Hírvilág

Robotikai áttörés: előállították a mesterséges bőrt

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

A biotechnológia szakértői érintésre érzékeny elektronikus bőrt állítottak elő, amivel jelentős előrelépést tettek a robotikában és a művégtaggyártásban. A laboratóriumban tesztelt anyag szinte ugyanazokra a nyomásokra reagál ugyanolyan sebességgel, mint az emberi bőr – számoltak be a kutatók a brit Nature Materials folyóiratban. Bár még vannak nehézségek, a felfedezésnek köszönhetően hamarosan fejlettebb, érintésérzékeny modellekkel válthatjuk fel a mai esetlen robotokat és mesterséges végtagokat. „Az emberek általában képesek úgy fogni egy törékeny tojást, hogy ne törjék el” – mondta a kutatást vezető Ali Javey, a Kaliforniai Egyetem számítástechnika professzora. „Ha például valaha olyan robotot szeretnénk készíteni, amely leszedi az asztalt, biztosra kell mennünk, hogy közben nem töri össze a borospoharakat.” A Javey kutatócsoportja által kifejlesztett „e-bőr” germániumból és szilikonból készült nanovezetékek mátrixából áll, amelyet ragacsos poliimid filmmé sodornak össze. A szakemberek ezután nano-méretű tranzisztorokat helyeztek a tetejére, amit rugalmas, nyomásérzékeny gumival fedtek. A 49 négyzetcentiméteres prototípus 0 – 15 kPa nyomás érzékelésére képes, ami olyan hétköznapi tevékenységekkel járó nyomásnak felel meg, mint a számítógépen való gépelés, vagy valamilyen tárgy fogása. A kaliforniai Stanford Egyetem kutatói Zhenan Bao vezetésével más megközelítést alkalmaztak. Ők olyan gumifilmet használtak, melynek vastagsága nyomás hatására megváltozik, és a változást az anyagba ültetett kondenzátorok mérik. Ez az anyag azonban nem nyúlik. „Az anyag reakcióideje az emberi bőréhez hasonló, nagyon, nagyon gyors, a másodperc ezred része” – nyilatkozta Bao. „Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy azonnal érezhetjük a nyomást.” John Boland, a dublini Trinity College nanotudósa szerint az eredmények óriási áttörést jelentenek a mesterséges intelligencia területén. A szakértő különösen az előállításhoz szükséges költségkímélő alkatrészeket dicsérte. Az emberi érzékelést utánzó elektronikus eszközök kutatásában napjainkban kiváló helyettesítők állnak rendelkezésre a látás és a hallás terén, a szaglásban és az ízérzékelésben azonban nem ilyen jó a helyzet. A szakértők azt is elismerik, hogy a legnagyobb lemaradások a tapintás elektronikus helyettesítésében vannak. Egy kisgyerek még a legegyszerűbb hétköznapi tevékenységekben, például a fogmosásban, újságlapozásban vagy öltözködésben is legyőzné a legmodernebb robotokat. Az új találmánynak egyelőre vannak hiányosságai, mert az elektronikus bőr csak állandó nyomásra képes reagálni, míg az emberi bőr összetettebb érzékelésre is képes. A kutatók azt remélik, hogy a jövőben olyan mesterséges bőrt gyárthatnak, amelybe olyan érzékelőket ültetnek, melyek vegyi anyagokra, biológiai anyagokra, hőmérsékletre, nedvességre, radioaktivitásra és szennyező anyagokra is reagálnak, és az emberi idegrendszerhez csatlakoztatva majdnem ugyanolyan teljesítményre képes, mint az emberi bőr. Forrás: Medipress

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

A politika érdemben nem foglalkozik az egészségüggyel, helyi szinten ugyanakkor nagyon is

KUN J Viktória

Hogyan lehet szétverni egy régió egészségügyi „fellegvárait” néhány év alatt? – interjú prof. dr. Barkai Lászlóval.

Hírvilág

Mesterséges Intelligencia az orvoslásban - beszámoló a gazdag 2023 őszi konferencia kínálatról, a Neumann társaság konferenciáitól az MTA rendezvényekig.

Az elmúlt hónapokban sokat és sokszor hallunk a mesterséges intelligenciáról a LAM Mesterséges intelligencia rovatában is. A terület fontosságát mutatja, hogy a közelmúltban több konferencia is foglalkozott a területtel. Ezekből ad áttekintést dr. Balkányi László, a LAM „Mesterséges intelligencia az orvoslásban” rovat vezetője.

Hírvilág

Mit súg a bőrünk?

Világszinten minden 10. ember cukorbeteg, amely összesen 578 millió diabetesest jelent. Egy 2021-es tanulmány szerint Amerikában a cukorbetegek nagyjából 25%-a nem tudja magáról, hogy diabeteses. A cukorbetegek közel egyharmadánál alakulnak ki bőrproblémák, melyek segíthetik a betegség felismerését is.

Klinikum

Új népbetegség (?) - az atópiás dermatitisz

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

Magyarországon minden ötödik gyermeket és egyre több felnőttet érinthet a száraz bőrt és kínzó viszketést okozó bőrgyulladás, az atópiás dermatitisz.

Hírvilág

Mesterséges intelligenciával a rák ellen

LAPSZEMLE eLitMed

Széles körben és nagy pontossággal alkalmazható a rák diagnosztizálására és értékelésére egy újonnan kifejlesztett mesterséges intelligencia modell – számolt be egy harvardi kutatásról az euronews.