Hírvilág

Befolyásolja a színlátást a pajzsmirigyhormon

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


Egereken és patkányokon végzett kísérletekkel bizonyították a frankfurti Max Planck Intézet, a Frankfurti Egyetem és a Bécsi Állatorvosi Egyetem kutatói, hogy a szem ideghártyájában lévő csapok pigmenttermelését a pajzsmirigy szabályozza. Amennyiben ez igazolódik fejlettebb emlősök esetén, az azt jelenti, hogy a pajzsmirigy állapota befolyásolja a színlátást. A pajzsmirigyhormon kiemelten fontos az egyedfejlődés szempontjából, az idegrendszer kialakulásban is lényeges szerepet tölt be. Gyerekeknél a hormonhiányos állapot mind a testi, mind a szellemi fejlődés elmaradását vonja maga után. Martin Glösmann, Anika Glaschke, és más munkatársak állatkísérletes modellben kimutatták, hogy a pajzsmirigyhormon szintén fontos szabályozó funkciót tölt be a szem ideghártyájának fejlődésében, azon belül a csapok állapotában. A csapok azok a részecskék, melyek a színlátásért felelősek, alapvetően kétfajta pigmentet tartalmaznak. A kék opszin a rövid hullámhosszú fényre reagál (UV), míg a zöld opszin a közepes, illetve hosszú hullámhosszú fényre. A csapokban megtalálható a pajzsmirigyhormon receptora, melynek aktivációja gátolja a kék opszin termelését, és serkenti zöld opszinét. Mindeddig a jelenséget a kutatók az egyedfejlődéssel hozták kapcsolatba. Azonban a szakértők kimutatták, hogy az opszintermelés felnőttkorban is függ a pajzsmirigy működésétől. A kutatók különböző korú egerek retináját vizsgálták, és arra keresték a választ, milyen hosszú ideig képes befolyásolni a pajzsmirigyhormon az opszinok termelődését. Azonban nem találtak végpontot. Azután kísérletesen csökkentették felnőtt egerek és patkányok pajzsmirigyműködését, majd analizálták ennek hatását a retinára. Néhány héttel később ezekben az állatokban előtérbe került a kék opszin, és csökkent a zöld opszin termelése. A kezelés befejeztével, amint visszatért a normális hormonális szint, a kétféle opszin ismét normális eloszlást mutatott. Ez azt jelenti, hogy a szemben dinamikusan változik a kék és a zöld opszin, melynek eloszlása hormonális kontroll alatt áll. A felfedezés klinikai jelentősége, hogy amennyiben ez a szabályozás embernél is jelen van, felnőttekben befolyásolja a pajzsmirigyhiány, illetve az étkezéssel bevitt jód mennyisége a színlátás hátterében lévő élettani folyamatokat. Ennek ellenére ilyen tünetekről a szakirodalomban még senki nem számolt be. Forrás: Medipress Kapcsolódó anyagok: LAM (Lege Artis Medicinae) - 2005; 15(7) Szubklinikus pajzsmirigybetegségek

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Mi befolyásolja a citokinválaszt?

Mint arra a Covid-19-járvány is felhívta a figyelmet, az egyének immunválasza jelentősen különbözik. Ismert, hogy az életkor, a nem és a genetika nagyban befolyásolja a fertőzésre adott immunválaszt.