Ember és környezet

A ftalátok hatása a női reproduktív egészségre

2023. DECEMBER 25.

Szöveg nagyítása:

-
+

Mik a flatátok?

A ftalátok szintetikus vegyi anyagok; többek között a PVC típusú műanyagban és kozmetikumokban alkalmazzák őket. A ftalátokkal történő érintkezés forrásai olyan hétköznapi használati eszközök, mint például a vinyl padlók, a zuhanyfüggönyök, a tisztítószerek; az emésztőrendszerünkbe az élelmiszerek csomagolásából vagy szennyezett vízből juthatnak; a parfümök és körömlakkok pedig bőrön keresztül történő ftalátfelszívódást okozhatnak. A ftalátok felezési ideje egyébként rövid: kevesebb, mint egy nap. A jelentős kitettség miatt azonban egy kutatás szerint szinte minden egyesült államokbeli gyermekben és felnőttben mérhető mennyiségű ftalát kering.

Mit okoznak?

A ftalátok a hormonrendszert megzavaró vegyületek közé tartoznak és oxidatív stresszt is okozhatnak. Mivel mindkét hatás a reproduktív folyamatok szempontjából alapvető jelentőségű tényezőkre hat – a hormonrendszerre, illetve redox folyamatokra –, feltételezhető, hogy a ftalátkitettség negatívan hat a reprodukcióra. Ennek alaposabb megértésére törekedve a kutatók egy olyan adatsort használtak, amelyben több mint 1200, gyermeknemzésre törekvő nőt követtek legfeljebb hat menstruációs cikluson keresztül, illetve megtermékenyülés esetén a várandósság végéig. Vizeletmintákat elemezve, ftalátok metabolitjait mérve következtettek a ftalátkitettségre, és szintén vizeletminták alapján követték a reprodukciós folyamatokat.

Mik a kutatás eredményei?

Az eredmények nem mutattak összefüggést a ftalátkitettség és a vetélések között. Azonban a nők megtermékenyülést megelőző ftalátkitettsége alacsonyabb termékenységgel járt együtt. Változást okozott a reproduktív hormonok terén a menstruációs ciklus során (alacsonyabb esztradiol és magasabb FSH-, illetve LH-szint), ezek mellett pedig gyulladás és oxidatívstressz-növelő hatással járt. A szerzők megjegyzik, hogy kutatásuk limitációi miatt fontos, hogy további vizsgálatok is megerősítsék az eredményeiket. Minden egybevetve úgy tűnik, hogy a megtermékenyülés előtti, illetve körüli időszak érzékeny beavatkozási ablak lehet a ftalátok reproduktív egészséget károsító hatásainak mérséklésére.

szemlézte: Pribéli Levente

Eredeti hivatkozás: Nobles, C. J., Mendola, P., Kim, K., Pollack, A. Z., Mumford, S. L., Perkins, N. J., ... & Schisterman, E. F. (2023). Preconception Phthalate Exposure and Women’s Reproductive Health: Pregnancy, Pregnancy Loss, and Underlying Mechanisms. Environmental Health Perspectives, 131(12), 127013. https://doi.org/10.1289/EHP12287

A rovat további cikkei

Ember és környezet

Túlfogyasztás és lelki kiteljesedés – Gyulai Iván új kötetéről

A szerző ökológus, a hazai környezet-, és természetvédelem ismert szakembere és a fenntartható fejlődés fáradhatatlan kutatója és propagátora. Gyulai Iván e kötetében a fenntartható fejlődés koncepcióját mutatja be. Nagyon világosan, közérthetően, rendszerszemléletben. Onnan indul el, hogy a megközelítésmód fókuszában nem az emberi igények, hanem a szükségletek kielégítésének biztosítása áll. Ez a kérdéskör magyar irodalmában gyakran összekeveredik.

Ember és környezet

Minamata kór – Valami új a nap alatt

A kötet alapján teljes bizonyossággal látható, hogy a klíma változása, a tiszta ivóvíz hiánya, a lecsökkent biológiai sokféleség rengeteg viszontagságot hoz még az emberiség számára.

Ember és környezet

Mennyi az elég?

Az SZVT Kutatási és Fejlesztési Központ székházában került sor arra az interaktív konferenciára, melynek témája Gyulai Iván „Fenntartható fejlődés” tanulmányának három fejezete volt. Az egyes fejezetekhez korreferátumok hangzottak el Gyulai Iván rövid ismertetőit követően, majd a hallgatóság oszthatta meg észrevételeit...

Ember és környezet

A fészkesvirágzatú növények (Asteraceae) szerepe az emberi egészség védelmében

Az Asteraceae család, azaz a fészkesvirágzatúak a világ egyik legszélesebb elterjedésű és legfajgazdagabb növénycsaládja. Olyan növényeket sorolunk ide, mint a pongyola pitypang, a saláta, a cikória, a kamilla és az articsóka. E taxon egészségügyi jelentőségét vizsgálták a The Plants of the Asteraceae Family as Agents in the Protection of Human Health című tanulmány szerzői. Nagy diverzitásuk ellenére a legtöbb faj kémiai összetétele alapjaiban hasonló, a prebiotikus tulajdonságú inulinnak mindegyikük jó forrása. Emellett erős antioxidáns, gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, vizelethajtó és sebgyógyító hatást is kifejtenek.

Ember és környezet

A katasztrofikus klímaváltozási szcenáriók kutatása

A klímaváltozással foglalkozó szakirodalom áttekintését is elvégző közleményben Luke Kemp és munkatársai (amerikai, kínai, brit, holland és német kutatók) kifejtik: bár a kulcsfontosságú Torontói Deklaráció már 1988-ban megállapította, hogy a klímaváltozás lehetséges következményeinél csak egy globális nukleáris háború következményei lehetnek rosszabbak...

Kapcsolódó anyagok

PharmaPraxis

A pszichedelikumok újranyitják a kritikus tanulási periódusokat

Megtalálták a különféle pszichedelikumok terápiás hatása mögött álló mechanizmust, ami nemcsak a neuropszichiátriai kórképek, köztük az autizmus és a stroke, de a süketség és a vakság jobb kezelését is ígéri.

Gondolat

A filmek gyógyító ereje

Az ember számára olykor fontosabb, hogy meg tudja élni érzelmeit, mint hogy azonnal csökkentse, vagy elviselhetőbbé tegye azokat. Ebben a folyamatban sok esetben egy film is segíthet. Kapitány-Fövény Máté pszichiáter, az „Ember a filmben” videók alkotója a filmek pszichológiájáról mesélt.

Ember és környezet

Ökológiai gyász: kockázat a mentális egészségre vagy egy funkcionális válasz?

Az éghajlatváltozás egyre több ember számára válik a hétköznapok megkerülhetetlen valóságává. A már megtörtént vagy várható környezeti változások hosszú távú érzelmi következményekkel járnak – például ökológiai gyásszal, szolasztalgiával, ökoszorongással.

Klinikum

Közegészségügyi figyelemfelhívó kampány hatása a páciensek gyógyszerészi szolgáltatással kapcsolatos tudására

Még egy mérsékelt intenzitású kampány is elősegíti, hogy a cukorbetegek igénybe akarják venni a közvetlen lakossági gyógyszerellátásban dolgozó gyógyszerészek által nyújtott terápiamenedzsment-szolgáltatást.

Hírvilág

„Y” – egy betű, ami emberi sorsokat borított meg pár nap leforgása alatt

KUN J Viktória

Talán az olimpiák történetének legsúlyosabb és legméltatlanabb botrányát eredményezte két bokszoló ügye. A küzdőtéren a sportolók helyett az orvostudomány, a különböző kultúrák, a sportetika és leginkább a politika összecsapása zajlik. Megkérdeztük dr. Melegh Béla genetikus professzort és dr. Sándor Judit bioetikust, mit gondolnak ők a rendkívüli helyzetről, illetve az egész probléma tudományos hátteréről.