Hírvilág

Vérhígítóval a tébécévírus ellen

LIPTÁK Judit

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Nem, nem a véralvadásgátlók eddig ismeretlen új hatásmechanizmusáról szeretnék hírt adni. A képtelen címmel az egészségügyi bulvárhírekben szereplő súlyos szakmai hibákra, tévedésekre, és sajnos már a köznyelvbe is bekerült torzító kifejezésekre szeretném felhívni a figyelmet. A véralvadást gátló gyógyszereket a laikus média és sajnos sokszor a betegtájékoztató kiadványok is „vérhígítónak” nevezik. Holott a véralvadásnak nem az az oka, hogy „sűrű” a beteg vére, az alvadásgátló, sem a heparin, sem az új, orális készítmények, nem teszik hígabbá a vért, azaz nem csökkentik a viszkozitását, nem csökkentik a szérumban található anyagok koncentrációját, hanem az alvadási kaszkádot állítják le valamelyik pontján. A vérszegény betegnek is kialakulhat thrombosisa, pedig az ő vére „híg”, ahogyan azt a hemoglobinkoncentráció is mutatja. Egyszerűbbnek tűnhet így elmagyarázni a betegnek a problémát, csak nem igaz, ezért nem fogja érteni, miért kell hígítani az ő vérét, ha minden laboratóriumi értéke egyébként normális. Nagyon gyakori, hogy a hír riasztóbbá tétele (és valószínűleg így az olvasottság remélt növelése) érdekében „új, halálos kórokozóról”, „gyilkos vírusról” olvashatunk, holott csak a szegény, jól ismert Escherichia coli állatok tápcsatornájában élő változatáról van szó. Ez okozta nyár elején Németországban a súlyos véres hasmenéssel járó és több halálos áldozatot követelő járványt, ezért kapta rövidítve az EHEC (Enterohaemorrhagic Escherichia coli) nevet. Az Escherichia coli mindannyiunk belében ott élő bélbaktérium, mégis több mint 300 000 (!) találatot ad ki a Google, ha az EHEC-vírusra keresünk. Súlyos torzítást jelentenek még a „megtalálták a magas vérnyomás génjét” című hírek. Az olvasó elolvassa, és nagyon örül, mert annyit tud, hogy a gén az valami örökletes dolog. Végiggondolja, hogy a szüleinek normális volt a vérnyomása, tehát ő biztos nem örökölhette azt a „mutáns” gént, és nem törődik az orvosa életmódi tanácsaival, hiszen ő „genetikailag védett”. Holott legfeljebb az áll az ilyen hírek hátterében, hogy hosszadalmas géntérképezéssel találtak olyan polimorfizmust, ami kicsivel gyakrabban fordul elő a magas vérnyomásos betegek genetikai állományában. Tehát legfeljebb hajlamosíthat a hypertoniára, de semmiképpen nem egyedüli, minden beteg esetében jelen lévő, és főleg nem valódi okról van ilyenkor szó. Az orvos feladata a gyógyítás, a megelőzés és az egészségnevelés. Ez utóbbi része lenne, hogy szakmailag helyes információkkal lássuk el a betegeket, segítsük a helyes tájékozódásukat az egészséggel kapcsolatos információáradatban, hogy ki tudják választani a hiteles és számukra fontos ismereteket, amelyek végső soron az együttműködésüket, tehát a gyógyulásukat, illetve egészségi állapotuk megőrzését segíti. dr. Lipták Judit

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Nihil faciendum?

KAPÓCS Gábor

A közelmúltban elképesztő képek jelentek meg a hazai sajtóban egy határszéli szociális otthon ágyipoloska-fertőzöttségét bemutatva. A tudósítások egyöntetűen arról szóltak, hogy az elmúlt időszakban az ágyipoloskák az otthon különböző épületeiben, lakószobáiban általánosan elterjedtek, így a bemutatott jelenség valójában több száz ott élő (és dolgozó) ember életét keseríti meg, és már huzamosabb ideje. Nem csupán megkeseríti mindennapjaikat, hanem egészségüket is veszélyezteti. Mert az ágyi poloska (Cimex lectularius) a vérszívó poloskák családjába tartozva elsősorban emberek vérével táplálkozik, így súlyos betegségek terjesztője is lehet.

PharmaPraxis

A pszichedelikumok újranyitják a kritikus tanulási periódusokat

Megtalálták a különféle pszichedelikumok terápiás hatása mögött álló mechanizmust, ami nemcsak a neuropszichiátriai kórképek, köztük az autizmus és a stroke, de a süketség és a vakság jobb kezelését is ígéri.

Gondolat

A filmek gyógyító ereje

Az ember számára olykor fontosabb, hogy meg tudja élni érzelmeit, mint hogy azonnal csökkentse, vagy elviselhetőbbé tegye azokat. Ebben a folyamatban sok esetben egy film is segíthet. Kapitány-Fövény Máté pszichiáter, az „Ember a filmben” videók alkotója a filmek pszichológiájáról mesélt.

Egészségpolitika

A béremelés későn jött, és reálértéken nem hozott többletet

Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke szerint a most megvalósult béremelés túl későn történt, éves kihatása kevés, az idei év így reálkereset-csökkenést hozott a szakdolgozóknak. Interjúnkban beszélt a bérfeszültségekről, víziókról, a következő két év várakozásairól is.

Egészségpolitika

A politika érdemben nem foglalkozik az egészségüggyel, helyi szinten ugyanakkor nagyon is

KUN J Viktória

Hogyan lehet szétverni egy régió egészségügyi „fellegvárait” néhány év alatt? – interjú prof. dr. Barkai Lászlóval.