Idegtudományok

Az endokannabinoid rendszer változása az öregedés során

2023. JANUÁR 23.

Szöveg nagyítása:

-
+

Bilkei-Gorzó András és munkatársai az International Journal of Molecular Sciences-ben megjelent tanulmányukban felvetik, hogy a kannabinoidrendszer terápiás aktiválása a középkorúaknál megelőzheti a kognitív öregedést.

Az idős egerek hippocampusában (Hip) jelentősen csökken az endokannabinoid (eCB-) jelátvitel; az 1-es típusú kannabinoidreceptor (CB1) genetikai törlése korai kognitív hanyatláshoz és életkorral összefüggő agyi szövettani változásokhoz vezet. Ezért feltételezhető, hogy a kognitív öregedést a CB1-en keresztül történő eCB-jelátvitel modulálja. 

A szerzők jelen tanulmányukban az eCB-rendszer öregedés során bekövetkező változásait elemezték különböző, egymást kiegészítő technikák segítségével, öt különböző korcsoportú egéragyban, a serdülőkortól az időskorig. Eredményeik azt mutatják, hogy az eCB-rendszer a középkorú egerekben érintett a legerősebben, agyirégió-specifikus módon. A szerzők következtetése az, hogy középkorú embereknél is lehet egy olyan ablakperiódus, amikor a kannabinoidrendszer terápiás aktiválása a legnagyobb hatékonysággal képes megelőzni a kognitív öregedést és az agy öregedésével együtt járó patológiákat.

Az eCB-rendszer számos élettani folyamatot – nocicepció, étvágy, hangulatszabályozás, kognitív funkciók, neurogenezis – befolyásoló neuromodulációs rendszer, amely az 1-es és 2-es típusú kannabinoidreceptorokat (CB1 és CB2), az eCB-ligandokat (anandamid/AEA és 2-arachidonoilglicerin/2-AG), valamint az ezek bioszintézisét és lebontását végző enzimeket (például a 2-AG-t szintetizáló enzim, a diacilglicerin-lipáz α/DAGLα) foglalja magába. Számos tanulmány utal arra, hogy a CB1-jelátvitel központi szerepet játszik az öregedési folyamatban. A CB1 genetikai deléciója például felgyorsítja a kognitív öregedést (a tanulás és a memória károsodásának korai megjelenését), amit neuronpusztulás és gyulladás kísér a Hipben. A természetes módon öregedő egerekben jelentősen csökken a CB1-jelátvitel, különösen a Hipben, amint azt a 2-AG- és a DAGLα-fehérjeszintek szembetűnő csökkenése mutatja. A CB1-jelátvitel fokozása az öregedő egerekben hosszan tartó, alacsony dózisú THC-kezeléssel (a tetrahidrokannabinol/THC egy kannabinoidféleség, a marihuána fő pszichoaktív hatóanyaga) teljesen visszaállítja a tanulási és memóriateljesítményt a serdülőkorú egerek szintjére.

Ezek a vizsgálatok arra utalnak, hogy a THC által indukált CB1-jelátvitel képes megváltoztatni a kognitív öregedés lefolyását. Érdekes módon a THC hatása egyértelműen korfüggő, mivel ugyanaz a THC-dózis serdülőkorú egereknél és serdülőkorú embereknél egyaránt káros hatást (kognitív diszfunkciót) eredményez. Továbbá a CB1 ismételt stimulálása nagyobb THC-dózisokkal fiatal egerekben receptordeszenzitizációhoz és tolerancia kialakulásához vezet, míg idős egerekben nem alakul ki ilyen hatás. 

Mivel az eddigi vizsgálatok csak az eCB-rendszer öregkorra már bekövetkezett változásait mutatták ki, azzal viszont nem foglalkoztak, hogy az eCB-rendszer hogyan változik az öregedési folyamat során, Bilkei-Gorzó Andrásnak és munkatársainak az volt a célja, hogy meghatározzák azt az időablakot, amelyben az eCB-rendszer a leginkább módosul az öregedési folyamat során. Öt különböző korcsoportot használtak (2, 6, 9, 12 és 18 hónapos egerek), a serdülőkortól az öregkorig. Az eCB-jelátvitel elemzéséhez négy olyan agyi régiót választottak (hypothalamus/Hip, caudatus putamen/CPu, medialis prefrontális kéreg a cingularis kéreggel együtt/mPFC+Cg), amelyekről ismert, hogy időskorban módosulnak.

Az öt életkorban és a négy agyi régióban elemezték az AEA-, a 2-AG- és a DAGLα-szinteket, immunfluoreszcenciával megmérték a CB1-denzitást, autoradiográfiás kötődési vizsgálattal meghatározták az abszolút CB1-számot, egy potens kannabinoidagonista alkalmazásával pedig kiszámolták a receptor ligandkötő képességét.

Az eCB rendszer öregedési folyamat során bekövetkező változásainak szisztematikus elemzése azt mutatta, hogy az életkor előrehaladtával mindkét fő eCB – a 2-AG és az AEA – szintje egyaránt agyirégió-specifikus módon változik. A 2-AG leginkább a Hipben és mérsékelten a CPu-ban csökkent, míg az AEA főként a CPu-ban, valamint az mPFC+Cg-ben. A 2-AG-szint változásával összhangban, szintetizáló enzimjének, a DAGLα-nak a szintje is csökkent a Hipben. Ezzel szemben a CB1 mennyisége és denzitása jelentősen megnőtt a Hipben, ami kompenzációs mechanizmust tükrözhet. A 2-AG-szint csökkenése magyarázza a középkorú egerekre jellemző romló érzelmi állapotot, fokozott szorongást, stresszt, félelemreakciókat, szociabilitási hiányosságokat és károsodott felderítési vágyat.

A tanulmány fő megállapítása, hogy az eCB-tónus nem lineárisan csökken az életkorral, a csökkenés leginkább a középkorúakat érinti, majd később az eCB-tónus enyhén megélénkül. A szerzők hipotézise szerint a középkor lehet az az időperiódus, amikor a kannabinoidrendszer terápiás aktiválása a legnagyobb hatékonysággal képes megelőzni a kognitív öregedést és az agy öregedésével együtt járó patológiákat.

Mindehhez a szerzők hozzáteszik: mivel a korábbi vizsgálatok szerint a testedzés az AEA és a 2-AG plazmaszintjét is növeli, a rendszeres mozgás késleltetheti az eCB-rendszer életközépi válságát.

 

Szemlézte:

Kazai Anita dr.

 

Eredeti közlemény:

Dynamic Changes in the Endocannabinoid System during the Aging Process: Focus on the Middle-Age Crisis Prakash NidadavoluAndras Bilkei-GorzoFelix EffahEste LeidmaaBritta SchürmannMoritz BergerLaura BindilaMatthias SchmidBeat Lutz, Andreas ZimmerAlexis Bailey Int J Mol Sci. 2022 Sep; 23(18): 10254. https://doi.org/10.3390/ijms231810254

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Idegtudományok

A drogok hatása az agyra

A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.

Idegtudományok

Kortikoszteroidkezelés neuritis vestibularisban

A vizsgálat eredménye szerint kevés bizonyíték szól a szteroidok használata mellett akut neuritis vestibularis esetén. A meglévő bizonyítékok alapján a klinikailag fontos kimenetelek és az objektív vestibularis funkciós kimenetelek között nincs szoros kapcsolat: a DHI-skálán mért rokkantságban egy hónap múlva nem volt szignifikáns különbség a placebo és a szteroid között, a kalorikus tesztek ugyanakkor jobb vestibularis funkciót mutattak ugyanebben az időpontban a szteroiddal kezelt betegek körében. Megjegyzendő, hogy a kalorikus teszt a lateralis (horizontális) félkörös ívjárat, így az ezt beidegző nervus vestibularis superior működéséről ad információkat, a neuritis vestibularisban ugyanakkor a nervus vestibularis inferior is érintett lehet, noha ennek izolált érintettsége csupán az esetek 2,3%-ában igazolható.

Idegtudományok

A stroke új kezelése

Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.

Idegtudományok

A szerotonin nem csak neurotranszmitter

A szerotonin nemcsak ingerületátvivőként működik, hanem a génexpresszió szabályozásában is részt vesz. E felfedezés következtében jobban megérthetjük a normál agyfejlődést, a pszichiátriai és neurodegeneratív betegségeket, és új terápiás módszereket fejleszthetünk ki.

Idegtudományok

Klinikai döntéshozatal MOG antitest-asszociált betegségben

A szenzitív és specifikus sejtalapú esszék kifejlesztésével a humán myelin-oligodendrocyta glikoprotein (MOG) ellenes IgG-antitestek kimutatása lehetővé tette az anti-MOG antitest-asszociált betegség (anti-MOG antibody-associated disease, MOGAD) és az egyéb demyelinisatiós betegségek elkülönítését. A MOGAD, az aquaporin-4-asszociált neuromyelitis optica spektrum betegség (AQP4-NMOSD) és a sclerosis multiplex (SM) megkülönböztetését a betegségek különböző kórélettani háttere, klinikuma, terápiás és prognosztikus következményei egyaránt indokolják.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

A középkorú agy

SZEMLE eLitMed

A középkor (az emberi élet ötödik és hatodik évtizede) biológiáját eddig kevésbé tanulmányozták az idős koréhoz képest, de napjainkban több tanulmány is arra hívja fel a figyelmet, hogy ekkor az agy öregedésében van egy átmenet, ami előre jelzi az időskorbeli kognitív egészséget, miközben még hatékonyak lehetnek különböző öregedéslassító beavatkozások.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: jó dolog idegenekkel együtt élni?!

LAPSZEMLE eLitMed

A boldogság receptje: napi néhány perc kertészkedés, közösségi lakóház, mediterrán diéta, rózsaszín zaj, méltóság az élet végén is. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: September Scaries

LAPSZEMLE eLitMed

Tüdőrák elleni vakcina klinikai vizsgálata, fogyókúrás szer az öregedés ellen, a közelgő szeptember okozta szorongások; magánegészségügybe menekülő magyarok. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.