Klinikum

Pioglitazon-hólyagrák?

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

A legújabb epidemiológiai adatok és egy randomizált klinikai vizsgálatokon alapuló meta-analízis alapján a pioglitazon-tartalmú készítmények alkalmazása mellett több húgyhólyagrákos eset fordult elő. A pioglitazonnal kezelt 12506 beteg közül 19 esetben, (0,15%), a kontroll csoportban, 10212 beteg közül pedig 7 esetben (0,07%) fordult elő hólyagrák, mely több mint 2,5 x, szignifikáns rizikót (HR = 2,64, 95% CI 1,11-6,31; p = 0,029) jelent. A rizikó háromszorosra nőtt (7, 0,06%, illetve 2 eset, 0,02%), ha csak azokat a betegeket vették figyelembe, akik több mint egy éve szedték a pioglitazont. A fenti adatok alapján az European Medicines Agency (EMA) új kontraindikációkat épített be a pioglitazon alkalmazási előiratába: Nem alkalmazható a piogltizaton már fenálló húgyhólyagrák esetén, ha az anamnézisben húgyhólyagrák szerepelt, illetve ha ismeretlen eredetű makroszkópos haematuriája van. A pioglitazon-kezelés megkezdése előtt fel kell mérni a húgyhólyagrákkal kapcsolatos kockázati tényezőket. A pioglitazon-terápia előtt minden ismeretlen eredetű makroszkópos haematuriát ki kell vizsgálni. A beteg figyelmét fel kell hívni, hogy azonnal forduljon orvoshoz, ha a kezelés időtartama alatt makroszkópos haematuriát vagy egyéb tüneteket, mint például dysuriát vagy sürgető vizelési ingert tapasztal. Időskorúak esetén figyelembe kell venni a csonttöréseket és a szívelégtelenséget kockázata mellett a húgyhólyagrák rizikóját is. A pioglitazon-kezelés megkezdését követően 3-6 hónap elteltével a beteget újra meg kell vizsgálni és értékelni, hogy a kezelésre adott válasz megfelelő-e. Későbbiekben az előnyök fennmaradását rendszeres felülvizsgálatok során ellenőrizni kell. Szemlézte: eLitMed.hu, dr. Kis János Tibor Forrás: warnings for pioglitazone

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Klinikum

Az inzulinrezisztencia gyógyszeres kezelése

Az inzulinrezisztencia több betegség, szindróma pathogenezisében részt vesz, ezek közül a legfontosabb a metabolikus szindróma, a 2-es típusú cukorbetegség, a polycystás ovarium szindróma

Klinikum

A Janus-kináz-gátlás alapjai – mi történik a sejten belül? - A Figyelő 2017;1

POLGÁR Anna

A rheumatoid arthritis (RA) patomechanizmusának ismert résztvevői az aktivált T-sejtek által stimulált B-sejtek és a monocyta-macrophag rendszer sejtjei, amelyek jelentős mennyiségű gyulladásos citokint termelnek. A citokinek hatásukat a különböző sejteken megjelenő receptorok közvetítésével fejtik ki.

Klinikum

A hyperuricaemia diétás vonatkozásai

MEZEI Zsuzsanna

A húgysav keletkezésének vannak endogen (purinszintézis, sejtpusztulás) és exogen (táplálkozás) forrásai. A kezelésnek tehát ennek megfelelően kell, hogy legyen nem csak endogen, hanem exogen útja is, ami magát a táplálkozást (és a helyes életvitelt is) foglalja magába.

Klinikum

A biológiai terápia leépítésének tapasztalatai rheumatoid arthritisben - A Figyelő 2015;2

ROJKOVICH Bernadette

Rheumatoid arthritisben (RA) a krónikus progresszív ízületi gyulladás krónikus fájdalomhoz, az ízületek destrukciójához, funkciókárosodáshoz, a komorbiditások révén élethosszcsökkenéshez vezet. A krónikus gyulladás minél korábbi megfékezése javítja a betegség hosszú távú lefolyását, az ízületi károsodások kialakulását.

Klinikum

A bél-agy-tengely újabb összefüggései

Gyulladásos bélbetegség esetén több mint duplájára nő a demencia kockázata; IBD-ben szenvedőknél 7 évvel korábban kezdődik az elbutulás.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

A diabetes és dementia összefüggései, geriátriai vonatkozásai

DOMBORÓCZKI Zsolt

A cukorbetegség szövődményeinek egyik fontos helyszíne a központi idegrendszer. Széles körben ismert a diabetes mellitus és az agyi keringészavarok kapcsolata, lényegesen kevesebb figyelmet kap az a tény, hogy a cukorbetegség mind az Alzheimer-kór, mind a vascularis dementia fontos rizikótényezője.

1.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 07.

2.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 07.

3.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 07.

4.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 07.