Hírvilág

Antibiotikum segít az irritábilis bélszindrómásokon

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


Egy antibiotikum segíthet az irritábilis bél szindrómában szenvedő betegeken. Ez az első olyan lehetséges gyógyszeres terápia, amellyel kezelni lehet az Egyesült Államokban 30 millió embert sújtó betegséget. A rendellenesség puffadást, hasi fájdalmat, vizes székletet illetve szorulást okoz, és a New England Journal of Medicine folyóiratban közzétett eredmények az elmúlt évtizedben megjelent kutatásokat alátámasztva azt mutatják, hogy bélbaktériumok okozzák. „Ezek az eredmények is alátámasztják, hogy az IBS hátterében bélbaktériumok állhatnak, és a rifaximin kezelés révén a bélbaktériumok megváltoztatása hatékony enyhülést nyújthat az IBS tüneteitől szenvedőknek” – nyilatkozta a tanulmány társszerzője, Yehuda Ringel. Az USA Élelmiszer és Gyógyszerellenőrzési Hivatala (FDA) már jóváhagyta a Xifaxan márkanéven forgalmazott rifaximin alkalmazását az utazók hasmenésének kezelésében. Mark Pimentel, a klinikai kísérleteket végző Cedars-Sinai vezető munkatársa elmondta, hogy néhány alany még az antibiotikum szedésének abbahagyása után több hétig is tapasztalta a fájdalom csillapodását. „Az antibiotikum kezelésnek köszönhetően a betegek jobban érzik magukat, és még a gyógyszer szedésének abbahagyása után is jól érzik magukat. Ez azt jelenti, hogy a betegség okára sikerült lecsapnunk” – mondta Pimentel. „Az IBS kezelésének lehetőségei hosszú éveken át nagyon korlátozottak voltak a betegek számára. Az IBS gyakran nem reagál jól a jelenlegi kezelésekre, például az étrendi változtatásokra és a táplálékkiegészítő rostanyagokra.” A tanulmányt a gyógyszer gyártója finanszírozta, és a kísérleteket öt amerikai egészségügyi intézményben végezték 600 enyhe-mérsékelt hasmenéstől és puffadástól szenvedő IBS beteg részvételével. Az alanyokat véletlenszerűen két csoportba osztották; az egyik 550 milligramm rifaximint, a másik placebót kapott három héten át, naponta háromszor. Ezt követően a résztvevőket további legalább tíz évig megfigyelték. A betegek negyven százaléka tapasztalta a tünetek enyhülését a három hetes antibiotikum kúrát követően. Ehhez képest a placebót szedő csoportban a betegek csupán harminc százaléka számolt be hasonló eredményekről. „A betegek a puffadás és a hasi fájdalom enyhüléséről, valamint a széklet állagának javulásáról számoltak be közel 10 hétig” – áll a tanulmányban. Forrás: Medipress Kapcsolódó anyagok: Az IBS bizonyított kezelésmódjai - A mentaolaj viszi a pálmát

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Test és lélek kapcsolata

Kónya Ilona klinikai szakpszichológus a daganatos megbetegedések, köztük az emlődaganat kialakulásának lélektani vonatkozásait, pszichológiai hatásait és az onkopszichológiai tudományág feladatait vizsgálja.

Egészségpolitika

A politika érdemben nem foglalkozik az egészségüggyel, helyi szinten ugyanakkor nagyon is

KUN J Viktória

Hogyan lehet szétverni egy régió egészségügyi „fellegvárait” néhány év alatt? – interjú prof. dr. Barkai Lászlóval.

Klinikum

Gyakran használt, nem antibiotikus gyógyszerek is károsíthatják a bélmikrobiomot

Sok bélbaktérium tartalmaz a genomjába integráltan fágokat, amik bizonyos környezeti feltételek, így egyes bélbe jutó gyógyszerek indukáló hatására kiszabadulnak, és lyticussá válnak.

PharmaPraxis

A ChatGPT a gyógyszertári gyakorlatban

Keresztmetszeti vizsgálat a patikusok percepciójáról, praxisáról és véleményéről: a Journal of Pharmaceutical Policy and Practice tanulmányának célja az volt, hogy kiderítse, mennyit tudnak a jordániai közvetlen lakossági gyógyszerellátásban dolgozó gyógyszerészek a ChatGPT-ről, és hogyan használják azt munkájukban.

Ember és környezet

Az antibiotikum-rezisztencia mérsékléséhez meg kell haladnunk az emberközpontúságot

Az antibiotikum-rezisztenciát gyakran keretezik az „Egy Egészség koncepción” keresztül – azaz olyan problémaként, amely az ember, más állatok és a környezet egészségének az egységével kapcsolatos.

1.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 07.

2.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 07.

3.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 07.

4.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2024;9(6)
2024 OKT 07.