Hírvilág

Szezonális szklerózis multiplex

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

A szklerózis multiplex egy új kutatás szerint a tavaszi és a nyári hónapokban aktívabb lehet. A bostoni Brigham and Womens Kórház kutatói a szklerózis multiplexszel összefüggő agyi elváltozásokat vizsgáló MR-vizsgálattal kimutatták, hogy két-háromszor nagyobb gyakorisággal jelennek meg új léziók tavasszal és nyáron, mint az év hidegebb időszakaiban. A Neurology augusztus 31-i számában közölt tanulmányban az olvasható, hogy a betegség aktivitása az új T2 léziók megjelenése alapján tavasszal és nyáron jelentős mértékben megnövekedett. Az Egyesült Államokban az országos szklerózis multiplex társaság adatai szerint körülbelül 400 ezer beteg él, világszerte mintegy 2,1 millió embert érint a rendellenesség. A szklerózis multiplex kórokát nem ismerjük pontosan, de vélhetően autoimmun betegségről van szó, melynek kialakulásában a genetika és a környezeti hatások együttesen szerepet játszanak. Az 1991-től 1993-ig tartó tanulmányban 44 szklerózis multiplexben szenvedő embert vizsgáltak, akikről összesen 939 agyi szkent készítettek. A kutatók ezen kívül a napi átlaghőmérsékletről, a napsugárzásról és a csapadékról is részletes adatokat gyűjtöttek a bostoni körzetben. A vizsgálat azt mutatta, hogy márciustól augusztusig két-háromszor nagyobb gyakorisággal jelentkeztek új léziók az őszi és a téli időszakhoz viszonyítva. Az is kiderült, hogy a magasabb hőmérséklet és napsugárzás a betegség fokozott aktivitásával áll összefüggésben. "A szklerózis multiplexszel kapcsolatban már évtizedek óta utalnak a környezet hatására, különösen a betegség kialakulását illetően. Íme egy újabb bizonyíték" – mondta a tanulmány mellett megjelenő szerkesztőségi kommentár szerzője, dr. Anne Cross, a Washington Orvostudományi Egyetem neurológus professzora. Nicholas LaRocca, az országos szklerózis multiplex társaság elnökhelyettese szerint a nagy kérdés az, hogy ha ezek az új léziók valóban tavasszal és nyáron jelennek meg, mi áll e mögött. Például,mivel a hő befolyásolja a betegség tüneteit, elképzelhető, hogy a nyári hőmérsékletek hatást gyakorolnak a betegség aktivitására. LaRocca szerint az, hogy az új léziók tavasszal és nyáron jelennek meg, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy az okozó tényező abban az időszakban működik. Elképzelhető, hogy valami ezen évszakok előtt történik, aminek ilyen hosszú időre van szüksége a megjelenéshez. Ősszel és télen kevesebb az ultraibolya sugárzás, tehát kevesebb D-vitamin áll rendelkezésre. Ősszel és télen a vírusfertőzések is gyakoribbak. Esetleg étrendi tényezők is szerepet játszhatnak. Az emberek más-más élelmiszereket fogyasztanak a különböző évszakokban. Cross szerint a szklerózis multiplexben szenvedő betegeknek mindenesetre érdemes egész évben gondoskodniuk a megfelelő D-vitamin szintről, és évente egyszer javasolt beadatniuk az influenza elleni védőoltást.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Autológ haematopoeticus őssejt-transzplantáció NMOSD-ben

A neuromyelitis optica spektrumbetegség (NMOSD) a központi idegrendszert érintő autoimmun betegség. Az NMOSD-t visszatérő opticus neuritisek, hosszú gerincvelői szakaszt érintő transzverz myelitis (LETM), agytörzsi és diencephalont érintő eltérések, kontrollálhatatlan hányás és csuklás, valamint narcolepsia jellemzik.

Klinikum

Az Anton-szindróma

Az anosognosia egy olyan neurológiai tünet, melyben az érintett beteg nincs tudatában a saját neurológiai vagy pszichiátriai problémáinak. Az anosognosia egyaránt érintheti a nyelvi funkciókat, az ítélőképességet, az érzelmeket, az emlékezőképességet, az egzekutív és a motoros funkciókat is.

Idegtudományok

Neurológiai és pszichiátriai betegségek kezelése ketogén diétával

SZEMLE eLitMed

A 21. század kezdete óta exponenciálisan nő a ketogén diétával foglalkozó publikációk száma. A ketózis neurológiai betegségeket javító hatása már randomizált vizsgálatokban is bizonyítást nyert.

Ember és környezet

Ózonréteg, UV, bőrproblémák és D-vitamin

Ezzel a kérdéssel foglalkozik egy, a közelmúltban a Frontiers in Oncology szakfolyóiratban Ozone Layer Depletion and Emerging Public Health Concerns – An Update on Epidemiological Perspective of the Ambivalent Effects of Ultraviolet Radiation Exposure címmel megjelent tanulmány.

Idegtudományok

A klímakatasztrófa hatása az idegrendszeri betegségekre – amikor már „az agy is leolvad”

SZEMLE eLitMed

A melegedés nemcsak a sarki jeget olvasztja fel, de az emberi agyat is, mondja a nevét kereső új tudományág, a klimatológiai neuroepidemiológia. Vagy neuroklimatológia?