Hírvilág

A SZTE Pszichiátriai Klinika fejlesztése

2013. MÁJUS 10.

Szöveg nagyítása:

-
+

Uniós támogatással jelentős fejlesztés kezdődött a Szegedi Tudományegyetem pszichiátriai klinikáján, a 673 millió forintból megvalósuló beruházás révén 2014 őszére egy épületbe kerülhetnek az intézmény betegellátó egységei - mondta Mészáros Tamás professzor csütörtökön a csongrádi megyeszékhelyen. Az utóbbi évtizedekben jelentősen bővült a pszichiátria által alkalmazott terápiás eszközök és módszerek köre, és ezzel párhuzamosan megváltozott az ellátórendszerrel szemben támasztott társadalmi igény. Az akut osztályos gyógykezelés iránti igény csökkent, és jelentősen megnőtt a rehabilitációs szolgáltatások, illetve a járóbeteg-ellátás iránti szükséglet - magyarázta a professzor a fejlesztést bemutató lakossági fórumon. A dél-alföldi régióban a legalacsonyabb a pszichiátriai ágyak száma, különösen a rehabilitációs férőhelyből van kevés a betegek számához viszonyítva. Ugyanakkor a térségben az országos aránynál is magasabb a mentális és viselkedészavaros páciensek száma - tette hozzá. Az SZTE Pszichiátriai Klinika betegellátó egységei jelenleg Szegeden szétszórtan, négy telephelyen működnek. Ez nemcsak a gyógyító tevékenységet nehezíti, hanem gazdaságtalan is, hiszen számos háttérszolgáltatást mindegyik telephelyen biztosítani kell - mondta a professzor. A dél-alföldi régió 11 egészségügyi intézményének rehabilitációs szolgáltatásait javító, 2,36 milliárd forint összköltségvetésű projekt keretében egy Kálvária sugárúti kórházépület felújításával és bővítésével egy helyre kerül a klinika betegellátó tevékenysége, az akut és krónikus fekvőbeteg-ellátás, valamint a járóbeteg-ellátás. Egy új háromszintes épületrészben pedig egy-egy huszonöt ágyas rehabilitációs egységet alakítanak ki a szükséges kiszolgálóhelyiségekkel - közölte az egyetemi tanár. MTI 2013. május 9., csütörtök

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Klinikum

A bél-agy-tengely újabb összefüggései

Gyulladásos bélbetegség esetén több mint duplájára nő a demencia kockázata; IBD-ben szenvedőknél 7 évvel korábban kezdődik az elbutulás.

Egészségpolitika

Gyerekek és gyermekeket várók, tervezők – szabad-e oltani?

Úgy tűnik ebben a hazai álláspont egyértelmű, de számos országban már kismamákat oltanak. A jelenlegi szakértői vélemények szerint az mRNS-oltások nem veszélyesek a terhes kismamákra, de klinikai kísérletek hiányában ezt mégsem lehet százszázalékos biztonsággal állítani. Magyarországon éppen ezért nem ajánlják az oltást várandósoknak, de az Egyesült Államokban, Izraelben, vagy Angliában a kismamákra bízzák a döntést. Gyermekeknek egyelőre sehol sem adnak vakcinát.

Idegtudományok

A szerotonin nem csak neurotranszmitter

A szerotonin nemcsak ingerületátvivőként működik, hanem a génexpresszió szabályozásában is részt vesz. E felfedezés következtében jobban megérthetjük a normál agyfejlődést, a pszichiátriai és neurodegeneratív betegségeket, és új terápiás módszereket fejleszthetünk ki.

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.