Hírvilág

Széchenyi-díj - Kosztolányi György genetikus

2013. MÁRCIUS 16.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az MTA rendes tagja, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) tanára a gyermekgyógyászat genetikai kérdései, a genetikailag sérült csecsemők, kisgyermekek kórfelismerése és gyógyítása terén végzett több évtizedes, nemzetközileg is számon tartott tudományos, kutatói és oktatói munkássága, szakmai közéleti tevékenysége elismerésként vehette át a kitüntetést pénteken Budapesten. A professzor azt mondta: abban, hogy orvosként a genetikával kezdett foglalkozni, nagy szerepe volt mesterének, Méhes Károlynak, illetve annak is, hogy hamar rájött, ez a filozofikus gondolkodást is igénylő tudományág áll hozzá a legközelebb. Megjegyezte, hogy eredményei közül a PTE Orvosi Genetikai és Gyermek-fejlődéstani Intézetének létrehozására a legbüszkébb, ahol azt a szemléletet követik, hogy a genetika megértéséhez nem elég az örökítő anyag részleteinek feltárása. "Az egyre korszerűbb biotechnológiai módszerekkel nyert adatok csak az ember testi, szellemi tulajdonságira, ezek fejlődésének sajátságaira vetítve értelmezhetők" - jelentette ki. Kosztolányi György a genetika legizgalmasabb kérdésének nevezte annak elemzését, hogy az egyre finomabb módszerekkel megállapított, az úgynevezett normálistól való eltérések ok-okozati összefüggésben vannak-e az adott rendellenességgel. "Ha ezt nem vizsgáljuk kritikusan, nagy hibákat követhetünk el, hiszen mindenkiben találhatunk örökletes vagy szerzett hibát, csak az a kérdés, hogy abból lesz-e baj vagy sem" - mondta. Az akadémikus felelősségteljes, etikai és filozófiai gondolkodást egyaránt igénylő feladatnak nevezte a genetikai tanácsadást. Arra hívta fel a figyelmet, hogy az egyén ilyen jellegű, esetenként későbbi betegségére utaló speciális adatainak közlése rendkívüli körültekintést igényel. "Egy egészséges embernek azt mondani, hogy 5-10 év múlva súlyos beteg lehet, egészen más, mint egy baleset sérültjét kórházba szállítani és megoperálni" - hangsúlyozta. Kosztolányi György hozzátette: a genetikai betegségek csak egy részénél követheti a diagnózist terápia. Ha valakinél felmerül egy gyógyíthatatlan genetikai betegség lehetősége, nem feltétlenül kell tudnia, hogy a jövőben valóban beteg lesz-e vagy sem. "Itt az egyén döntése, autonómiája elsődleges szempont" - jelentette ki. A professzor jövőbeni terveivel kapcsolatban arról szólt, hogy koránál fogva már sokkal inkább elméleti kérdésekkel, eddigi észleléseinek, eredményeinek összegzésével foglalkozik. Érdekli, hogy az idő függvényében hogyan változik az ember génaktivitása, mert ebben még hiányosak az ismeretek. Példaként hozta fel, hogy egy környezeti ártalom nem ugyanúgy hat egy gyermek, mintegy egy idős ember génállományára, és valaki vizsgálati eredménye felnőtt korára megváltozhat. MTI 2013. március 15., péntek

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

A betegek élete múlik sok esetben a „kallódáson”

KUN J Viktória

Aki nem sodródik egy ellátásban, hanem önrendelkezési jogának megfelelően tényleges döntéseket képes hozni, ott a kezelés hatékonysága is jobb.

Hírvilág

Karikó Katalin és a végjátékot megváltoztató mRNS-oltás

A Nobel Alapítvány bejelentette, hogy ez évben Karikó Katalinnak és Drew Weissmannek ítéli az idei orvosi és fiziológiai Nobel-díjat, a Covid-oltásokat megalapozó módosított mRNS-technológia kifejlesztéséért.

Hírvilág

„Y” – egy betű, ami emberi sorsokat borított meg pár nap leforgása alatt

KUN J Viktória

Talán az olimpiák történetének legsúlyosabb és legméltatlanabb botrányát eredményezte két bokszoló ügye. A küzdőtéren a sportolók helyett az orvostudomány, a különböző kultúrák, a sportetika és leginkább a politika összecsapása zajlik. Megkérdeztük dr. Melegh Béla genetikus professzort és dr. Sándor Judit bioetikust, mit gondolnak ők a rendkívüli helyzetről, illetve az egész probléma tudományos hátteréről.

Hírvilág

„Prof. Dr. Romics László Akadémikus Emlékére”

A „Prof. Dr. Romics László Akadémikus Emlékére” alapítványt ifj. dr. Romics László, az alapítvány névadójának fia alapította 2015-ben. Szándéka, hogy ápolja Romics professzor emlékét úgy, hogy a Magyarországon dolgozó, magyar állampolgárságú, 40 éven aluli orvosokat és kutatókat támogatja. A pályázat célja a klinikai gyógyítás, vagy orvosi tudományos kutatás területén dolgozók kiemelkedő tudományos tevékenységének elismerése.

Hírvilág

Várják a jelöléseket és a szavazatokat az Év Gyógyszerésze és Kedvenc Patikám díjakra

Budapest, 2024. március 7. – A Magángyógyszerészek Országos Szövetsége, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság közreműködésével, 2011 óta minden évben meghirdeti e gyógyszerészeknek és patikáknak szóló díjakat. Mindenki jelölhet és szavazhat a szerinte legjobbnak tartottakra a www.evgyogyszeresze.hu oldalon.