Hírvilág

Hatástalan az antibiotikum a váladékos köhögésre

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


Alig vagy egyáltalán nem hatásos az antibiotikumos kezelés az akut váladékos köhögésre - a Cardiff Egyetem kutatásai alapján. A váladékos köhögés az egyik leggyakoribb ok, amiért az emberek felkeresik a háziorvosukat, akik ilyen esetben nagyon gyakran írnak fel antibiotikumot. A doktor leggyakrabban azt kérdezi, jön-e fel valami a köhögéssel, és ha igen, milyen annak a színe. Az orvosok és a betegek körében is él az elképzelés, hogy a sárga és a zöld váladék bakteriális fertőzésre utal, amelyre – szemben a száraz köhögéssel - az antibiotikum a megfelelő gyógymód. A Cardiff Egyetem és a vele együttműködő tizennégy európai kutatóközpont által végzett vizsgálat azonban árnyalja a képet. A kutatásba több mint háromezer felnőttet vontak be. Megfigyeléseik alapján úgy találták, hogy sárga és zöld váladék esetén az orvosok nagyobb valószínűséggel írtak fel antibiotikumot, mint száraz köhögésre, vagy akkor, ha a köpet fehér színű volt. Noha az antibiotikumos kezelés hatására nem gyógyultak meg hamarabb a betegek, az orvosok és a páciensek egyaránt fontos szerepet tulajdonítottak a váladék színének. A kutatás vezetője, Chris Butler így nyilatkozott: „Érdekes része a kutatásunknak, hogy ez a több országra kiterjedő vizsgálati eredmény egybecseng azokkal a véletlenszerű próbákkal, amelyek azt mutatták, hogy a színes köpettel járó betegségek kezelésében az antibiotikum hatása nem mérhető vagy elenyésző. Új eredményeink megerősítik, hogy felnőttek esetében nem lenne erre mindig szükség. Ilyen esetekben az antibiotikum felírása egyszerűen felesleges, mivel amellett, hogy nem nagyon segít, kiteszi a betegeket a kellemetlen mellékhatásoknak, és hosszú távon akár függőséghez is vezethet. Forrás: Medipress Kapcsolódó anyagok: Pillantás az egészségünkre Az OECD országok és Magyarország egésszége 2010-ben

Az antibiotikum mellékhatás kezelése

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Alapvetően alakulhat át a gyógyszerhozzáférés - Interjú Molnár Márkkal

KUN J Viktória

„A beteg egyre gyakrabban találkozik majd azzal, hogy amikor a támogatott, és eddig viszonylag olcsó készítményéért bemegy a patikába, a korábbi óriási választékból csak egy-kettő maradt, aztán már egy sem. Az utóbbi egy évben jelentősen megnőtt az ellátási problémák száma és súlyossága, és az is érezhető, hogy a háttérben meghúzódó okok tendenciózusak” – nyilatkozta az eLitMednek Molnár Márk egészségügyi közgazdász, gyógyszerpiaci szakértő, aki beszélt a gyógyszerellátás múltjáról, jelenéről és jövőjéről is.

Klinikum

Gyakran használt, nem antibiotikus gyógyszerek is károsíthatják a bélmikrobiomot

Sok bélbaktérium tartalmaz a genomjába integráltan fágokat, amik bizonyos környezeti feltételek, így egyes bélbe jutó gyógyszerek indukáló hatására kiszabadulnak, és lyticussá válnak.

Ember és környezet

Az antibiotikum-rezisztencia mérsékléséhez meg kell haladnunk az emberközpontúságot

Az antibiotikum-rezisztenciát gyakran keretezik az „Egy Egészség koncepción” keresztül – azaz olyan problémaként, amely az ember, más állatok és a környezet egészségének az egységével kapcsolatos.

Hírvilág

Így védekezhetünk gyógyszer nélkül a megfázás, fertőzések ellen

A téli időszak köztudottan kedvez a felső légúti megbetegedéseket kiváltó kórokozóknak. Ha el szeretnénk kerülni a betegséget, elsősorban az immunrendszerünk erősítésére kell fókuszálnunk. Ezt teljesen természetes módon, gyógynövényekkel is megtehetjük.

Ember és környezet

Az antibiotikumok sötét oldala: humán mikrobiom- és egészségkárosító hatások

Bár az antibiotikumok felfedezése forradalmasította a fertőző betegségek kezelését, túlhasználatuk és helytelen alkalmazásuk globális antibiotikumrezisztencia-válsághoz vezetett. Használatuk számos negatív hatást gyakorol az emberi egészségre, például a bélmikrobiom módosításán keresztül. Az ezzel kapcsolatos ismereteket összegezte egy, a MicrobiologyOpen szaklapban megjelent tanulmány, az Impact of antibiotics on the human microbiome and consequences for host health.