Ember és környezet

A fényszennyezés is befolyásolja a szúnyogok által terjesztett betegségek kockázatát

2023. MÁJUS 24.

Szöveg nagyítása:

-
+

A mesterséges fény alkalmazása jellegében, kiterjedésében és intenzitásában egyaránt változik. Élőlények sokasága számára kulcsfontosságú a fény, mivel számos biológiai folyamatot befolyásol. Hogy hogyan, az viszont csoportonként eltér, és sok esetben nem ismert pontosan. A fertőző betegségek vektoraiként is ismert szúnyogok életére is hatással van, így hat(hat) az általuk terjesztett betegségek kockázatára. Ezt a kapcsolatot elemzi az Artificial light as a modulator of mosquito-borne disease risk című tanulmány, amelyet a Frontiers in Ecology and Evolution szakfolyóiratban publikáltak.

 

A WHO szerint az olyan, szúnyogok által terjesztett betegségek, mint a malária, a nyugat-nílusi láz, a chikungunya-láz és a Zika-vírus, évente hétmillió ember haláláért felelősek. Óriási tehát annak a jelentősége, hogy jobban megértsük az ennek hátterében álló okokat. Ha az éjszakai mesterséges fény növeli a szúnyogok vitalitását és csípési aktivitását, az fokozhatja a betegségek kockázatát, ugyanakkor, ha csökkenti ezeket, az tudatosan segíthetné a betegségek elleni védekezést. Röviden összefoglalva az eddigi ismereteket, úgy tűnik, egyes szúnyogokra negatívan, másokra pozitívan hat az éjszakai mesterséges fény.

 

De milyen hatásai ismertek a fénynek? Bizonyos szúnyogok esetében dokumentált, hogy hatással van a génkifejeződésre, ezzel többek között e rovarok immunitását és forrásérzékelését (hogy hol találhatók a tápanyagok) is befolyásolja. Van olyan faj, amelynél erősebb fény esetén magasabb csípési aktivitást találtak, másnál viszont éppen az ellenkezőjét tapasztalták. Az éjszakai égbolt akár csak halvány mesterséges fénylése (skyglow) is bizonyos fajoknál kitolta a szaporodási és csípési időszakot, s ezzel a városlakó emberek esetén megnövelte a fertőződés szempontjából kockázatos időszakot. Bár sokféleképpen vizsgálják a kérdést, és következetlennek tűnnek az eredmények, abban egyetértés van, hogy az éjszakai mesterséges fény befolyásolja a szúnyogok életét. Ugyan korlátozottak a bizonyítékok, mégis úgy tűnik, hogy az éjszakai mesterséges fény csökkentheti az éjszakai szúnyogok csípési aktivitását, viszont a nappaliakét növelheti. A közösségek ökológiájának szemszögéből nézve, a szúnyogfajok relatív gyakoriságának és csípési aktivitásának változásai befolyásolhatják a kompetíciós viszonyokat, a közösségek összetételét és a predációs kockázatot is. A fény a szúnyogok látása és gazdatalálása szempontjából is lényeges, így az éjszakai mesterséges fény ezeket is módosítja. Mindemellett rossz hatással van sok emlős, köztük az ember immunműködésére, ezáltal is növelve a szúnyogok által terjesztett betegségek kockázatát.

 

A fény fontos tulajdonságai közül a hullámhossz és az intenzitás a gyakrabban vizsgáltak közé tartozik, azonban kevesebbet tudni arról, hogy a szúnyogok válaszait hogyan alakítja a kontraszt, a villódzás és a polarizáció. Ezeken túl pedig az is számít, hogy a fényforrásból érkező fényről vagy a környezetről visszaverődő fényről van-e szó.

 

A kutatók megállapították, hogy a vizsgálatok nagy része laboratóriumi körülmények közül származik, így csak erősen korlátos betekintést nyújt abba, hogy a fényszennyezés a valóságban hogyan módosítja a szúnyogok és az emberek aktivitását, egészségét, azaz milyen hatással van a betegségek kockázatára. A WHO az éjszakai mesterséges fényt egyelőre nem tekinti a vektorok által terjesztett betegségek modulátorának. Az, hogy mennyire használható vektorkontroll stratégiaként, egyelőre nem ismert. Ahhoz viszont, hogy a mesterséges fényszennyezés további alkalmazása ne menjen az emberi egészség rovására, fontos lenne a kapcsolódó ismeretek bővítése.

 

Szemlézte:

Pribéli Levente

 

Eredeti közlemény:

Coetzee, B. W., Gaston, K. J., Koekemoer, L. L., Kruger, T., Riddin, M. A., & Smit, I. P. (2022). Artificial light as a modulator of mosquito-borne disease risk. Frontiers in Ecology and Evolution, 9.

A rovat további cikkei

Ember és környezet

Túlfogyasztás és lelki kiteljesedés – Gyulai Iván új kötetéről

A szerző ökológus, a hazai környezet-, és természetvédelem ismert szakembere és a fenntartható fejlődés fáradhatatlan kutatója és propagátora. Gyulai Iván e kötetében a fenntartható fejlődés koncepcióját mutatja be. Nagyon világosan, közérthetően, rendszerszemléletben. Onnan indul el, hogy a megközelítésmód fókuszában nem az emberi igények, hanem a szükségletek kielégítésének biztosítása áll. Ez a kérdéskör magyar irodalmában gyakran összekeveredik.

Ember és környezet

Minamata kór – Valami új a nap alatt

A kötet alapján teljes bizonyossággal látható, hogy a klíma változása, a tiszta ivóvíz hiánya, a lecsökkent biológiai sokféleség rengeteg viszontagságot hoz még az emberiség számára.

Ember és környezet

Mennyi az elég?

Az SZVT Kutatási és Fejlesztési Központ székházában került sor arra az interaktív konferenciára, melynek témája Gyulai Iván „Fenntartható fejlődés” tanulmányának három fejezete volt. Az egyes fejezetekhez korreferátumok hangzottak el Gyulai Iván rövid ismertetőit követően, majd a hallgatóság oszthatta meg észrevételeit...

Ember és környezet

A fészkesvirágzatú növények (Asteraceae) szerepe az emberi egészség védelmében

Az Asteraceae család, azaz a fészkesvirágzatúak a világ egyik legszélesebb elterjedésű és legfajgazdagabb növénycsaládja. Olyan növényeket sorolunk ide, mint a pongyola pitypang, a saláta, a cikória, a kamilla és az articsóka. E taxon egészségügyi jelentőségét vizsgálták a The Plants of the Asteraceae Family as Agents in the Protection of Human Health című tanulmány szerzői. Nagy diverzitásuk ellenére a legtöbb faj kémiai összetétele alapjaiban hasonló, a prebiotikus tulajdonságú inulinnak mindegyikük jó forrása. Emellett erős antioxidáns, gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, vizelethajtó és sebgyógyító hatást is kifejtenek.

Ember és környezet

A katasztrofikus klímaváltozási szcenáriók kutatása

A klímaváltozással foglalkozó szakirodalom áttekintését is elvégző közleményben Luke Kemp és munkatársai (amerikai, kínai, brit, holland és német kutatók) kifejtik: bár a kulcsfontosságú Torontói Deklaráció már 1988-ban megállapította, hogy a klímaváltozás lehetséges következményeinél csak egy globális nukleáris háború következményei lehetnek rosszabbak...

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

Hogyan csökkenthetnénk a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát?

SZEMLE eLitMed

A magányosság 1,4-szeresre növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg számos gyógyszer szedése csökkenti, még több gyógyszer pedig növeli incidenciáját.

Egészségpolitika

Nihil faciendum?

KAPÓCS Gábor

A közelmúltban elképesztő képek jelentek meg a hazai sajtóban egy határszéli szociális otthon ágyipoloska-fertőzöttségét bemutatva. A tudósítások egyöntetűen arról szóltak, hogy az elmúlt időszakban az ágyipoloskák az otthon különböző épületeiben, lakószobáiban általánosan elterjedtek, így a bemutatott jelenség valójában több száz ott élő (és dolgozó) ember életét keseríti meg, és már huzamosabb ideje. Nem csupán megkeseríti mindennapjaikat, hanem egészségüket is veszélyezteti. Mert az ágyi poloska (Cimex lectularius) a vérszívó poloskák családjába tartozva elsősorban emberek vérével táplálkozik, így súlyos betegségek terjesztője is lehet.

Klinikum

Közegészségügyi figyelemfelhívó kampány hatása a páciensek gyógyszerészi szolgáltatással kapcsolatos tudására

Még egy mérsékelt intenzitású kampány is elősegíti, hogy a cukorbetegek igénybe akarják venni a közvetlen lakossági gyógyszerellátásban dolgozó gyógyszerészek által nyújtott terápiamenedzsment-szolgáltatást.

Idegtudományok

Neurológiai és pszichiátriai betegségek kezelése ketogén diétával

SZEMLE eLitMed

A 21. század kezdete óta exponenciálisan nő a ketogén diétával foglalkozó publikációk száma. A ketózis neurológiai betegségeket javító hatása már randomizált vizsgálatokban is bizonyítást nyert.

Ember és környezet

Az antibiotikumok sötét oldala: humán mikrobiom- és egészségkárosító hatások

Bár az antibiotikumok felfedezése forradalmasította a fertőző betegségek kezelését, túlhasználatuk és helytelen alkalmazásuk globális antibiotikumrezisztencia-válsághoz vezetett. Használatuk számos negatív hatást gyakorol az emberi egészségre, például a bélmikrobiom módosításán keresztül. Az ezzel kapcsolatos ismereteket összegezte egy, a MicrobiologyOpen szaklapban megjelent tanulmány, az Impact of antibiotics on the human microbiome and consequences for host health.