Lassítható az emlőrák növekedése egy forradalmi terápia segítségével
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
Új terápiás eljárást fejlesztettek olyan tumorok ellen, ahol a betegekben kimutatható a BRCA1, illetve a BRCA2 génmutáció: a daganat növekedése 85 százalékkal lassult – olvasható a Lancet július 6-i számában.
Dr. Susan M. Domchek és a Pennsylvaniai Egyetem munkatársai nem a tumorban zajló szabályozási rendellenességre koncentráltak, hanem azt vizsgálták, hogy a betegekben megtalálható-e a BRCA1, vagy a BRCA2 öröklött mutációja - ezáltal kiaknázva a daganat gyengeségét. Ez a stratégia kevesebb mellékhatással jár.
Az olaparibnak elnevezett szer a poli(ADP-ribóz) polimeráz enzimet (PARP) gátolja. A PARP, hasonlóan a BRCA-hoz, a DNS javításában vesz részt. A PARP gátlása - nem működő BRCA mellett - a hibajavítás elmaradásához, a sejt halálához vezet.
Mivel az egészséges sejtek minden génből két kópiát tartalmaznak, a mutáns BRCA fennállása esetén a másik gén ellátja a funkciót, ezért a sejtek kevéssé érzékenyek a PARP-gátlással szemben - emiatt kevesebb mellékhatás lép fel.
A nemzetközi vizsgálat 54 nőbetegre terjedt ki, akiket két csoportra osztottak. Az első csoport naponta kétszer 400 mg olaparib tablettát kapott, a másik 100 mg-ot. A magasabb dózis nagyobb daganatellenes hatást váltott ki, egy betegnél teljesen eltűnt a tumor, míg tíznél (37%) csökkent, tizenkét betegnél (44%) nem változott a daganattömeg. Alacsonyabb kezelési dózis mellett hat beteg (22%) mutatott jelentős daganatcsökkenést, míg a folyamat tizenkét esetben (44%) stabilnak bizonyult.
Domchek a biztató eredmények ellenére további klinikai vizsgálatok elvégzését tartja szükségesnek ahhoz, hogy az olaparibot, vagy más PARP-gátlókat bevezethessenek az orvosi gyakorlatba. Az újfajta kezelési stratégia új utakat nyithat meg az onkológia területén.
Forrás: Medipress
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
COVID-19
A Covid-19-ről szóló beszámolók a betegség súlyosságától függően, tünetileg leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor a szerzők tudomása szerint eddig csak egy tanulmány foglalkozott Covid-19 fertőzötteknél a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokkal, és 34%-os prevalenciát állapítottak meg a kórházban kezeltek körében. Viszont a tanulmány nem közölt adatot a megváltozott érzékelés idejéről és a többi tünethez való viszonyáról.
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Gondolat
Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.
A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.
A szerzők szerkesztőségi levél formájában hívják fel a figyelmet arra, hogy a 2019 decembere óta világjárvánnyá lett coronavírus betegség 2019 (COVID-19) okozója, az új coronavirus (SARS-CoV-2) az ismert légzőszervi panaszok mellett gasztrointesztinális tüneteket is okozhat. Enyhe tünetekről van szó: émelygés, hányinger, nem súlyos hasmenés, melyeknek összefüggését a járvánnyal gyakran nem ismerik fel, jóllehet egyértelműen kimutatható a SARS-CoV-jelenléte a tápcsatornából vett biopsziás anyagban éppúgy, mint a székletben. Az emésztőszervi tünetek megelőzhetik a légúti tüneteket. A kezdeti tünetek felismerése nagy jelentőségű, mert lehetővé teszi a fertőzés korai diagnózisát és a beteg izolálását, még a léguti tünetek megjelenése előtt. Jelenleg nem tisztázott fontos szempont a fertőzőképesség megállapítása a gasztrointesztinális COVID-19 eseteiben.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás