Hírvilág

Csonttörést is okozhatnak a csonterősítő gyógyszerek

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


A csontlebontást gátló biszfoszfonát típusú gyógyszerek kismértékben növelik a ritka combcsonttörések kockázatát, azonban a Linköpingi Egyetem munkatársai szerint nem kell emiatt aggódni. A biszfoszfonát típusú, hazánkban különböző neveken forgalmazott gyógyszereket csontritkulásban szokták alkalmazni. Hatásukra jellemző, hogy a lebontás gátlásán keresztül erősítik a csontokat, és kivédik a csonttöréseket. Dr. Per Aspenberg és munkatársai megállapították, hogy ugyan a biszfoszfonátok rendelkeznek ilyen irányú hatással, azonban ezzel párhuzamosan kismértékben megnő az atípusos helyen jelentkező törések kockázata. Mindazonáltal a New England Journal of Medicine májusi számában megjelent tanulmány szerint a gyógyszer jóval nagyobb haszonnal rendelkezik, mint amilyen hátrányokkal jár: minden csontritkulás okozta 50-60 kivédett törésre jut egy atípusos. A munka során 12 777 combcsonttörést szenvedett, 55 év feletti hölgy egészségügyi adatait elemezték, ebből 59 eset volt atípusos. A klinikumot összehasonlítva a betegek gyógyszerelésével, a kutatók megállapították, hogy a biszfoszfonátok mintegy 47,3 százalékkal növelik az atípusos törések kockázatát – az atípusos törést szenvedett hölgyek 78 százaléka szedett ilyen gyógyszert. Ráadásul a kockázat a gyógyszer szedésének idejével párhuzamosan nőtt, annak abbahagyásával évente csökkent. Forrás: Medipress Kapcsolódó anyagok: Nem kell rögtön csontépítő gyógyszer

A csontritkulás gyógyszeres kezelése meghosszabbítja az életet?

LAM (Lege Artis Medicinae) - 2010; 20(10) A biszfoszfonátok hatása a csontok törési kockázatára

Ca&Csont 2009; 12(3) A biszfoszfonátrezisztencia áttörése alfakalcidol alkalmazásával: egyéves nyílt, követéses vizsgálat eredményei

Több a csonttörés, mióta kiderültek a hormonpótlás veszélyei

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

Hogyan csökkenthetnénk a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát?

SZEMLE eLitMed

A magányosság 1,4-szeresre növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg számos gyógyszer szedése csökkenti, még több gyógyszer pedig növeli incidenciáját.

Egészségpolitika

2024 LEGYEN A NŐK MENTÁLIS EGÉSZSÉGÉNEK ÉVE

Európai uniós prioritás lett a mentális egészség megelőzésre és a korai beavatkozásra összpontosító új stratégia, miután felismerték, hogy a mentális egészség nem csupán az egészségről szól. Erre reagálva a Make Mothers Matter (MMM) arra szólítja fel az EU Bizottságot, hogy vegye kiemelten figyelembe a nők és az anyák érintettségét. A nők testi és lelki egészsége gyakran másképp alakul, mint a férfiaké, ezért személyre szabott megközelítést igényelnek.

Klinikum

Gyakran használt, nem antibiotikus gyógyszerek is károsíthatják a bélmikrobiomot

Sok bélbaktérium tartalmaz a genomjába integráltan fágokat, amik bizonyos környezeti feltételek, így egyes bélbe jutó gyógyszerek indukáló hatására kiszabadulnak, és lyticussá válnak.

PharmaPraxis

A thalidomid rehabilitációja

2023. december 12-én az Európai Bizottság és a gyógyszerek felügyeletére és engedélyezésére szakosodott szerve, az Európai Gyógyszerügynökség első alkalommal hozta nyilvánosságra a kritikus gyógyszerlistáját. A lista célja, hogy az ellátási láncuk megerősítését célzó uniós szintű intézkedésekkel előnyben részesíti a kritikus gyógyszereket, és minden erőfeszítést megtesznek az ellátás biztosítása és a hatóanyagok hiányának elkerülése érdekében.

Hírvilág

Ahol a szívbetegség kezdődik

A szív- és érrendszeri betegségek vezető haláloknak számítanak világszerte. Általában életviteli tudatossággal megelőzhető kialakulásuk. Ebben a rizikófaktorok csökkentése az elsődleges kulcs: a dohányzás elhagyása, a túlsúly leadása, az egészséges étrendre való átállás, a rendszeres testmozgás bevezetése, az alkoholfogyasztás mellőzése.