Hírvilág

Az embriók tápoldatát vizsgálják

2012. NOVEMBER 25.

Szöveg nagyítása:

-
+

A mesterséges megtermékenyítések nagyobb sikeréért indít kétéves közös kutatói programot a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a Kaposvári Egyetem. Bódis József orvosprofesszor, a PTE rektora elmondta: a több mint 755 millió forintos, uniós támogatásból finanszírozott projekt keretében szakemberek a fejlődő embriók anyagcseréjének közvetlen környezetét biztosító tápoldat vizsgálatával derítik ki, melyik embriót érdemes beültetni. Mivel nem magát az embriót vizsgálják, megelőzik annak sérülését. A PTE-nek a témával kapcsolatos sajtóanyaga szerint a két intézmény együttműködése az egészséges embriókra jellemző úgynevezett immunológiai biomarkerek azonosítása mellett kiterjed a megtermékenyítést, a beágyazódást, az embrionális fejlődést kísérő fehérjék, peptidek leírására, azok utólagos és mennyiségi változásainak megismerése. Hozzátették, olyan fehérjéket és biomolekulákat is szeretnének kimutatni, amelyek alapvetően befolyásolják a megtermékenyített petesejt beágyazódását és az egészséges, méhen belüli embrionális fejlődés elindulását. A PTE utalt rá: Magyarországon és a fejlett világban is negatív demográfiai változások figyelhetők meg, melyek társadalmi és gazdasági szempontból egyaránt "időzített bombát" jelentenek. Úgy vélték, a helyzet komoly feladat elé állítja a döntéshozókat és a reprodukció valamennyi területének szakembereit is. Bódis József elmondta, hogy Magyarországon évente 5 ezer mesterséges megtermékenyítéssel, beültetéssel járó beavatkozást végeznek, ebből 1200-1500 jár gyermekáldással. A két felsőoktatási intézmény együttműködése elősegítheti a jelenlegi arány javítását. MTI 2012. november 23., péntek

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Büntetőjogi felelősségre vonással is járhat(na) a kórházi eladósodás

KUN J Viktória

Felmerülhet-e büntetőjogi felelősség akkor, ha kimutathatóan rossz vezetői döntések okán (is) kerültek súlyosan eladósodott helyzetbe egyes kórházak? Az eLitMednek nyilatkozók szerint egyértelműen igen, de felmerül azok felelőssége is, akik kinevezik a vezetőket.

Egészségpolitika

Vizsgálják a kórházak adósságát – menekülőutat keres a kormány

KUN J Viktória

Asztalhoz ültek a beszállítók és a kormány képviselői, hogy megoldást találjanak az adóssághelyzet hosszú távú rendezésére.