elterjedésű és legfajgazdagabb növénycsaládja. Olyan növényeket sorolunk ide, mint a pongyola pitypang, a saláta, a cikória, a kamilla és az articsóka. E taxon egészségügyi jelentőségét vizsgálták a The Plants of the Asteraceae Family as Agents in the Protection of Human Health című tanulmány szerzői. Nagy diverzitásuk ellenére a legtöbb faj kémiai összetétele alapjaiban hasonló, a prebiotikus tulajdonságú inulinnak mindegyikük jó forrása. Emellett erős antioxidáns, gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, vizelethajtó és sebgyógyító hatást is kifejtenek.

Ember és környezet

A katasztrofikus klímaváltozási szcenáriók kutatása

A klímaváltozással foglalkozó szakirodalom áttekintését is elvégző közleményben Luke Kemp és munkatársai (amerikai, kínai, brit, holland és német kutatók) kifejtik: bár a kulcsfontosságú Torontói Deklaráció már 1988-ban megállapította, hogy a klímaváltozás lehetséges következményeinél csak egy globális nukleáris háború következményei lehetnek rosszabbak...

Kapcsolódó anyagok

Ember és környezet

Kisebb a kullancsok okozta agyhártyagyulladás veszélye ott, ahol nagyobb az élőhelyek változatossága

SZEMLE eLitMed

A kullancsencephalitis Eurázsia egyik legsúlyosabb kullancs okozta betegsége. Évente több mint háromezer megbetegedés ismert Európában, és jelentős mértékben emelkedik ezek száma – növekvő közegészségügyi kockázatról van tehát szó.

Ember és környezet

Biodiverzitás és emberi egészség: őslakosok egészségétől a városi társadalmi egyenlőtlenségekig

SZEMLE eLitMed

A biodiverzitás és az emberi egészség kapcsolata lenyűgözően sokrétű. A különböző aspektusok egy része szélesebb körben ismert, vannak azonban olyanok, amelyekről alig esik szó.

Egészségpolitika

Nihil faciendum?

KAPÓCS Gábor

A közelmúltban elképesztő képek jelentek meg a hazai sajtóban egy határszéli szociális otthon ágyipoloska-fertőzöttségét bemutatva. A tudósítások egyöntetűen arról szóltak, hogy az elmúlt időszakban az ágyipoloskák az otthon különböző épületeiben, lakószobáiban általánosan elterjedtek, így a bemutatott jelenség valójában több száz ott élő (és dolgozó) ember életét keseríti meg, és már huzamosabb ideje. Nem csupán megkeseríti mindennapjaikat, hanem egészségüket is veszélyezteti. Mert az ágyi poloska (Cimex lectularius) a vérszívó poloskák családjába tartozva elsősorban emberek vérével táplálkozik, így súlyos betegségek terjesztője is lehet.