Idegtudományok

Radiosebészeti eljárás kényszerbetegeknek

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


Hatékonyságot mutat az igen súlyos obszesszív-kompulzív megbetegedés esetén alkalmazott radiosebészeti beavatkozás – olvasható a Neurosurgery januári számában. Dr. Douglas Kondziolka és a Pittsburghi Egyetem munkatársai ígéretesnek nevezték a radiosebészet eredményeit olyan obszesszív-kompulzív megbetegedéssel küzdő egyének esetén, akiknél más eljárás nem bizonyult hatásosnak. Az obszesszív-kompulzív zavar során az egyének visszatérő gondolatai arra kényszerítik, hogy bizonyos cselekvéssort végigcsináljanak, ezáltal enyhítve pszichés feszültségüket. Az elvégzett cselekvés rituálészerű, akár több órát is igénybe vehet. A kutatók két hölgyet és egy férfibeteget vizsgáltak. A standard skálán a három betegből kettő 39 pontot ért el a lehetséges 40-ből, vagyis igen súlyos stádiumú esetekről van szó. A tüneteken a gyógyszeres kezelés sem enyhített. Az egyik hölgy például naponta órákat töltött mosással, és otthonát egy éven keresztül el sem hagyta. Miután bármilyen terápiás próbálkozás kudarcot vallott, az orvosok sugárzással kialakított gamma-kés segítségével roncsolták az agy speciális, obszesszív-kompulzív megbetegedésért felelős területét, az agykéreg cingulájának elülső részét. A beavatkozás szövődménymentesen zárult, a betegek utánkövetése 4 és fél év volt. Dr. Kondizolka minden esetnél számottevő funkcionális javulásról, és a tünetek csökkenéséről számolt be. A mosással foglalkozó hölgy például felére csökkentette a mosással töltött órák számát, ezzel párhuzamosan képessé vált otthona elhagyására. A másik két betegnél a betegség súlyosságát mutató standard skálán mintegy 90 százalékos csökkenés volt tapasztalható. Az eredményt úgy érték el, hogy a gyógyszerek szedését tovább kellett folytatni a betegeknek. A vizsgálat ugyan kezdetleges stádiumban van, de nagyon valószínű, hogy a radiosebészet egy megfelelő alternatívája lehet a jelenleg alkalmazott elektródákkal végzett agykérgi stimulációnak. Forrás: Medipress Kapcsolódó anyagok: Agytumoork képfúzióval végzett brachyterápiája

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Idegtudományok

A drogok hatása az agyra

A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.

Idegtudományok

Kortikoszteroidkezelés neuritis vestibularisban

A vizsgálat eredménye szerint kevés bizonyíték szól a szteroidok használata mellett akut neuritis vestibularis esetén. A meglévő bizonyítékok alapján a klinikailag fontos kimenetelek és az objektív vestibularis funkciós kimenetelek között nincs szoros kapcsolat: a DHI-skálán mért rokkantságban egy hónap múlva nem volt szignifikáns különbség a placebo és a szteroid között, a kalorikus tesztek ugyanakkor jobb vestibularis funkciót mutattak ugyanebben az időpontban a szteroiddal kezelt betegek körében. Megjegyzendő, hogy a kalorikus teszt a lateralis (horizontális) félkörös ívjárat, így az ezt beidegző nervus vestibularis superior működéséről ad információkat, a neuritis vestibularisban ugyanakkor a nervus vestibularis inferior is érintett lehet, noha ennek izolált érintettsége csupán az esetek 2,3%-ában igazolható.

Idegtudományok

A stroke új kezelése

Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.

Idegtudományok

A szerotonin nem csak neurotranszmitter

A szerotonin nemcsak ingerületátvivőként működik, hanem a génexpresszió szabályozásában is részt vesz. E felfedezés következtében jobban megérthetjük a normál agyfejlődést, a pszichiátriai és neurodegeneratív betegségeket, és új terápiás módszereket fejleszthetünk ki.

Idegtudományok

Klinikai döntéshozatal MOG antitest-asszociált betegségben

A szenzitív és specifikus sejtalapú esszék kifejlesztésével a humán myelin-oligodendrocyta glikoprotein (MOG) ellenes IgG-antitestek kimutatása lehetővé tette az anti-MOG antitest-asszociált betegség (anti-MOG antibody-associated disease, MOGAD) és az egyéb demyelinisatiós betegségek elkülönítését. A MOGAD, az aquaporin-4-asszociált neuromyelitis optica spektrum betegség (AQP4-NMOSD) és a sclerosis multiplex (SM) megkülönböztetését a betegségek különböző kórélettani háttere, klinikuma, terápiás és prognosztikus következményei egyaránt indokolják.

Kapcsolódó anyagok