Az immunbetegeket segíti az új sejt felfedezése
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
Az immunrendszer egy új sejttípusát fedezték fel a Melbourne-i Monash Egyetem munkatársai, mely olyan gyógyszerek fejlesztéséhez vezethet, melyek erősítik a fertőző organizmusokkal szemben kialakuló választ.
A Nature Immunology hasábjain napvilágot látott felfedezés segíti annak megértését, hogyan lép fel a szervezet a különböző fertőző ágensekkel szemben, ezen felül jelentősége lehet egyes immunológiai háttérrel rendelkező betegségek, például az allergia, a rák, illetve szív- és érrendszeri megbetegedések szempontjából. A több munkacsoport együttműködésében végzett vizsgálat során egy olyan sejtet írtak le, mely a zsírnemű alkotóelemeket támadja. A zsírok a sejtmembrán alkotói, ily módon megtalálható a baktériumok, például a tuberkulózist okozó mycobacterium falában.
Az új sejt egy speciális fehérvérsejt, mely az immunrendszer működése szempontjából alapvető T-sejtek családjába tartozik. A T-sejtek egy speciális receptor segítségével ismerik fel a baktériumok sejtfelszíni fehérjéit, ami végeredményben a kórokozó elpusztításához vezet. Az NKT-nek nevezett speciális sejtek viszont a lipideket ismerik fel, ami a védőoltások lehetőségeinek tárházát nyithatja meg.
2011. 06. 21.
Forrás: Medipress
Kapcsolódó anyagok: Immunbetegségek új terápiás lehetősége
Saját vakcinát termel az emberi test
Új módszer a saját szövetet támadó T-sejtek kiszűrésére
Magyar Immunológia - 2004;3(4) Aktivált T-sejtek vizsgálata non-Hodgkin-lymphomás betegek esetében
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
A megfelelő kötszer kiválasztásának alapja és fő célja, hogy az gyors és optimális sebgyógyulást eredményezzen, csökkentse a fájdalmat, kontrollálja a seb bakteriális állapotát, védjen az infekció ellen, abszorbeálja a sebváladékot, a lehető legkevésbé zavarja a beteget és javítsa az életminőséget. Az alábbi cikkben a modern sebtisztítás, -fertőtlenítés és -kötözés metódusát és eszközeit ismertetjük.
Direkt kapcsolat van az antibiotikum-expozíció és az akut pszichózis között, állapította meg a Brain, Behavior, & Immunity – Health című szaklap tanulmánya. Az egyesült államokbeli kutatók cikke az első olyan tanulmány, ami az egyes antibiotikumok pszichiátriai mellékhatásainak (insomnia, hallucináció, delúzió, delírium, katatónia, paranoia, érzelmi elszíntelenedés, pszichózis) gyakoriságát értékeli.
Gondolat
Q10 Szimpózium Anna Grand Hotel 2011. október 1. Balatonfüred
A nukleotidpolimorfizmusok kutatása révén kiderült, hogy az autoimmun betegségek kialakulásában nagyon kis hatáserősséggel nagyon sok genetikai lokusz közreműködik, és itt is kiderült, hogy egy-egy kórkép molekuláris heterogenitása – pl. SLE esetén – milyen óriási. E betegségek kezelését forradalmasította a biologikumok rendszerimmunológiának köszönhető bevezetése.
A spondylarthritisek (SpA-k) patogenezisének központi helyszíne a számtalan kisebb-nagyobb enthesis, ahol mechanikai stressz és szisztémás IL23-túltermelődés következtében aktiválódnak az enthesis szövetéhez kötött speciális, Th17 fenotípusú rezidens T-sejtek. A szisztémás IL23 fő forrása a vastagbél, a betegség fő genetikai kóroki tényezője, a HLA-B27 molekula pedig a szintézisének végső lépései során fellépő kóros sejtélettani reakció révén váltja ki macrophagokban az IL23 túltermelődését.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás