Klinikum

Bakteriális fertőzés a H1N1-influenza okozta halálesetekben

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

A 77 H1N1 influenzavírussal fertőződött és elhunyt beteget vizsgáló kutatók az esetek egyharmadában mutattak ki együttes fertőződésre utaló bizonyítékokat. A baktériummal fertőzött 22 betegnek közel felét a gyakori Streptococcus pneumoniae baktérium fertőzte meg, amely tüdőgyulladást okozhat, és amely "nagy valószínűséggel hozzájárulhatott a halálukhoz" - írta az amerikai CDC heti halálozási jelentésében. A betegek közül hét fertőződött Staphylococcus aureus baktériummal, egy pedig a Haemophilus influenzae-val, amely szintén okozhat tüdőgyulladást. A többi beteg esetében különféle együttes fertőzések alakultak ki. A betegek életkora 5 hónap és 56 év között váltakozott, átlagéletkoruk 31 év volt. A CDC járványkutatója, Matthew Moore azt javasolja, hogy az eredmények tükrében "az influenzából eredő súlyos szövődmények magas kockázatának kitett személyeknek az influenza védőoltás beadatásakor egyeztetniük kell körzeti orvosukkal a pneumococcus elleni védőoltásról is." A CDC minden esetben azt javasolja, hogy az öt éven aluli gyermekek, minden kettő és 64 év közötti, nagy kockázatú betegségben szenvedő beteg és 65 éven felüli idős ember oltassa be magát a Streptococcus pneumoniae ellen, ennek ellenére a hivatal szerint csak a betegek kis százaléka kapja meg ténylegesen a védőoltást. A H1N1 influenzavírussal és más baktériumokkal fertőződött 22 beteg oltási helyzetéről nincsenek adatok, az egyik páciens azonban öt éven aluli volt, 15 másik pedig valamilyen alapbetegségben szenvedett, amelyek indokolttá tették volna a pneumococcus elleni oltást. Forrás: CDC, ECDC

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Klinikum

Az inzulinrezisztencia gyógyszeres kezelése

Az inzulinrezisztencia több betegség, szindróma pathogenezisében részt vesz, ezek közül a legfontosabb a metabolikus szindróma, a 2-es típusú cukorbetegség, a polycystás ovarium szindróma

Klinikum

A Janus-kináz-gátlás alapjai – mi történik a sejten belül? - A Figyelő 2017;1

POLGÁR Anna

A rheumatoid arthritis (RA) patomechanizmusának ismert résztvevői az aktivált T-sejtek által stimulált B-sejtek és a monocyta-macrophag rendszer sejtjei, amelyek jelentős mennyiségű gyulladásos citokint termelnek. A citokinek hatásukat a különböző sejteken megjelenő receptorok közvetítésével fejtik ki.

Klinikum

A hyperuricaemia diétás vonatkozásai

MEZEI Zsuzsanna

A húgysav keletkezésének vannak endogen (purinszintézis, sejtpusztulás) és exogen (táplálkozás) forrásai. A kezelésnek tehát ennek megfelelően kell, hogy legyen nem csak endogen, hanem exogen útja is, ami magát a táplálkozást (és a helyes életvitelt is) foglalja magába.

Klinikum

A biológiai terápia leépítésének tapasztalatai rheumatoid arthritisben - A Figyelő 2015;2

ROJKOVICH Bernadette

Rheumatoid arthritisben (RA) a krónikus progresszív ízületi gyulladás krónikus fájdalomhoz, az ízületek destrukciójához, funkciókárosodáshoz, a komorbiditások révén élethosszcsökkenéshez vezet. A krónikus gyulladás minél korábbi megfékezése javítja a betegség hosszú távú lefolyását, az ízületi károsodások kialakulását.

Klinikum

A bél-agy-tengely újabb összefüggései

Gyulladásos bélbetegség esetén több mint duplájára nő a demencia kockázata; IBD-ben szenvedőknél 7 évvel korábban kezdődik az elbutulás.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Hogyan csökkenthető a szegények stroke-halálozása?

Világviszonylatban a stroke a harmadik vezető halálozási és rokkantsági ok. Korábbi vizsgálatok szerint az alacsony társadalmi-gazdasági státusz (TGS) – függetlenül attól, hogy azt országok között vagy országokon belül mérik – összefüggésbe hozható a stroke fokozott kockázatával, a súlyosabb stroke-kal és a rossz kimenetellel, beleértve a magasabb halálozást és a súlyosabb rokkantságot.

Egészségpolitika

Mészáros Lőrinc bankja dobhat mentőövet a kórházi adósságba fúló beszállítóknak

KUN J Viktória

Enélkül a hazai orvostechnikai eszközbeszállítók akár negyven százaléka is csődbe mehet már idén.

Klinikum

Autológ haematopoeticus őssejt-transzplantáció NMOSD-ben

A neuromyelitis optica spektrumbetegség (NMOSD) a központi idegrendszert érintő autoimmun betegség. Az NMOSD-t visszatérő opticus neuritisek, hosszú gerincvelői szakaszt érintő transzverz myelitis (LETM), agytörzsi és diencephalont érintő eltérések, kontrollálhatatlan hányás és csuklás, valamint narcolepsia jellemzik.

Ember és környezet

Ökológiai gyász: kockázat a mentális egészségre vagy egy funkcionális válasz?

Az éghajlatváltozás egyre több ember számára válik a hétköznapok megkerülhetetlen valóságává. A már megtörtént vagy várható környezeti változások hosszú távú érzelmi következményekkel járnak – például ökológiai gyásszal, szolasztalgiával, ökoszorongással.