Hírvilág

Az orvosi kamara a bíróságoktól vár iránymutatást

2012. ÁPRILIS 04.

Szöveg nagyítása:

-
+

Vita bontakozott ki az eutanázia (kegyes halál) szabályozása körül Németországban egy bírósági ítélet nyomán, amely kimondta, hogy orvosok rendkívüli esetekben hozzájárulhatnak betegek öngyilkosságához. A berlini közigazgatási bíróság március végén hozott elsőfokú, nem jogerős ítélete szerint orvosok kivételes esetekben munkajogi következmények nélkül biztosíthatnak az élet kioltására alkalmas szereket gyógyíthatatlan betegek számára. A 2007-ben indított eljárásban a felperes egy berlini orvos, az aktív eutanáziát pártoló Dignitas Deutschland nevű szervezet egy vezetője, aki megtámadta a helyi kamara határozatát, amely megtiltotta a közreműködést betegek öngyilkosságában. Az ítélet indoklása szerint a kamara nem rendelhetett volna el teljes körű tiltást, hiszen ennek következtében előfordulhat, hogy az orvos feloldhatatlan lelkiismereti konfliktusba kerül. Ilyen helyzet akkor állhat elő, ha az orvos szoros kapcsolatban áll a halálos beteggel, aki közreműködését kéri az öngyilkossághoz, vagy ha a beteg elviselhetetlen és egyben csillapíthatatlan fájdalmaktól szenved. Az eutanáziát ellenző német evangéliumi szövetség (EAD) kifogásolta a bírósági döntést. Hartmut Steeb, a szervezet főtitkára szerint az ítélet zavart okozhat a jogrendben, mert arra a feltételezésre épül, hogy az embernek joga fűződik ahhoz, hogy igénybe vegye más ember segítségét öngyilkossághoz, holott ilyen jog nem létezik. A haldoklók életminőségének javítására törekvő hospice mozgalom németországi szervezete - a német hospice alapítvány (Deutsche Hospiz Stiftung) - szerint az ítélet nyomán kialakult helyzetben a politikán a sor, hogy lépjen és egyértelmű viszonyokat teremtsen. A német országos orvosi kamara a magasabb fokú bíróságoktól vár iránymutatást. Frank Ulrich Montgomery, a szervezet elnöke egy szerdai nyilatkozatában hangsúlyozta; az orvostársadalom érdeke az orvosokra vonatkozó munkajog és az alkotmányjog közti határ pontos megállapítása, erre pedig lehetőséget kínál az eljárás folyatatása magasabb fórumokon. A március végi bírósági ítélet szakértők szerint újabb állomást jelent az eutanáziával - németországi elnevezés szerint a halálba segítéssel (Sterbehilfe) - kapcsolatos vitában. Az országban a náci idők óta nem használják az eutanázia kifejezést, az ugyanis az akkoriban orvosi közreműködéssel megölt testi vagy szellemi fogyatékkal élt emberek "mesterséges" halálát idézi fel. Ehelyett a "Sterbehilfe" szó terjedt el, ami a halálhoz vagy pontosabban a meghaláshoz nyújtott segítséget jelenti. A törvények szerint a passzív halálba segítés nem büntetendő cselekmény. Az úgynevezett aktív halálba segítés azonban emberölésnek számít, és több éves börtönnel sújtható. MTI 2012. április 4., szerda

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Alapvetően alakulhat át a gyógyszerhozzáférés - Interjú Molnár Márkkal

KUN J Viktória

„A beteg egyre gyakrabban találkozik majd azzal, hogy amikor a támogatott, és eddig viszonylag olcsó készítményéért bemegy a patikába, a korábbi óriási választékból csak egy-kettő maradt, aztán már egy sem. Az utóbbi egy évben jelentősen megnőtt az ellátási problémák száma és súlyossága, és az is érezhető, hogy a háttérben meghúzódó okok tendenciózusak” – nyilatkozta az eLitMednek Molnár Márk egészségügyi közgazdász, gyógyszerpiaci szakértő, aki beszélt a gyógyszerellátás múltjáról, jelenéről és jövőjéről is.

Egészségpolitika

Az egészségügy vergődik a túlzott centralizáció és a pénzhiány miatt

Interjú Sinkó Eszterrel, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ egészségügyi közgazdászával. Meglátása szerint az egészségügy jelenleg „betegelhárító üzemmódban” dolgozik, zajlik az összeomlása.

Egészségpolitika

Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”

KUN J Viktória

„Ez egy veszélyes irány” – az eLitMednek nyilatkozó szakértőkkel értékeltük a jelenlegi helyzetet, illetve a most elfogadott salátatörvény részleteit.

Egészségpolitika

Őrségváltás a MOK élén

Kapócs Gábor interjúja Álmos Péterrel, a MOK frissen megválasztott és a leköszönt elnökével, Kincses Gyulával. A MOK két vezetője beszél a kamara elmúlt 4 évéről, a sikerekről és kudarcokról. Beszámolnak a vezetőség előtt álló feladatokról, a társkamarákkal való kapcsolatokról, a közeljövő terveiről és feladatairól. Az interjúban szóba kerül a kormányzattal való viszony is.

Egészségpolitika

A béremelés későn jött, és reálértéken nem hozott többletet

Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke szerint a most megvalósult béremelés túl későn történt, éves kihatása kevés, az idei év így reálkereset-csökkenést hozott a szakdolgozóknak. Interjúnkban beszélt a bérfeszültségekről, víziókról, a következő két év várakozásairól is.