Hírvilág

Kísérleti vakcina HPV-fertőzésben

2012. OKTÓBER 11.

Szöveg nagyítása:

-
+

A humán papilloma (HPV) vírussal krónikusan fertőzött nőknél segíthet megelőzni a méhnyakrák kifejlődését egy új vakcina, amelynek első klinikai próbái sikeresek voltak. A Science Translational Medicine című szakfolyóiratban közzétett tanulmány a 18 nő bevonásával lefolytatott kisméretű klinikai próba eredményéről számol be. A kísérleti vakcinát - amely nem azonos a HPV-fertőzést megelőző védőoltással - olyan nőknek adták be, akik már fertőződtek a vírussal, és egy rákmegelőző állapot jelent meg méhnyakukon. Az eredmények azt mutatták, hogy a vakcinálás következtében eltűnhet a HPV-vírus a korábban fertőzött nők testéből, és a rákmegelőző állapotba került sejtek nem válnak rákossá. A HPV-fertőzések jelentős része magától eltűnik, mert az immunrendszer eltávolítja, egyes esetekben azonban krónikusan fennmarad a fertőzés, és rákmegelőző elváltozás (lézió) alakul ki. Az ilyen állapot folyamatos kontrollt igényel, illetve dönthet az orvos a lézió eltávolítása mellett is. A tesztekben alkalmazott VGX-3100 vakcina a génterápiához hasonlóan működik: DNS-darabokat tartalmaz, amelyek a sejtbe jutva arra késztetik, hogy bizonyos fehérjéket kezdjen gyártani. Ezek a fehérjék azután megtanítják a szervezet immunrendszerét arra, hogy felismerjék és megtámadják a legtöbb méhnyakrákot okozó HPV-törzsekkel, a HPV16-tal és a HPV18-cal fertőzött sejteket - idézte Niranjan Sardesai kutatásvezetőt, a vakcinát készítő Inovio gyógyszercég munkatársát a LiveScience című ismeretterjesztő portál. (https://news.yahoo.com/vaccine-could-help-women-already-hpv-225106901.html) MTI 2012. október 11., csütörtök

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Karikó Katalin és a végjátékot megváltoztató mRNS-oltás

A Nobel Alapítvány bejelentette, hogy ez évben Karikó Katalinnak és Drew Weissmannek ítéli az idei orvosi és fiziológiai Nobel-díjat, a Covid-oltásokat megalapozó módosított mRNS-technológia kifejlesztéséért.

Gondolat

A tumor mint az alkotás forrása – Interjú Kiss Richárd projektvezetővel

KOVÁCS Sándor

C80 – A rák esztétikája? címmel kiállítás nyílt a SOTE Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetében. A kiállításon a daganatos megbetegedések által inspirált képzőművészeti alkotásokat tekinthetnek meg a látogatók május 31-ig.

Járványügy

Mit tanított nekünk a COVID 19?

A tudomány megreformálására szólít fel a Covid-19-pandémia kezelésének abszurd vonásait összefoglalva a Journal of Evaluation in Clinical Practice cikke. Kemény kijelentéssel kezdik „Mit tanított nekünk valójában a Covid-19 a tudományról, a bizonyítékokról és a társadalomról?”

Klinikum

Növeli-e a túlélést a klinikai vizsgálati részvétel?

SZEMLE eLitMed

És milyen haszna van a kísérleti rákgyógyszereknek a betegek számára? A Science cikke bemutatja két tanulmány igencsak meglepő eredményeit.

Járványügy

Megfigyelt/várt-arány és negatív szövődmények Covid után

SZEMLE eLitMed

Két nagy vizsgálat eredménye látott napvilágot az elmúlt hetekben a Covid-ellenes oltások kívánatos és nemkívánatos mellékhatásaival kapcsolatban. A Vaccine tanulmánya 99 millió beoltott személy, míg a Heart cikke 10 millió beoltott és ugyanannyi nem beoltott, megbetegedett személy adatain alapul.