Ráerősíthet az agy a placebora
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
A legegyszerűbb úgy erősíteni a placebo hatását, ha azt mondjuk a hatóanyag nélküli "szert" szedőnek, hogy jó esélye van arra, ő az igazi tablettát kapta.
A kanadai Pacific Parkinson-kór Kutatóközpont munkatársa, A. Jon Stoessl és kollégái legfrissebb vizsgálataik során fedezték fel: az agy jutalomközpontja komolyan erősíteni képes a placebo-hatást.
A vizsgálatok során Parkinson-kóros személyeket vizsgáltak, akiknek azt mondták, hogy 75%-os eséllyel nem hatóanyag nélküli pirulát kapnak a kísérlet alatt, hanem valódi gyógyszert. Ebben az esetben a résztvevők agyában jelentősen megnövekedett a dopamin (az agy jutalmazó rendszerének egyik kulcsfontosságú vegyülete) kiválasztásának mértéke.
Érdekes módon azonban ugyanezt nem lehetett tapasztalni akkor, amikor a résztvevők azt az információt kapták, hogy 25, 50 vagy 100% az esélye annak, hogy valódi gyógyszert kapnak a kérdéses időszakban.
Az eredmények azt mutatják, hogy a lehetséges kilátások közvetlenül befolyásolják az agy jutalmazó rendszerét, amely így a fokozottabb működése révén erősíti a placebo-hatást.
Forrás: Medipress
Kapcsolódó anyagok:
Felmérés a placebo alkalmazásáról - eLitMed.hu
Placebotanulságok - LAM
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
Gyulladásos bélbetegség esetén több mint duplájára nő a demencia kockázata; IBD-ben szenvedőknél 7 évvel korábban kezdődik az elbutulás.
Agykutatás
Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.
Agykutatás
A felnőtt korban született neuronok jóval a neurogenezis hanyatlása után is hozzájárulnak az agy flexibilitásához, állapította meg a Journal of Neuroscience tanulmánya.
Hírvilág
Népszerű elképzelés, hogy a kényszerbetegségre jellemző cselekvéseket, mint például az állandó kézmosást zavaró obszesszív félelmekre adott reakcióként végzik a betegek. Ezt azonban megkérdőjelezik az új kutatási eredmények.
Direkt kapcsolat van az antibiotikum-expozíció és az akut pszichózis között, állapította meg a Brain, Behavior, & Immunity – Health című szaklap tanulmánya. Az egyesült államokbeli kutatók cikke az első olyan tanulmány, ami az egyes antibiotikumok pszichiátriai mellékhatásainak (insomnia, hallucináció, delúzió, delírium, katatónia, paranoia, érzelmi elszíntelenedés, pszichózis) gyakoriságát értékeli.
1.
2.
3.
4.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás