Biodiverzitás és emberi egészség: őslakosok egészségétől a városi társadalmi egyenlőtlenségekig
SZEMLE eLitMed
2024. JÚNIUS 03.
SZEMLE eLitMed
2024. JÚNIUS 03.
Szöveg nagyítása:
A biodiverzitás és az emberi egészség kapcsolata lenyűgözően sokrétű. A különböző aspektusok egy része szélesebb körben ismert, vannak azonban olyanok, amelyekről alig esik szó. A különféle kapcsolatokat pedig gyakran nem a biodiverzitásra, hanem inkább csak a zöldterületekre fókuszálva szokták vizsgálni, így az élet változatosságának szerepe csupán részben ismert.
Az Environmental Research szaklapban jelent meg egy tanulmány, amelynek célja az volt, hogy áttekintse a biodiverzitás és az emberi egészség összefüggéseit, valamint bemutasson három olyan aspektust, amelyekről igen kevés szó esik.
A biodiverzitás és az emberi egészség kapcsolata legalább 5 útvonalon keresztül áll fenn:
● a biológiai útvonalon (például a mikrobióta emberi életben betöltött szerepe; növényekből kivont gyógyászati alapanyagok);
● a pszichológiai útvonalon (például stresszcsökkentő, figyelem-helyreállító hatás; kapcsolat a természettel);
● a szociális és fizikai aktivitás útvonalon (találkozóhely; mozgást serkentő hatások);
● a környezeti puffereken keresztül (védelem például szennyezésektől);
● valamint az emberi egészséget károsító útvonalakon keresztül (kórokozók, vektorok).
A biológiai útvonal kapcsán kiemelendő, hogy megfigyelésekre alapuló és kísérleti kutatások egyaránt támogatják az úgynevezett biodiverzitás-hipotézist, ami holisztikus, rendszerszemléletű perspektívába helyezi az emberi egészség kérdését.
Alulértékelt aspektusok
A kutatók felhívják a figyelmet három olyan területre, amelyek tapasztalataik szerint alulreprezentáltak a biodiverzitás és emberi egészség kapcsolatát vizsgáló szakirodalomban.
Az egyik a biodiverzitás és az őslakosok egészségének kapcsolata. Bár az őslakosok mára a világnak csak kis részén élnek, a hozzájuk tartozó területek rendkívül nagy részét őrzik az élet változatosságának. Életük alapvetően függ az általuk belakott és formált ökológiai rendszerektől, egészségük (ahogy lényük is) elválaszthatatlan ezektől. Mind az őslakosok nyelveinek, mind hagyományos (ökológiai) tudásuknak a megőrzése kulcsfontosságú, ahogy az is, hogy továbbra is ott élhessenek, ahol korábban. Egészségük megőrzése együtt járhat a kivételes gazdagságú élővilág fennmaradásával. A kapcsolat kétirányú: akár az őslakosok helyzete romlik, akár az élővilágé, mindketten – és más emberi társadalmak is – veszítenek.
A második alulértékelt témakört a COVID-19 esettanulmányával mutatják be a kutatók. Hogy a biodiverzitás és a fertőző betegségek összefüggnek, az már több évtizedes felismerés; a pontos „hogyanok” azonban még tisztázatlanok. A biodiverzitás az olyan pandémiáktól óvó védőhálót nyújthat, mint amilyen a COVID-19 járvány. Szakértők szerint a biodiverzitást pusztító tevékenységek fokozzák a zoonotikus (más állatról emberre terjedő) betegségek megjelenését, így a természetközeli élőhelyek védelmén túl az ökológiai helyreállítás is fontos eszköz lehet az emberi egészség védelmében. Olyan további áttételes hatások is felmerülnek, mint a légszennyezettség és a COVID-19 terjedésének a kapcsolata, valamint a mikrobák immunfejlődésben betöltött szerepe.
A harmadik aspektus pedig a biodiverzitás és a városi társadalmi egyenlőtlenségek összefüggéseit hangsúlyozza, az emberi egészségre fókuszálva. Ismert, hogy a biodiverzitás (és a zöldterületek általában) számos egészségügyi előnnyel járnak. Bizonyos társadalmi csoportok azonban kiszorulnak ezen előnyökből – ráadásul gyakran épp azok, akiknek különösen nagy szüksége lenne ezekre a pozitív hatásokra. Sok alacsony jövedelmű településrész híján van a minőségi zöldterületeknek, de még ezek léte (vagy létrehozása) sem garantálja azonban, hogy megvalósulnak az előnyök az ott lakók számára. Az alacsony bevételt ugyanis sokan több munkával igyekeznek ellensúlyozni, ami viszont időhiányt, így a rekreáció hiányát idézi elő. A marginalizált csoportok esetében ráadásul a biztonságérzet kérdése is felmerülhet: egy leromlottabb állapotú városrészben úgy érezhetik, nincsenek biztonságban a közterületeken, például egy parkban.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy rendkívül fontos a társadalmi-ökológiai megközelítés. Az ökológiai összefüggéseken túl a társadalmi-gazdasági viszonyokra is tekintettel kell lenni például a várostervezésnél. Így kerülhetjük el, hogy az átgondolatlan intézkedések környezeti igazságtalansághoz vezessenek, és így érthetjük meg alaposabban a biodiverzitás és az emberi egészség bonyolult (és olykor ellentmondásos) kapcsolatrendszerét.
szemlézte: Pribéli Levente Eredeti közlemény: Robinson, J. M., Breed, A. C., Camargo, A., Redvers, N., & Breed, M. F. Biodiversity and human health: A scoping review and examples of underrepresented linkages. Environmental Research. Volume 246, 1 April 2024, 118115. |
Ember és környezet
A szerző ökológus, a hazai környezet-, és természetvédelem ismert szakembere és a fenntartható fejlődés fáradhatatlan kutatója és propagátora. Gyulai Iván e kötetében a fenntartható fejlődés koncepcióját mutatja be. Nagyon világosan, közérthetően, rendszerszemléletben. Onnan indul el, hogy a megközelítésmód fókuszában nem az emberi igények, hanem a szükségletek kielégítésének biztosítása áll. Ez a kérdéskör magyar irodalmában gyakran összekeveredik.
Ember és környezet
A kötet alapján teljes bizonyossággal látható, hogy a klíma változása, a tiszta ivóvíz hiánya, a lecsökkent biológiai sokféleség rengeteg viszontagságot hoz még az emberiség számára.
Ember és környezet
Az SZVT Kutatási és Fejlesztési Központ székházában került sor arra az interaktív konferenciára, melynek témája Gyulai Iván „Fenntartható fejlődés” tanulmányának három fejezete volt. Az egyes fejezetekhez korreferátumok hangzottak el Gyulai Iván rövid ismertetőit követően, majd a hallgatóság oszthatta meg észrevételeit...
Az Asteraceae család, azaz a fészkesvirágzatúak a világ egyik legszélesebb elterjedésű és legfajgazdagabb növénycsaládja. Olyan növényeket sorolunk ide, mint a pongyola pitypang, a saláta, a cikória, a kamilla és az articsóka. E taxon egészségügyi jelentőségét vizsgálták a The Plants of the Asteraceae Family as Agents in the Protection of Human Health című tanulmány szerzői. Nagy diverzitásuk ellenére a legtöbb faj kémiai összetétele alapjaiban hasonló, a prebiotikus tulajdonságú inulinnak mindegyikük jó forrása. Emellett erős antioxidáns, gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, vizelethajtó és sebgyógyító hatást is kifejtenek.
Ember és környezet
A klímaváltozással foglalkozó szakirodalom áttekintését is elvégző közleményben Luke Kemp és munkatársai (amerikai, kínai, brit, holland és német kutatók) kifejtik: bár a kulcsfontosságú Torontói Deklaráció már 1988-ban megállapította, hogy a klímaváltozás lehetséges következményeinél csak egy globális nukleáris háború következményei lehetnek rosszabbak...
Helyünk a világban
2021-ben az európai lakosság kétharmada keringési zavarokban, rákbetegségben vagy koronavírus által hunyt el. Ez utóbbiban Magyarország az éllovasok között állt.
Hírvilág
A Belügyminisztérium a Betegszervezetek Magyarországi Szövetségével közösen egészségügyi társadalmi, civil és nonprofit szervezeteknek szóló támogatási pályázatot hirdetett. A megpályázható keretösszeg 160 millió forint.
Járványügy
A tudomány megreformálására szólít fel a Covid-19-pandémia kezelésének abszurd vonásait összefoglalva a Journal of Evaluation in Clinical Practice cikke. Kemény kijelentéssel kezdik „Mit tanított nekünk valójában a Covid-19 a tudományról, a bizonyítékokról és a társadalomról?”
Klinikum
Mint arra a Covid-19-járvány is felhívta a figyelmet, az egyének immunválasza jelentősen különbözik. Ismert, hogy az életkor, a nem és a genetika nagyban befolyásolja a fertőzésre adott immunválaszt.
Az egészségügyi szakdolgozók jövedelmének alakulása 2004–2021 között hazánkban
A biodiverzitás-csökkenés hatása a zoonózisokra
1.
2.
3.
4.
Egészségpolitika
Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”5.
1.
2.
3.
Helyünk a világban
A felzárkózás kudarca – 5+1 súlyos megállapítás Orosz Éva tanulmányából4.
5.
Idegtudományok
Neurofeedback: az ADHD-val küzdő gyerekek fejlesztéséhez is használható módszert oktatnak Vácon