Hírvilág

Szöveg nagyítása:

-
+

Hat amerikia-kanadai és angol kutató, akik egészen az 1930-as évekig visszamenőleg elemeztek élelmiszerbiztonsági tanulmányokat, arra jutott, hogy a kesztyűbe bújtatott kéz ugyanannyi, ha nem több baktériumot juttat az élelmiszerekbe, mintha fedetlen kézzel nyúlnának azokhoz. Ennek egyik oka az lehet, hogy a kesztyű hamis biztonságérzetet ad a viselőjének, aki így könnyelműbbé válik. A kutatók Ewen C. D. Todd vezetésével megfigyelték, hogy a kesztyűt viselők kevésbé valószínűleg mossák meg a kezüket köhögés, zsebkendőhasználat vagy a mobiltelefon kézbevétele után, mint azok, akik nem hordanak kesztyűt. Összességében is az derült ki, hogy a kesztyűt hordók nem mosnak kezet olyan gyakran, mint kellene, pedig kétórányi kesztyűviselés után az illető kezén található baktériummennyiség nagyságrendekkel megnő. Ezt a kockázati tényezőt tovább erősíti, hogy a kesztyűn levő szakadást, ami gyakran csak egy tűszúrásnyi méretű, nehéz észrevenni. A kesztyű viselése valóban nem mindig kényelmes. A latex kesztyűk bőrpirosodást, viszketést, kiütéseket és allergiát okozhatnak, ami miatt sokan nem szívesen hordják. A gumikesztyűk viszont túl drágák ahhoz, hogy csak egyszer vegyük fel őket, a többszöri használatnál viszont hatékonyan kell tisztítani, fertőtleníteni azokat. Ezt azonban nem mindig teszik elég körültekintően vagy kellő időközönként. A vizsgálat végeztével a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a kesztyű nem tekinthető egyedüli, megfelelő higiéniai megoldásnak, az ételszennyezés elleni védekezés legjobb módja a jól bevált, gyakori kézmosás marad. A tanulmány a Journal of Food Protection c. szaklapban jelent meg. Forrás: Medipress

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Gondolat

Gondos Annára emlékezve

Rohanó életet élünk, és ebben sok esély, alkalom mellett szaladunk el, és utólag hiába sajnáljuk, mit mulasztottunk. Ez az érzés nagyon erős bennem Gondos Annával kapcsolatosan.

Gondolat

Pénz nélkül nincs gyökeres változás – Interjú dr. Verebély Tiborral

Nem látom a Semmelweis Tervben az orvosok anyagi megbecsültségének javítását. Egyértelműen ki kellene derülni, hogy az orvosok és a kórházak érdekeltek abban, hogy jó munkájuk révén minél több beteg keresse fel az orvost. Hivatalosan meghatározták a betegutakat, de régi tapasztalat, hogy a hivatalos út hosszú távon nem járható – véli dr. Verebély Tibor, a szakmai kollégium gyermeksebészet tagozatvezetője.

Hírvilág

Izombetegségek kezelése Magyarországon

Ritka, súlyos izombetegségek - Gyógyíthatatlan kórok

Hírvilág

Erkölcsi és anyagi megbecsülés, minisztériumi képviselet

Az ápolói, szakdolgozói helyzetről hozott állásfoglalást a Nemzeti Egészségügyi Tanács október 26-i ülésén. Az állásfoglalásról, saját nézetéről és a Debreceni Egyetem Orvos-és Egészségtudományi Centrum szakdolgozóinak helyzetéről kérdeztük. Domjánné dr. Lengyel Irén jogászt, a cívisvárosi egyetem klinikai főnővérét. Domjánné jól ismeri a szakdolgozók munkáját, életkörülményeit, hiszen maga is nővérként kezdte pályáját, később tanszéki főnővérként folytatta, majd az Eötvös Loránd Állam-és Jogtudományi Egyetem elvégzését követően klinika főnővér lett.

Gondolat

Kezd kiveszni belőlem az optimizmus – dr. Jermendy Györggyel beszélgettünk

Némi aggodalommal figyelem az egészségügy helyzetét, és kezd belőlem az optimizmus kiveszni. Az évtizedek alatt felhalmozódott gondok megoldása nélkül nem lehet elérni átütő eredményt elérni – mondta dr. Jermendy György, a szakmai kollégium belgyógyászat, endokrinológia, diabétesz és anyagcsere-betegségek tagozatvezetője.