Hírvilág

Obesitas és demencia

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Kaliforniai és svéd kutatók vizsgálták az obesitas és a középkorúaknál fellépő demencia összefüggését. 6583 beteg sagittalis abdominalis átmérőjét (SAD) vizsgálták 1964 és 1973 között Kaliforniában. Átlagban 36 év múlva (1994. január és 2006. június között) ugyanezen betegeket demencia szempontjából vizsgálták meg, és 1049 (15.9%) pozitív diagnózist állítottak fel. Azt találták, hogy a SAD felső negyedébe tartozókat összehasonlítva az alsó negyed értékeket mutató csoporttal a demencia rizikója csaknem háromszoros volt, és ezt csak kevéssé befolyásolta, ha a BMI indexet is figyelembe vették. Azoknak, akiknél a SAD nagy (>25 cm) és a BMI normális volt, valamivel, de nem szignifikánsan magasabb volt a demencia rizikója, mint abban a csoportban, akiknél a SAD is (<25 cm) és a BMI is normális volt. Ugyanakkor azok között, akiknek mind a SAD, mind a BMI magas (30 felett) volt, szignifikánsan magas volt a demencia rizikója (3.60) is. Összegező megállapításuk szerint a centrális obesitas – függetlenül a diabétesztől, vagy cardialis comorbiditástól – fokozott demencia rizikót jelent középkorúaknál. A felnőttek 50% szenved centrális obesitasban, ezért ennek összefüggése a demenciával további vizsgálatokat tesz szükségessé. Forrás: Neurology September 30 2008;71:1057-1064 Szemlézte: Házijogorvos , dr. Szatmári Marianna

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

A középkorú agy

SZEMLE eLitMed

A középkor (az emberi élet ötödik és hatodik évtizede) biológiáját eddig kevésbé tanulmányozták az idős koréhoz képest, de napjainkban több tanulmány is arra hívja fel a figyelmet, hogy ekkor az agy öregedésében van egy átmenet, ami előre jelzi az időskorbeli kognitív egészséget, miközben még hatékonyak lehetnek különböző öregedéslassító beavatkozások.

Hírvilág

Richter Anna Díj - Fiatalok a mentális és fizikai jólétért

A Richter Anna Díj közönségszavazásán több mint tízezer szavazó vett részt. A Richter összesen 24 millió forinttal támogatja a nyertes csapatokat innovatív projektek megvalósításában.

Idegtudományok

A klímakatasztrófa hatása az idegrendszeri betegségekre – amikor már „az agy is leolvad”

SZEMLE eLitMed

A melegedés nemcsak a sarki jeget olvasztja fel, de az emberi agyat is, mondja a nevét kereső új tudományág, a klimatológiai neuroepidemiológia. Vagy neuroklimatológia?

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: úttörő demencia-program Szentendrén

LAPSZEMLE eLitMed

Pszichiátriai betegek családi ápolása Geelben, megállíthatatlanul zsugorodó agy, mintavétel lábtörlőkről, szódásszifon és Sokol rádió a demencia ellen. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Orvoslás és társadalom

Szakértők a demenciáról: Ez az egyik legszomorúbb betegség

LAPSZEMLE eLitMed

A Qubit többek között az eLitMed és a LAM főszerkesztőjét, Kapócs Gábort kérdezte arról, mivel jár ma a demencia, hogyan érinti a betegeket és a hozzátartozóikat. (VIDEÓ)