Hírvilág

Okosak a távol-keleti diákok

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


A felmérés élén ugyan Dél-Korea és Finnország végzett, de ha Sanghajt Kínától különválasztva nézzük, akkor mindhárom területen – matematikai és természettudományos műveltség, valamint szövegértés – ők teljesítettek a legjobban. A többi ázsiai ország szintén jó eredményeket ért el, amit a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) oktatási szakértője, Eric Charbonnier azzal magyaráz, hogy abban a térségben az oktatáspolitika egyaránt nagy hangsúlyt fektet az egyenlőségre és a minőségre. Sanghajban például, ami egy húszmilliós nagyváros, úgy küzdenek a szociális egyenlőtlenség ellen, hogy a legnehezebb helyzetben levő iskolákba küldik a legtapasztaltabb tanárokat. Dél-Korea mellett Hong Kong, Szingapúr, Tajvan és Japán is szép eredményeket ért el. Finnország továbbra is a legjobb eredményt érte el Európában, de még további hét európai ország is - Belgium, Észtország, Izland, Hollandia, Norvégia, Lengyelország és Svájc - az OECD átlag fölött végzett. Az Egyesült Államok, Svédország, Németország, Franciaország, Írország, Dánia, Britannia, Magyarország és Portugália átlagos eredményeket nyújtottak, a svéd és ír diákok azonban a három évvel ezelőtti eredményüknél rosszabbat produkáltak. „A javuló oktatási eredmények jó mutatói egy ország jövőbeni gazdasági fejlődésének” – nyilatkozta Angel Gurria, az OECD főtitkára. „Bár a nemzeti bevétel és az oktatási eredmények között felfedezhető összefüggés, a PISA felmérésből az derül ki, hogy két ugyanolyan gazdasági helyzetű ország egészen eltérő eredményeket tud mutatni. Vagyis az a korábbi elképzelés, miszerint a világ gazdag és jól képzett, illetve szegény és rosszul képzett országokból áll, már túlhaladott.” Forrás: Medipress Kapcsolódó anyagok: Az emberi agy és intelligencia evolúciója

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Mészáros Lőrinc bankja dobhat mentőövet a kórházi adósságba fúló beszállítóknak

KUN J Viktória

Enélkül a hazai orvostechnikai eszközbeszállítók akár negyven százaléka is csődbe mehet már idén.

Gondolat

Imagináció és kínai orvoslás

Hamvas Szilárd pszichiáter, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika Affektív Pszichiátriai Osztályának (B1) vezetője szabadidejében fest, szobrászkodik, már több kiállításon részt vett, miközben betegeit katatím imaginatív pszichoterápiával is kezeli. A pszichiáter szerint sok pszichiáter érdeklődik a művészetek iránt, akár alkotói, akár befogadói oldalról, és sokan kutatják a művek esetleges pszichopatológiai jelentéstartalmát is. Hamvas Szilárd emellett jártas a keleti orvoslásban is, bár úgy véli, hogy e módszerek hátterében ott működik a placeboeffektus.

Helyünk a világban

Egy közepes városnyi ember halálát lehetett volna megakadályozni

STATISZTIKA eLitMed

Az EUROSTAT április végén közzétett legfrissebb adatai szerint Magyarországon 2021-ben valamivel több mint 60 ezer ember halála lett volna elkerülhető megfelelő gyógykezeléssel vagy prevencióval. Ez Tatabánya lakosságszáma.

Egészségpolitika

Életek múlnak azon, hol élsz

INVESTIGATE EUROPE eLitMed

Az Investigate Europe tényfeltáró cikkéből kiderül, számos uniós országban nem lehet közvetlenül hozzáférni létfontosságú terápiához. Magyarországon 32 gyógyszerből 25 nem elérhető a betegeknek.

Gondolat

Van traktora? Szokott aggódni? – Boldogságmérés Bhutánban

FILMKRITIKA eLitMed

Zurbó Dorottya és Arun Bhattarai második közös dokumentumfilmje a bhutáni bruttó nemzetiboldogság-mutató mögött rejlő emberi sorsokat mutatja be két lelkes, feladatukat lelkiismeretesen végző kérdezőbiztos munkáján keresztül.